پل کاپیلانو کانادا ، تجربه ترسناک عبور از رودخانه

0
اشتراک

پل کاپیلانو کانادا ، تجربه ترسناک عبور از رودخانه

راهنمای سفر من می خواهد همسفرانش را به چالش بکشد، چالش ترس و شجاعت!

مقصد امروز پل معلقی است بر فراز رودخانه ی کاپیلانو ( capilano ) در  ونکوور کانادا.

پلی معلق که هیجان را به خوبی به گردشگرانش منتقل می کند.

باید رفت و ترس و دلهره از ارتفاع و پرتاب شدن را تجربه کرد، این پل تا به حال چند قربانی گرفته است ، اما ما عاشق هیجان و ترس هستیم و تصمیم داریم هر طوری که شده بر روی پل کپیلانو که در ارتفاع ۷۰ متری رودخانه معلق است قدم بزنیم.

گام برداشتن روی پلی باریک بر فراز رودخانه باید حس عجیب رهایی داشته باشد مخصوصا که از فراز این پل معلق مناظر فوق العاده ای دیده می شود، همین حس قدم زدن بر فراز پلی باریک بر فراز رودخانه و جنگل بزرگترین جاذبه ی پارک کاپیلانو است، ریسک کنید و همراهمان بیایید.

با راهنمای سفر من همراه باشید.

پل معلق کاپیلانو | کانادا

پل معلق کاپیلانو برترین جاذبه ی ونکوور

در همین ابتدای راه خوب است بدانید پل معلق کاپیلانو ( capilano bridge ) یکی از پر بازدیدترین مکان های ونکوور کانادا است. این پل در پارکی به همین نام قرار گرفته و با بازدید از این پارک سفری ماجراجویانه، تاریخی و فرهنگی خواهیم داشت. سالانه ۸۰۰٫۰۰۰ نفر به این پارک می آیند و بر روی پل کاپیلانو قدم می زنند پس باید جای خوبی باشد.

این پل نسبتا باریک ۱۴۰ متر ارتفاع دارد و ۷۰ متر بالاتر از رودخانه ساخته شده است، دو طرف پل به صخره های گرانیتی اطراف وصل شده اند و کاملا با ۱۲ نقطه ی اتصال قوی محکم هستند، در حال حاضر هم جنس پل چوب های بسیار مستحکم و بعضی نقاط شیشه های بسیار زخیم و سیم های مفتولی فلزی است. لازم نیست زیاد ترس و دلهره داشته باشید این پل در ارتفاع بالایی قرار دارد اما پیر و جوان از ۲ تا ۹۲ سال همه روی آن قدم می زنند  اما با این حال بیماران قلبی نمی توانند بر روی پل بروند.

در ابتدای پل پیاده رو های پایین پل را می شود دید و پل کمی پیچ دارد و در بعضی از مناطق این پیاده رو ها کف پل شیشه ای است تا حس ترس و وحشت بیشتری را القا کند، اما چون ارتفاع زیر پل در ابتدای راه کم است می توان کمی روی پل ایستاد و از مناظر اطراف لذت برد، اما کم کم که پیش می رویم پل صاف و یک نواخت می شود.

وقتی بازدیدکنندگان روی پل قدم می زنند پل می لرزد و تاب می خورد اما باز با این حال و این که پل در سال ۱۸۸۷ میلادی برای اولین بارساخته شده است کاملا مستحکم و قابل اعتماد است.

پل معلق کاپیلانو | کانادا
پل معلق کاپیلانو | کانادا
پل معلق کاپیلانو | کانادا

بر بلندای درختان

در ۱۰ سال اخیر قسمت تازه ای به ابتدای پل کاپیلانو اضافه شده است ، قبل از رسیدن به پل ، پل های چوبی و کم مسافتی ساخته شده است که درختان کاج را به هم وصل می کند و گرداگرد درختان می پیچد و پیش می رود، بر روی این پل ها که قرار می گیریم انگار از درختان بالا می رویم دقیقا مثل سنجابی که از درختی به درخت دیگر می پرد به همین دلیل هم هست که این مجموعه پل ها، به پل های سنجابی معروف شده اند.

