آغازِ سرد دهمین جشنواره اقوام درگرگان/سُفرای خارجی هم نیامدند

0
اشتراک

آغازِ سرد دهمین جشنواره اقوام درگرگان/سُفرای خارجی هم نیامدند

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: بارش باران در روز افتتاحیه، زمان نامناسب برگزاری جشنواره، آماده نبودن بعضی از غرفه ها، مشخص نبودن وضعیت اسکان و استقبال سرد از غرفه های صنایع دستی ره آورد اولین روز برگزاری دهمین جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین بود.

باران شدید در اولین ساعت های اعلام شده افتتاحیه نوید روز شلوغی را برای جشنواره نمی داد. جشنواره ای که در دهمین تجربه خود گام گذاشته است و انتظار می رود هر سال با کیفیت بیشتری برگزار شود ولی به دل خیلی ها نچسبید.

این جشنواره در ۹ دوره گذشته در شهریور و یا مهرماه برگزار می شد اما امسال جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین به دلیل همزمانی ایام محرم و صفر در مهرماه و اجلاسیه چهار هزار شهید استان گلستان با کمی تاخیر برگزار شد.

افتتاحیه با یک ساعت تاخیر شروع شد. تاخیری که انگار خیلی ها به آن عادت کرده اند. هرچند همین تاخیر یک ساعته برای تکمیل کردن محل افتتاحیه غنیمت بود تا آخرین بنر کنار جایگاه اصلی نیز در همان ساعت ها نصب شود.

در حالی که به گفته مسئول کمیته گردشگری و امور بین الملل دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام قرار بود سفرای کشورهای حوزه آسیای میانه و رایزنان فرهنگی کشورهای منطقه در دهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین حضور یابند اما در افتتاحیه جشنواره تنها سفیرانی از کشورهای هندوستان، تاجیکستان و افغانستان حضور داشتند.

در زمان برگزاری مراسم افتتاحیه، آیین محلی خراسان شمالی فضای مراسم را برای دقایقی تغییر داد اما افتتاحیه برعکس سال های قبل صندلی های خالی زیادی را به خود دید.

گروه موسیقی افغانی نیز با آهنگ «سرزمین من» از طرف جمعیت حاضر مورد استقبال قرار گرفت.

یکی دیگر از نکات جالب، اشتباه مجری برنامه در دعوت از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان بود که وی را به جای «ابراهیم کریمی»، «محمود کریمی» خطاب کرد.

در این نمایشگاه فردی از غرفه داران زنجانی که یکی از صندلی های محل افتتاحیه را با خود حمل می کرد، از نبودن صندلی در غرفه ها گلایه می کند. این هنرمند زنجانی متعجب است که چرا به چنین مسایلی توجه نشده است و زود آمدن بعضی از غرفه داران باعث شده که صندلی های غرفه های دیگر را بردارند.

اوضاع وقتی بدتر می شود که این هنرمند، کمبود امکانات استان گلستان را با سیستان و بلوچستان مقایسه می کند و می گوید که در آن جا اگر وسیله ای می خواستیم زودتر تهیه می شد.

در حال بازدید از غرفه ها هستم که صدای دو خانم غرفه دار از استان خراسان رضوی بلند می شود و خواهان غرفه خود که در روز گذشته مرتب کرده اند و امروز استان دیگری جای آن ها آمده است هستند. قضیه از آن قرار است که هنرمندان یکی از استان ها در روز تحویل غرفه، غرفه ایی را می گیرند و وسایل خود را داخل غرفه چیدمان می کنند. اما روز افتتاحیه متوجه می شوند شخص دیگری غرفه آن ها را منتقل به غرفه کناری کرده و وسایل خودش را در آن چیده است. دعوای دو غرفه دار به مسئولین نمایشگاه نیز می کشد و بعد از چند ساعت دوباره تعویض غرفه ها انجام می شود تا مساله ختم به خیر شود.

مسیر ورودی را پیش می گیرم. راهنمای غرفه ها هم در ابتدای هر راهرو بسیار ساده و روی یک برگه کاغذ A۳ و با دست خط و ماژیک نوشته شده و روی سه پایه نصب شده است. شاید توقع کمی باشد در کنار هزینه های زیادی که برای این جشنواره و نمایشگاه در نظر گرفته شده است کمی شکیل تر به استقبال بازدید کنندگان برویم. راهنمای غرفه های نمایشگاه هم می تواند در پیدا کردن غرفه ها به علاقه مندان کمک کند که برای این مساله هم برنامه ایی در نظر گرفته نشده است.

