استمرار طرح تحول سلامت نیازمند حمایت مجلس است

0
اشتراک

استمرار طرح تحول سلامت نیازمند حمایت مجلس است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی با بیان این که حمایت رهبری و رضایت مردم؛ دو نکته کلیدی در بیانیه ۲۴۳ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهور در حمایت از طرح تحول سلامت است، گفت: استمرار طرح تحول سلامت مستلزم حمایت وسیع مجلس از این طرح و اصلاح فرایندها در مسیر پیشرفت و ارتقای اهداف نظام سلامت کشور است.

وی ضمن بیان این مطلب افزود: دیدهٔ بیدار و امیدوار مردم ایران به مسئولان متعهدی دوخته شده است که با حس تعهد و مسئولیت، ضمن انجام وظیفه، در صدد تحقق پاسخگویی برای حل مشکلات حوزه سلامت، مجدانه تلاش می‌ورزند.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به  بیانیه ۲۴۳ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهور در حمایت از طرح تحول سلامت، گفت: بر این اساس، درخواست صدور دستور انجام تدبیر لازم به منظور رفع مشکلات عدم تخصیص منابع مندرج در قانون بودجه و به ویژه عدم پرداخت مطالبات دانشگاه ها و بیمارستان‌های سراسر کشور از سوی سازمان‌های بیمه ای و اقدام به پرداخت مطالبات ذکر شده، از سوی صدا و سیما و اکثریت رسانه ها مورد استقبال وسیع قرار گرفت و تاکید اصلی انعکاس خبری در این زمینه متوجه پرداخت مطالبات شد.

معاون کل وزارت بهداشت ضمن قدردانی از اهتمام مستمر و گام‌های استوار و مطمئن تعداد بسیار بالای امضاکنندگان این بیانیه که شامل اکثریت قاطع نمایندگان است، تصریح کرد: بدون شک استمرار طرح تحول سلامت مستلزم حمایت  وسیع مجلس شورای اسلامی از این طرح و اصلاح فرایندها در مسیر پیشرفت و ارتقای اهداف نظام سلامت کشور است.

 حریرچی نامه تاریخی و راهگشای نمایندگان مجلس را دارای ابعاد بسیار مهم و کلیدی دیگر دانست و گفت: ترکیب سیاسی مجلس فعلی و تنوع دیدگاههای سیاسی امضا کنندگان و عضویت آنها در فراکسیونهای مختلف نیز نشانه واضحی از حمایت جناح های مختلف سیاسی از طرح تحول است.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: از سویی  دیگر، تاکید نمایندگان ملت بر رضایت عمومی مردم شریف ایران از طرح تحول و اشاره واضح به حمایت مقام معظم رهبری از طرح تحول سلامت و تاکید معظم له بر تداوم آن دو نکته بسیار مهم و کلیدی این بیانیه است که شایسته توجه بیشتر رسانه ها به این دو موضوع و نیز لحاظ حمایت مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر تداوم آن و رضایت عمومی مردم در موضع گیری ها و بیانات افراد و گروههای مختلف است.

 حریرچی  با یاد آوری این مطلب که قریب به اتفاق نمایندگان مجلس شورای اسلامی فارغ از وابستگی های سیاسی با ذکر حمایت مقام معظم رهبری از طرح تحول سلامت در چند مرحله و اشاره بر رضایت عمومی مردم از طرح تحول، این طرح را متعلق به کل نظام دانسته اند، گفت:  شاید این تاکید واضح، بعضی افراد محترمی را که به دلایل سیاسی سعی می کنند، طرح را فقط متعلق به یک جناح کنند و در راستای اهداف سیاسی به  طرح حمله می کنند به تفکر بیشتر و تجدید نظر در رفتار چندین ماه گذشته هدایت کند.

وی افزود: هم چنین شاید حضور تعداد کثیری از نمایندگان دارای تجربه و متخصص در موضوعات مختلف اجتماعی و اقتصادی و خصوصا بهداشتی درمانی و بیمه ای باعث شود که بعضی افراد محترم دیگری که نظرات مخالف یا انتقادی خود را به اکثریت کارشناسان یا حتی نظام و مجلس نسبت می دهند، تجدید نظری در تعامل خود با مجریان طرح تحول انجام دهند و اجازه دهند که از توان بالقوه و بالفعل ایشان در تقویت طرح تحول سلامت و رفع نقاط ضعف این طرح استفاده شود.