این پل ها با هدف افزایش لذت گردشگران ساخته شده اند.

پل های پر پیچ و خم
پل های پر پیچ و خم
پل های پر پیچ و خم

مناظر اطراف پل کاپیلانو

منظره ای که از روی پل دیده می شود چشم ها را خیره می کند ، تا چشم می بیند درخت است و درخت ؛ این پارک جنگلی پر است از درختان همیشه سبز کاج و سرو و سنوبر که سر به فلک کشیده اند و برخی از آنها بسیار قدیمی و کهنسال هستند و سنشان به ۴۰۰ سال هم می رسد، هنگامی که روی پل قدم می زنید بوی درختان کاج با همراه با رطوبت هوا مشامتان را پر می کند و اگر خوش شانس باشید شاید سنجاب هایی که در این پارک جنگلی زندگی می کنند را هم روی درختان ببینید.

ونکوور آب و هوایی مرطوب دارد جنگل های این منطقه ما را یاد جنگل های شرجی شمال ایران می اندازد، پارکی همیشه مرطوب و دوست داشتنی.

مناظر اطراف پل کاپیلانو
مناظر اطراف پل کاپیلانو
مناظر اطراف پل کاپیلانو

سفری مجازی به پل معلق کاپیلانو

اهمیت پل کاپیلانو

ساخت پل کاپیلانو به قرن ۱۹ میلادی باز می گردد و دلیل ساخت آن در ابتدا مشخص نیست اما گفته می شود که برای جذب گردشگران به این منطقه و لذت بردن از مناظر و منابع طبیعی بوده است ، امروزه هم بازدیدکنندگان با تورهای تفریحی که تهیه کرده اند برای بازدید پل می آیند و در این تورهای تفریحی و گردشگری راهنمایان از اهمیت جنگل و نقش درختان در اکوسیستم و زندگی و ارزش وجود درختان توضیح می دهند، کارکنان پارک کاپیلانو هم همگی تحصیل کرده ومهارت های لازم را دارند و در همه جای پارک اطلاعات با ارزش طبیعی را به بازدیدکنندگان می دهند.

این پل به سنبلی برای اهمیت به طبیعت و محیط زیست تبدیل شده است و در فیلم های زیادی از جمله لغزنده ( Sliders ) ، کلاغ ( The crow )، پلکانی به سوی بهشت ( stairway to heaven ) و… هم پل کاپیلانو نشان داده شده است.

پل معلق کاپیلانو | کانادا
پل معلق کاپیلانو | کانادا
پارک جنگلی کاپیلانو

کریسمسی معلق !

اینجا بلندترین کریستمس دنیا برپا می شود، هرسال در تاریخ ۲۴ نوامر تا ۸ ژانویه همه ی پارک کاپیلانو کریسمسی می شود، تمام پل و درختان کاج و سرو پارک پر می شود از رنگ و بوی کریسمس و همه جا شیرینی های مخصوص کریسمس سرو می شود، حتی در تعطیلات سال نو جغدهای جنگلی را هم می توانیم در پارک کاپیلانو در هر گوشه و کناری ببینیم.

بسیاری از بازدید کنندگان به این پل می آیند تا تعطیلاتشان را در این مکان زیبا و وصف نشدنی کنار خانواده و دوستانشان بگذرانند، حتی آوردن سگ و حیوانات خانگی به این پل هم ممنوعیتی ندارد و همین دلیلی شده بر افزایش بازدیدکندگان در تعطیلات کریسمس .

