مقابله با انفولانزای حاد پرندگان نیازمند همکاری همه ادارات است

0
اشتراک

مقابله با انفولانزای حاد پرندگان نیازمند همکاری همه ادارات است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس در بوشهر، محمدرضا صفری بعد ظهر امروز در نشست با خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: پرورش ماهی در قفس یک پروژه ملی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و با تاکید وزیر کشاورزی در استان‌های مستعد پیگیری می شود.

وی اضافه کرد: در توسعه آبزی‌پروری با منشاء پروتئین سفید که شامل آبزیان می‌شود برنامه ماهی در قفس را پیگیری می کنیم که اولین کمیته تخصصی مزارع پرورش ماهی در قفس را با حضور کمیته‌های فنی و تخصصی نظام دامپزشکی کشور همراه با تعدادی از استا‌ن‌های شمالی و جنوبی در استان بوشهر برگزار کردیم.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور تصریح کرد: استان بوشهر دارای ظرفیت خوبی در تولید آبزیان در سطح کشور به شمار می آید که با توجه به تجربه ۱۵ ساله این استان در کشت پرورش میگو جزء اولویت‌های اول پرورش ماهی در قفس قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با گشایش بازارهای روسیه بر محصولات دام و طیور و آبزیان ایران، انتظار می رود استان بوشهر به دلیل ساختار مناسب جزء استان‌های پیشرو در عرصه صادرات آبزیان قرار گیرد.

صفری بیان کرد: سازمان نظام دامپزشکی کشور آماده است تا کنگره بین المللی بهداشت آبزیان با موضوع محصول سالم و اقتصاد سلامت محور بر اساس تفاهم نامه ای با استانداری بوشهر در بهار سال آینده انجام دهد که موافقت‌های اولیه این کنگره در استان بوشهر اخذ شده است.

وی ادامه داد: با توجه به سابقه عملکرد ۱۹ ساله سازمان نظام دامپزشکی، از ابتدای فعالیت این سازمان ، هفده کنگره بین المللی طیور و دام و آبزیان با موضوعات مختلف با حضور برندهای بین المللی برگزار کرده ایم.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور عنوان کرد: با تغییر اقلیم‌ها و شرایط جابجایی میکروب و ویروس‌ها شاهد سیر انتقال بیماری از دام به انسان هستیم به گونه ای که از یک هزار و ۷۰۰ بیماری مشترک اسنان و دام هم اکنون ۷۰ درصد آن قابلیت انتقال به انسان از طریق دام ها دارد.

صفری ادامه داد: ۱۴ کمیته تخصصی در این سازمان وجود دارد که به غیر از کمیته نظامی پدافند غیرعامل که با معرفی وزارت دفاع انجام می شود مابقی توسط سازمان نظام دامپزشکی احکام خود را دریافت می کنند.

وی گفت: سازمان نظام دامپزشکی در توسعه مراکز آموزش عالی در حوزه پذیرش دانشجو ورود خوبی داشته به گونه‌ای که که وزارت علوم با ۹۰ درصد پشنهادات این سازمان مبنی بر جذب دانشجو موافقت به عمل آورده است اما دانشگاه آزاد اسلامی همچنان در پذیرش دانشجو در رشته های دامپزشکی تمکینی به توصیه های ما نمی کند.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور بیان کرد: البته دانشگاه آزاد توصیه ما برای جلوگیری از ایجاد ۵ دانشکده جدید دامپزشکی را پذیرفته است اما به نظر می رسد در زمینه پذیرش دانشجو در واحدهای موجود در گرایش‌های دامپزشکی به دلیل نبود شغل برای فارغ‌التحصیلان باید تجدید نظر کند.

وی ادامه داد: رشته کارشناسی ارشد آبزیان که طی دو سال گذشته دانشجو نمی‌پذیرفت مجدد در دفترچه کنکور امسال توسط سازمان سنجش مجوز ورود دانشجو  پیدا کرد که با پیگیری‌های انجام شده بدنبال این هستیم که این رشته منسوخ که عملا هیچ بازار کاری ندارد و سازمان نظام دامپزشکی هم نمی تواند به انها پروانه فعالیت بدهد مجدد از دفترچه های کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها خارج شود.

صفری یادآور شد: هم اکنون ۳۵ هزار عضو در حوزه های مختلف سازمان نظام دامپزشکی داریم که در حوزه‌های مختلف از جمله سلامت غذا با محوریت دام، دامپزشکی حیوانات همراه و دست آموز و آموزش و پژوهش فعالیت می کنند.

وی بیان کرد: صدور پروانه فعالیت مرغ‌داری ها، دامپروری و آبزیان به عهده سازمان نظام دامپزشکی است که از اول امسال تاکنون ۱۲ هزار فقره مجوز و از زمان ارائه این مجوزها به سازمان نظام دامپزشکی تاکنون ۴۵ هزار مجوز صادر شده است.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور عنوان کرد: صدور پروانه داروخانه ، شرکت‌های تخصصی ، آزمایشگاه‌ها نیز به عهده این سازمان است که با الکترونیکی کردن صدور پرونده‌ها از نیمه آذرماه امسال، متقاضیان می توانند از روند پرونده‌های خود در مسیر صدور آن آگاهی بدست آورند.

وی در خصوص میزان بیکاری رشته‌های دامپزشکی در سطح کشور عنوان کرد: آمار دقیقی در دست نداریم اما نیاز بازار به رشته‌های تخصصی دامپزشکی در طول یک سال ۷۵۰ نفر است که سالانه یک هزار و ۵۰۰ نفر فارغ التحصیل می شوند.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور در خصوص انفولانزای فوق حاد پرندگان گفت: این بیماری ۶۱ کشور جهان را پیموده و در کریدور پرواز پرندگان مهاجر در کشورمان دیده و رصد شده است که البته مقابله کامل توسط یک دستگاه اجرایی به تنهایی جوابگو نیست.

وی ادامه داد: تا زمانی که منابع مالی و تجهیزات مورد نیاز به این سازمان تزریق نشود در حوزه شناخت این بیماری ، ریشه کنی آن و پرداخت خسارات به واحدهای تولید که دامشان را محدوم کرده اند توفیقی حاصل نمی شود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.