 حریرچی خاطرنشان کرد: بیان واضح نمایندگان محترم مبنی بر این که طرح تحول سلامت که در اجرای سند چشم انداز توسعه و بخشی از احکام برنامه پنجم آغاز گردیده است، پاسخ روشنی بر افراد محترمی است که ادعا دارند طرح تحول دارای مبانی قانونی نیست و یا حتی در مخالفت با قوانین بالادستی از جمله قانون برنامه پنجم است.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد: اکثریت قاطع نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در این نامه اعلام نموده اند که “طرح تحول سلامت تاکنون منشا خدمات ارزشمندی در کشور شده است و این اقدام موثر به اذعان عموم مردم و مسئولان نظام، دغدغه شهروندان عزیز به ویژه محرومان کشور را در دریافت خدمات مطلوب و کاهش هزینه های سرسام‌آور به صورت شایسته ای مرتفع کرده است. “

حریرچی افزود: با وجود این خدمات ارزشمند و این اذعان عموم مردم و مسئولان نظام مبنی بر دریافت خدمات مطلوب و کاهش هزینه های سرسام‌آور درمان و مرتفع کردن دغدغه شهروندان عزیز به ویژه محرومان کشور به صورت شایسته با اجرای طرح تحول سلامت جای تعجب و شگفتی است که چگونه افرادی که بعضی از آنها هم دلسوز هستند، خود را مجاب می کنند که ادعاهای مبنی بر افزایش هزینه های مردم در حوزه سلامت و یا عدم توجه به محرومان در طرح تحول و یا عدم رضایت مردم از این طرح و یا انتقال منابع طرح تحول به جیب تعدادی خاص و محدود را به طور مستمر تکرار کنند؟

معاون کل وزارت بهداشت  با بیان این که بعضی افراد به طور مکرر با دسترسی به بعضی تریبونهای خاص اعلام می کنند که منابع موردنیاز برای طرح پیش بینی نشده بود و یا حتی منابع مورد نیاز برای این طرح اصولا قابل تامین نیست، تصریح کرد:  تاکید نماینگان محترم بر ” پیش بینی منابع موردنیاز و تصویب طرح در هیات دولت و بخشی از احکام مالی مورد نیاز در مجلس شورای اسلامی” به طور واضحی چنین ادعاهایی را منطبق با مبانی کارشناسی نمی داند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد:  نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در قسمت دیگر نامه خود با هوشمندی، توجه افکار عمومی را به چالش اصلی طرح تحول سلامت به عنوان یکی از مهم ترین طرح های دولت که همان ” عدم تخصیص منابع مندرج در قانون بودجه و به ویژه عدم پرداخت مطالبات دانشگاه ها و بیمارستان‌های سراسر کشور از سوی سازمان‌های بیمه ای، ” جلب کرده اند.

حریرچی ابراز امیدواری کرد:  با دستورات کتبی و شفاهی اخیر ریاست  محترم جمهور و اقدامات دست اندرکاران مربوطه، در آینده نزدیک شاهد رفع قسمت عمده مشکلات مربوطه در این زمینه باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه گفت: تعداد معدودی از افرادی که دسترسی به تریبونهای عمومی و کانالهای خاص رسانه ای دارند، بعضا شکست طرح تحول در مقطع کنونی و یا اصلا شکست خورده بودن آن از ابتدا را به طور تکراری بیان می کنند، در حالیکه تاکید اکثر قریب به اتفاق نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مبنی بر رضایت عمومی مردم و حمایت مقام معظم رهبری از طرح تحول و اعلام نمایندگان مبنی بر این که ” بدون تردید کمرنگ شدن خدمات ارائه شده در حوزه سلامت موجبات نگرانی قشر عظیمی از محرومان کشور را به همراه خواهد داشت ” خط بطلانی بر ادعاهای مذکور است.

حریرچی در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به همه ابعاد نامه مهم نمایندگان مجلس در حمایت از طرح تحول سلامت و جامه عمل پوشیدن به درخواستهای موجود در آن شاهد خدمت رسانی بسیار بیشتر به مردم عریز در حوزه سلامت و افزایش بیش از پیش رضایت عمومی مردم و مسئولان از طرح تحول سلامت باشیم.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.