پل معلق کاپیلانو | کانادا
پل معلق کاپیلانو | کانادا
پل معلق کاپیلانو | کانادا

حوادثی که بر فراز پل کاپیلانو روی داد

۱ )  سال ۱۹۹۹ میلادی بود که مادری به همراه کودک ۱۸ ماهه اش بر روی این پل رفت و در میانه ی راه فرزندش را از پل به پایین پرتاب کرد، این مادر ادعا کرد که نوزاد از دستش لیز خورده و به پایین پل افتاده است و او صاحبان پل را مقصر تلقی کرد و خاستار غرامت شد، خوشبختانه نوزاد صدمه ی جدی ای ندید و جان سالم به در برد و مادر هم حق مراقبت از فرزندش را از دست داد.

۲ )  از دیگر حوادثی که برای پل کاپیلانو رخ داد در سال ۲۰۰۶ میلادی بود که طی طوفان برفی که در منطقه رخ داده بود یک درخت ۳۰۰ ساله شکسته شد و در سمت شرق پل سقوط کرد و این اتفاق باعث شد که پارک تعطیل شود و دوباره قسمت هایی از پل که صدمه دیده بود مرمت و باز سازی شد.

۳ )  این پل معلق در سال ۲۰۱۰ میلادی هم قربانی دیگری گرفت، عده ای از بازدیدکنندگان همراه تور گردشگری از #کالیفرنیا به این پل آمده بودند که یک نوجوان بازیگوش از کناره های پل بالا می رود و ۳۰ متر به پایین پل سقوط می کند، تیم حوادث غیرمترقبه ی پارک از همان لحظه برای نجات نوجوان تلاش کردند اما متاسفانه پسرک در همان لحظه ی سقوط جان باخته بود.

۴ )  در سال ۲۰۱۲ میلادی هم دوباره این پل خبیث قربانی دیگری گرفت، بدن بی جان توریستی سی ساله اهل انتاریو در پیاده رو های اطراف پل پیدا شد، پلیس بعد از بررسی های زیاد گفت که این توریست در حال پیاده روی بر پیاده رو های اطراف پل بوده است که پایش سر می خورد و به اعماق دره ی پایین پل سقوط می کند.

پل معلق کاپیلانو | کانادا
مناظر اطراف پل معلق کاپیلانو | کانادا

پارک کاپیلانو

وجود پل کاپیلانو دلیلی شد تا بازدیدکنندگان زیادی از سراسر جهان برای عبور از این پل به این منطقه بیایند به همین دلیل آرام آرام صاحبان پل به فکر افتادند تا پارکی در اطراف پل بسازند و خدمات دیگری به توریست ها ارائه دهند البته این پل از ابتدا در منطقه ای جنگلی و در قلب طبیعت ساخته شده بود.

پارک کاپیلانو با گذر زمان گسترش یافت و در حال حاضر بخش های مختلفی دارد و هر یک از این قسمت ها به تنهایی توریست ها را به خود جلب می کنند از جمله ی این قسمت ها #درخت ماجراجویی، رستوران، فروشگاه، استخر همیشگی ماهی های قزل آلا، نمایشگاه های گوناگون طبیعی، محلی، تاریخی، لباس و … است.

همچنین در فصل های مختلف فستیوال های متفاوتی در پارک برگذار می شود که بازیگران با لباس های رنگی و مخصوص برنامه های شاد برای تماشاگران برپا می کنند. پارک کاپیلانو بسیار پر ذرق و برق و زیبا است و امروزه از بزرگترین قطب های گردشگری خصوصی شمال #آمریکا محسوب می شود ، این پارک خدمات تاریخی و فرهنگی خوبی را به بازدیدکنندگانش ارائه می دهد.

پل معلق کاپیلانو | کانادا
پل معلق کاپیلانو | کانادا

تاریخ پل کاپیلانو

پل کاپیلانو در سال ۱۸۸۸ میلادی برای اولین بار به دست جورج مکی ( George Grant Mackay ) مهندس ونکووری ساخته شد او این پل را با طناب طراحی و ساخته بود تا این که در سال ۱۹۰۳ میلادی این طناب ها با سیم های مفتولی جایگزین شدند.