سعی می کنم که به صورت موردی با غرفه داران صحبت کنم. آرمان حسین پور یکی از هنرمندان زنجانی که در بخش زیور آلات مشغول به کار است از وضعیت اسکان گلایه می کند و می گوید: سال گذشته مکانی به صورت رایگان در اختیار ما برای اسکان بود اما امسال خوابگاهی را در نظر گرفته اند که هزینه دارد. غذا و رفت و آمد هم که با خودمان است.

او ادامه می دهد: فروش در این نمایشگاه و گرگان زیاد نیست. وقتی کنار صنایع دستی سوغات استان ها، خوراکی و موسیقی هم که می گذارند مردم تمایل بیشتری به آن سمت دارند و کمتر به سراغ صنایع دستی می آیند. بساط آش هم که در محوطه برپا است و بیشتر مردم ما اهل خوراک هستند. می دانستم وضیت فروش در گرگان خوب نیست اما چون رشته ام صنایع دستی و گردشگری است ترجیح دادم شرکت کنم.

این هنرمند جوان از برگزاری تور برای غرفه داران هم صحبت کرد و ادامه داد: استان گیلان برای غرفه دارانش برنامه بازدید از موزه مردم شناسی گیلان را گذاشته بود که خیلی جالب و خوب بود. 

چند غرفه جلوتر مریم تختایی پور از خوزستان و برای بار اول است که به این جشنواره آمده است. از همکارانش که در سال های قبل آمده اند شنیده است که فروش در این جشنواره تعریفی ندارد اما امیدوار است در روزهای آینده وضعیت بهتر شود.

او در خصوص اسکان می گوید: خوابگاهی برای ما در نظر گرفته اند که هزینه آن با توجه به امکانات شبی ۱۵، ۲۰ و یا ۳۰ هزار تومان است. بهتر بود که حداقل اسکان رایگان برای ما که از راه دور می آییم در نظر می گرفتند.

این هنرمند خوزستانی از نبود آب سرد کن و آب جوش برای چای هم گله می کند.

یکی دیگر از زنان هنرمند از روستای مهنج خراسان جنوبی برای دومین سال است که به این جشنواره آمده است. او می گوید: صبح به گرگان رسیدیم و یکسره به محل برگزاری نمایشگاه آمده ایم و اگر می دانستم که اسکان نمی دهند در این نمایشگاه شرکت نمی کردم.

از او در خصوص فروش صنایع دستی اش می پرسم که جواب می دهد: کار گلیم فرش چون گران است با استقبال کمی از سوی مردم برای خرید روبه رو می شود.

هنر گره های چینی «محمد وظیفه شناس» غرفه بعدی است که نظرم را جلب می کند. هنرمند مازنی که آوازه نمایشگاه را در فروش کم شنیده است اما به امید بازاریابی به جشنواره آمده است.

او می گوید: در مسیر که به سمت نمایشگاه می آمدم تبلیغی ندیدم. امکانات نمایشگاه خیلی مناسب نیست. ساده ترین موارد مثل آب جوش و آب در نمایشگاه وجود ندارد.

یکی دیگر از هنرمندان زنجانی از استقبال نشدن نمایشگاه در روز اول تعجب می کند و می گوید: وقتی جشنواره آش زنجان در کنار صنایع دستی آن برگزار می شود جای سوزن انداختن هم نیست. خیلی عجیب است که استقبال در چنین جشنواره ای کم است.

دهمین جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین از ۸دی ماه به مدت ۵ روز در محل نمایشگاه های استان گلستان در حالی کار خودش را آغاز کرده است که خیلی ها توقع داشتند این جشنواره نسبت به سال های گذشته با کیفیت مطلوب تری برگزار شود.

زمان بازدید از نمایشگاه ۱۵ تا ۲۲ هر روز اعلام شده است تا شهروندان گرگانی بتوانند در این ایام به بهترین نحو از این جشنواره دیدن کنند. حال باید دید در روزهای باقی مانده استقبال مردمی از این جشنواره می تواند غرفه داران را راضی کند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.