حقوق شهروندی زخم دل کدام کارتن خواب را مداوا می‌کند؟/از غذای گرم تا آرایشگاه و استحمام بی‌خانمان‌ها

0
اشتراک

حقوق شهروندی زخم دل کدام کارتن خواب را مداوا می‌کند؟/از غذای گرم تا آرایشگاه و استحمام بی‌خانمان‌ها

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مشهد پیام، این روز‌ها دولت دم از حقوق شهروندی می‌زنند ولی نمی‌دانند و یا اشرافی از قشر زیر پوست شهر ندارند، از حقوق شهروندی می‌گویند و آن را در بوق و کرنا می‌کنند بدون آنکه ریالی به جمع آوری شبانه کارتن خواب‌ها و استقرار در گرمخانه‌ها کنند.

 

اینجا مشهد است، شهری که یک میلیون حاشیه نشین دارد و الی ما شاء الله کارتن خواب، معتاد متهاجر و بی خانمان؛ اگر گذری کوتاه به کال‌ها و دخمه‌های اطراف مشهد کنید از تحقق وعده‌های دولت و حقوق شهروندی آگاهی می‌یابید.

 

افرادی که ژن ضعیف خوانده شده و به حاشیه رانده می‌شودند، در «خانه سبز» استقرار یافته و میهمان مشهدی‌ها می‌شوند.

 

محمد رضا احمد زاده کرمانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما پیرامون ارائه خدمات در گرمخانه‌های مشهد اظهار داشت: سرویسی برای جمع آوری کارتن خواب‌ها و معتادین در کلنی‌هایی تجمع می‌کنند مستقر می‌شود، عمده مناطقی که سرویس‌ها اعزام می‌شوند کال اسماعیل آباد، کال دروی، گلشهر و باغ حسن بزی است، با همکاری بهزیستی تمامی مناطق مورد اسقرار کارتن خواب‌ها شناسایی شده است.

 

وی افزود: مینی بوس‌ها از ساعت ۱۸ الی ۲۳ به مناطق اعلام شده اعزام می‌شوند و با چراغ قوه و بلندگو از افراد برای حضور در گرمخانه دعوت به عمل می‌آورند، همچنین در محل تجمع کارتن خواب‌ها پرده‌هایی متصل شده تا این افراد از زمان فعالیت گرمخانه‌ها مطلع شوند.

 

مدیر مرکز رسیدگی و ساماندهی آسیب‎دیدگان اجتماعی شهرداری مشهد در مورد بخش درمانی خاطر نشان کرد: در گرمخانه‌ها پزشک و پرستار ویژه برای افراد کارتن خواب در نظر گرفته شده است و اگر نیاز به دارو داشته باشند برای آن‌ها تامین می‌کنند؛ در بخش بهداشتی، افراد بی خانمان زمانی که وارد گرمخانه می‌شوند باید تمامی وسایل خود را تحویل دهند و صبح به آن‌ها تحویل داده می‌شود.

 

تصریح کرد: در گرمخانه آرایشگاه داریم که کوتاه کردن موی افراد بی خانمان اجباری نیست ولی حمام رفتن و تعویض لباسشان اجباری است، لباس یک دست برای تمامی مراجعین در نظر گرفته شده است تا بهداشت رعایت شده و تخت‌ها آلوده نشود.

 

احمد زاده عنوان کرد: آشپزخانه‌ای از خارج از این گرمخانه برای مراجعین غذای گرم می‌آورد و با چایی و صبحانه از آن‌ها پذیرایی می‌شود؛همچنین در مناسبت‌های ملی و مذهبی سخنران و مداح در نظر گرفته می‌شود که هزینه بالایی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

مدیر مرکز رسیدگی و ساماندهی آسیب‎دیدگان اجتماعی شهرداری مشهد گفت: روان شناسان در صورت نیاز به افراد بی خانمان مشاوره می‌دهند و در بخش دیگر گروه‌های NA را دعوت کردیم تا افراد به سمت ترک اعتیاد بروند.

 

وی با بیان اینکه ۶ نفر پرسنل در این مجموعه کار می‌کنند، اظهار داشت: ظرفیت ۳۰۰ نفر شب خواب آماده شده برای بانوان و آقایان در دو سالن مجزا که ارائه خدمت می‌کنند.

 

احمد زاده در مورد بودجه‌های این مجموعه گفت: متاسفانه بودجه دولتی در ارائه خدمات این گرمخانه نیست بلکه بودجه مردم مشهد و عوارض و مالیات به شهرداری است که در این راه هزینه می‌شود؛هیچ ارگانی در حوزه بهداشت و درمان و سایر موارد به ما یاری نمی‌رساند.

 

مدیر مرکز رسیدگی و ساماندهی آسیب‎دیدگان اجتماعی شهرداری مشهد گفت: گرمخانه‌ها حوزه سرپناه موقت است و در شبانه روز تنها ۱۲ ساعت می‌توانند در محل بمانند چون برای این امر مجوز قضایی اخذ کرده‌ایم، نمی‌توانیم خودسرا این افراد را بیشتر از زمان ممکن نگه داریم؛ این افراد میهمان ما هستند و ما باید از آن‌ها مراقبت کنیم.

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.