توسعه کشت گلخانه ای، رونق تولید و اشتغال را در روستاها ایجاد خواهد کرد

0
اشتراک

توسعه کشت گلخانه ای، رونق تولید و اشتغال را در روستاها ایجاد خواهد کرد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از روز پنجشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، اسدالله درویش امیری در نخستین کارگروه استانی آب و کشاورزی، با توجه به توافق مابین شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی استان مبنی بر تخصیص ۴۰ لیتر بر ثانیه آب به گلخانه‌های مدرن هر شهرستان، این اقدام را در روستاهای استان کارگشا دانست و اظهار کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای در مناطق و به ویژه روستاهای استان، موجب رونق تولید و ایجاد اشتغال می شود.
وی از سازمان جهاد کشاورزی استان خواست تا با راه‌اندازی و توسعه این مراکز و تحویل آن به روستاییان، زمینه ایجاد علاقه مندی در حوزه کشت گلخانه ای فراهم کرده و موجب ماندگاری ساکنان در مناطق روستایی شوند.
مدیرعالی استان با اشاره به اینکه امروزه دنیا به سمت توسعه کشت گلخانه ای مدرن گام برداشته است، یادآور شد: با این وجود نباید از توسعه گلخانه‌های سنتی و مشاغل روستایی در این حوزه که با هزینه اندکی امکان‌پذیر است، غفلت کرد.
در ادامه به موضوع خرید لوله برای شبکه‌های فرعی سد تالوار به ارزش ۲۰ میلیارد ریال در سال ۹۲ اشاره شد و با توجه به اینکه به دلیل مشکلات آبگیری سد، این لوله‌ها بلااستفاده مانده اند، استاندار زنجان ضمن تاکید بر اینکه شرکت آب منطقه ای اجرای شبکه آبیاری اصلی سد کینه ورس را در اولویت قرار دهد، افزود: چاه های موجود در داخل شبکه کینه ورس به شبکه آبیاری فرعی متصل و با تکمیل شبکه آبیاری چاه هر بخش از شبکه به مالکان آنان تحویل شود.
در این جلسه دکتر حسین جعفری، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان در بیان اهمیت توسعه کشت گلخانه ای بعنوان یکی از دو اولویت اصلی سازمان جهاد کشاورزی در استان و نیز ایجاد سالانه ۲۵۰۰ هکتار گلخانه جدید در کشور را از مهمترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و خاطرنشان کرد: تعهد استان در این طرح ۱۰ هکتار در سال۹۵ و تا ۳۰هکتار در سال ۹۹ است که مجموع تعهد برنامه ششم استان را به ۱۰۰ هکتار می رساند.
نماینده شرکت آب منطقه ای استان در پایان به منظور توسعه کشت گلخانه ای جهت اختصاص ۴هکتار زمین از پایاب سد میرزاخانلو در منطقه طارم با یک میلیون مترمکعب آب و ۱٫۵ میلیون مترمکعب آب در منطقه فیله خاصه زنجان اعلام آمادگی کرد.
در این جلسه مصوب شد به دلیل همپوشانی بسیاری از موضوعات و محورهای قابل طرح، کارگروه استانی آب و کشاورزی از این پس با شورای حفاظت از منابع استان بصورت مشترک تشکیل جلسه دهند و مصوبات هر حوزه بصورت مستقل به وزارتخانه های مطبوع ارسال شود.
۶۰۸۵
دریافت کننده خبر: رویا رفیعی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.