کانونی از بیماری آنفلوآنزا در کرمان نداشته ایم

0
اشتراک

کانونی از بیماری آنفلوآنزا در کرمان نداشته ایم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، دکتر"رشیدی" عصر امروز چهارشنبه ۱۵ دی ماه در نشست شورای سلامت که در محل استانداری کرمان برگزار شد اظهار کرد: در زمینه اصلاح وضعیت کشتارگاه ها کمک های خوبی از سوی بازرسی استانداری صورت گرفت و فقط کشتارگاه دام رفسنجان وضعیت بحرانی دارد که امیدواریم کمک شود.

وی سپس با اشاره به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان افزود: تا به حال در استان کانونی از بیماری را نداشته ایم اما این پدیده بالقوه یکی از مخاطراتی است که امنیت غذایی استان را تهدید می کند و غرض این است که بتوانیم آمادگی مقابله با آن را داشته باشیم.

رشیدی بیان کرد: در حال حاضر در زمینه مصرف تخم مرغ و مرغ هیچ مشکلی نداریم و مردم از لحاظ مصرف فرآورده های طیور به هیچ وجه نگران نباشند، ضمن اینکه تاکنون کانونی از بیماری در استان مشاهده نشده است اما تاکید بر بحث مراقبت و پیشگیری همچنان وجود دارد.

دکتر  صدیقه کاظم نیا، معاون سلامت دامپزشکی استان کرمان گفت: آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی و سرعت انتشار آن بالا است و از طریق پرندگان مهاجر انتقال می یابد، در ایران چندین سال است که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را شاهد هستیم که قابل انتقال به انسان می باشد و امسال هم برخی استان ها را درگیر کرده است.

کاظم نیا گفت: ویروس در گردش سال جاری با سال های قبل متفاوت و در حال حاضر در ایران تائید شده است، بنابراین باید با مشارکت محیط زیست تالاب ها تحت پایش و مراقبت باشند، همچنین اقدامی که ما در استان در صورت تائید بیماری باید انجام دهیم معدوم کردن کل طیور آن محدوده است.

معاون سلامت دامپزشکی استان کرمان ادامه داد: همچنین در صورت مشاهده بیماری ستاد هماهنگی استانی آنفلوآنزا جهت آمادگی تشکیل می شود و در زمان مشاهده بیماری لازم است اقدامات کنترل و امنیت زیستی انجام و ستاد پیشگیری آنفلوآنزا تحت نظارت استانداری تشکیل شود.

کاظم نیا خاطرنشان کرد: به علاوه در زمان مشاهده بیماری در سطح استان باید اطلاع رسانی و آموزش و آمادگی، ممنوعیت فعالیت بازارچه های عرضه پرنده زنده، جلوگیری از خروج هرگونه خودروی حامل کود و پرندگان روستایی، کشتار مرغ تولیدی استان، تفکیک و عدم ارتباط با محدوده های آلوده و…  انجام شود.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.