مهندس عمران که شیفته فرهنگ ریشه دار است

0
اشتراک

مهندس عمران که شیفته فرهنگ ریشه دار است

این جوان، هشت سال است در رشته گیوه دوزی سنتی فعالیت می کند، حرفه ای که از پدرش استاد حسین غلامزاده آموخته است.
سعید غلامزاده سه شنبه در مصاحبه با ایرنا گفت:‌گیوه دوزی بیش از چهار نسل است در خانواده ما سابقه دارد و امروز خرسندم بگویم وارد حرفه ای شده ام که شغل آبا و اجدادی ام بوده است.
در بحبوحه هجوم تکنولوژی و پیشرفت روز افزون علم و صنعت و در زمانه ای که زندگی بشر بیش از هر زمان دیگری در حال ماشینی شدن است و داشتن مدرک تحصیلی و فرنگ زندگی کردن نمادی از مدرن بودن در بین بسیاری از جوانان تلقی می شود، جوان تحصیل کرده ی استهبانی نه تنها این گونه فکر نمی کند بلکه در حرفه ای کاملا سنتی فعالیت می کند و معتقد است اگر روزی هم ازدواج کند و بچه دار شود دوست دارد فرزندش نیز این حرفه را دنبال کند.
این جوان تحصیل کرده گفت:برخی جوانان تصور می کنند ورود به حرفه های سنتی در تضاد با پیشرفت و به روز بودن است و به قولی پیشه ای است که مختص افراد کم سواد است،‌ این تصور، اشتباه محض است چرا که حضور در این رشته نه تنها خللی در اراده من نسبت به ادامه تحصیل بوجود نیاورد بلکه با داشتن مدرک مهندسی عمران در صنعت گیوه دوزی فعالیت می کنم.
غلامزاده ادامه داد: از نگاه من گیوه دوزی نه تنها یک نیاز بومی است بلکه بیانگر هویت و اصالت ماست لذا می بایست این مشاغل را بیش از گذشته به نسل جوان شناساند.
این جوان دارای گواهینامه صنعت گری از اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس است.
وی گفت:اگر حمایت مناسبی از صنعت گیوه دوزی شود دوست دارم حرفه ی خود را توسعه بخشم و اشتغال آفرین باشم.
وی به مشکلات گیوه دوزی و پاپوش های سنتی اشاره کرد و گفت: متاسفانه بازار این حرفه در حال حاضر چندان مناسب نیست مشکلی که گریبان بسیاری از هنرمندان این پیشه را گرفته است اما از دیدگاه من مسئولان و رسانه های جمعی وظیفه دارند ضمن معرفی بیشتر این دست مشاغل با سابقه، یاری گر هنرمندانی باشند که هر چند ادعایی ندارند اما نامشان در تاریخ این سرزمین ماندگار است.
غلامزاده گفت:ساخت یک گیوه ۶ ساعت زمان می برد و وسواس خاصی می طلبد و از حمایت های مدیریت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استهبان قدردانی می کنم.
وی در کارگاه پدرش در استهبان در ۱۶۰ کیلومتری شرق شیراز مشغول فعالیت است.
خبرنگار:‌روح الله سعادتمند نژاد ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالک زاده
۱۸۷۶

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.