شهروندان بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند

0
اشتراک

شهروندان بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر عبدالله مرادی کارشناس اداره دامپزشکی شهرستان رودان در گفت و گو با رودان نیوز اظهار داشت:اطلاع رسانی در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام از اهمیت زیادی برخوردار است و مطلع کردن مردم امری ضروری محسوب می شود و تشویش اذعان عمومی به شمار نمی آید.

 

وی افزود:حدود ۷۰ درصد از جامعه ما با خدماتی که دامپزشکی ارائه می دهد در ارتباط هستند ولی با اینکه ۹۱ سال از تشکیل دامپزشکی می گذرد مردم و مسئولین از خدمات آن مطلع نیستند و این اهتمام جدی رسانه ها ا می طلبد که به کمک دانپزشکی بیایند.

 

کارشناس شبکه دامپزشکی رودان تصریح کرد:از بین بیماری های مشترک بین انسان و دام می توان به آنفلو آنزای فوق حاد پرندگان اشاره کرد که در حال حاضر چندین استان کشور را درگیر خود نموده است.

 

دکتر عبدالله مرادی بیان کرد: در ۱۳۰ سال پیش ابتدا این بیماری را طاعون مرغی می نامیدند وبعد از گذشت زمان مشخص شد که عامل آن ویروس آنفلوآنزا می باشد که از مهمترین میزبان های این بیماری را می توان تمام پرندگان از قبیل مرغ،خروس،بوقلمون،اردک،غاز،مرغ شاخدار،پرندگان آبزی وحشی و شتر مرغ و همچنین گراز و انسان دانست.

 

وی علائم بالینی این بیماری را در پرندگان سیاه شدن و خونریزی تاج ،علائم حاد تنفسی،ریش و ساق پا،بی حالی شدید،پژ مردگی و دورهم جمع شدن گله ،کاهش شدید مصرف دان، انتشار سریع بیماری در بین گله و افت شدید تولید و مرگ و میر بالا اعلام کرد.

 

کارشناس شبکه دامپزشکی رودان اقدامات لازم در خصوص تشدید نظارت در راستای پیشگیری و جلوگیری از بروز و شیوع بیماری در سطح شهرستان را تشریح و عنوان کرد:بازدیدهای روتین و مرحله ای از مرغداری های فعال شهرستان،اقدامات لازم جهت آشنایی مرغداران در خصوص بیوسکیوریتی و مسائل بهداشتی و قرنطینه ای مربوط به سازمان دامپزشکی کشور،بازدید های مشترک بین شبکه دامپزشکی و اداره محیط زیست دررابطه با پایش و مراقبت از رودخانه های موجود و پرندگان آبزی و مهاجر موجود در آنها،مطرح کردن موضوع بیماری در شورای سلامت شهرستان و ارائه شرح وظایف دستگاهای مرتبط وپیگری جهت دریافت دستور قضایی مبنی بر جمع آوری فروشندگان پرندگان دوره گرد از جمله اقدامات انجام شده می باشد.

 

وی پیشگیری از برزو چنین بیماری خطر ناک را مهم دانست و توصیه کرد:شهروندان عزیز وگرامی تا حد امکان از نگه داری پرندگان در خانه خودداری نمایند و در غیر اینصورت آنها را دور از محل زندگی خود و در قفس نگهداری کنند،از شکار کردن پرندگان مهاجر و آزاد پروازو از خرید و فروش آنها خودداری شود،تا حد امکان از ذبح و خوردن پرندگان مشکوک به آلودگی خودداری شود و گوشت مرغ را به صورت کاملا پخته مصرف کرده و تخم مرغ های آلوده به خون و مدفوع پرندگان را به خوبی شستشو دهند.

 

دکتر مرادی در پایان خاطر نشان کرد:مبارزه با این بیماری زمانی موفق است که تمام کسانی که با پرندگان در ارتباط هستند،مثل روستاییان و کارکنان مرغداری های صنعتی و سنتی و فروشندگان دوره گردطیور ،شکارچیان مراکز توزیع و عرضه و همه کسانی که با پرندگان در ارتباط هستند از آگاهی و اطلاعات بالایی برخوردار باشند .

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.