در سال ۱۹۱۰ میلادی هم ( Edward mahon ) این پل را خریداری کرد و پل معلق شخصی شد و در سال ۱۹۳۵ هم فردی مشهور به مک ( MacEachran ) پل معلق را از صاحب پیشینش خریداری کرد و اجازه داد تا عموم مردم برای بازدید به پل کاپیلانو بیایند و این کار مک سبب شد پارک کاپیلانو کم کم به قطب گردشگری ونکوور تبدیل شود اما او هم در سال ۱۹۴۵ میلادی پل کاپیلانو را به فردی دیگر به نام هنری اوبنا ( Henri Aubeneau ) فروخت.

این پل در سال ۱۹۵۶ میلادی کاملا از نو دوباره ساخته شد تا این که در سال ۱۹۸۳ میلادی پل به صاحب امروزی اش نانسی استیب بارد ( Nancy Stibbard ) فروخته شد و از آن سال به بعد همه روزه بر بازدیدکنندگان این پل افزوده می شود تا این که در سال ۲۰۱۱ برای ورود به این پارک مبلغ ورودی و بلیت تعیین شد و بازدیدکنندگان فقط با پرداخت ورودی می توانستند به این پارک بروند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی هم درختان سر به فلک کشیده ای که امروزه در زیر پل دیده می شود کاشته شد که برخی از درختان سنوبر این پارک تا ۳۰ متر هم ارتفاع دارند و این قطب گردشگری شکل و شمایل جدیدی به خود گرفت.

تصویری از جورج مکی ( George Grant Mackay )

جورج مکی اولین سازنده ی پل
پل معلق کاپیلانو | کانادا
پل معلق کاپیلانو | کانادا

نانسی مالک امروزی پل

نانسی استیبارد ( Nancy Stibbard ) کسی است که هر روزه برای بهتر شدن کیفیت پل کاپیلانو و راضی تر شدن بازدیدکنندگان تلاش می کند نانسی سازه های زیبایی در سراسر کانادا ساخته است و این پل که مالک اصلی آن است هنر او را در مدیریت نشان می دهد.

مالک امروزی پل

آدرس و هزینه ی سفر

رسیدن به این پل معلق بسیار آسان است و فقط ۱۰ دقیقه طول می کشد تا از مرکز ونکوور به کاپیلانو رسید و حدود ۱٫۵۰ کیلومتر را در جاده ی کاپیلانو باید طی کنید. برای رسیدن به این پل و پارک زیبا می توانید از ترانسفر پارک با هزینه ی جداگانه استفاده کنید و یا با اتوبوس به این پارک بیایید .

برای استفاده از اتوبوس کافی است از مرکز ونکوور اتوبوس های شماره ی #۲۳۶ را سوار شوید و در انتهای خط اتوبوس رانی که پارک کاپیلانو است پیاده شوید. پارک کاپیلانو از ۸:۳۰ دقیقه ی صبح تا ساعت ۸ شب این پارک باز است.

برای ورود به پارک کاپیلانو لازم به خرید بلیت و پرداخت ورودی است که بنابر خدمات و قسمت هایی از پارک که تمایل به استفاده از آنها را دارید از ۱۴۰ هزار تومان به بالا هزینه دارد، البته اگر از باجه ی بلیت فروشی پارک بلیت را تهیه فرمایید و به صورت تور تهیه نفرمایید این هزینه می تواند کمتر هم بشود.

خوب است بدانید پارک کاپیلانو برای تابستان امسال ۲۰% تخفیف برای تمامی بلیت هایش در نظر گرفته است .

آدرس: کانادا، بریتیش کلمبیا، شمال ونکوور، جاده ی کاپیلانو.

.Address:3735 Capilano Rd., North Vancouver, British Columbia V7R 4J1, Canada

Phone Number: +1 604-985-7474

پل معلق کاپیلانو | کانادا

توصیه راهنمای سفر من

اگر به طبیعت و هیجان علاقه مند هستید قدم زدن بر روی این پل یکی از بهترین پیشنهادات برای شماست، پیشنهاد می کنیم قبل از رفتن به این پارک از وضعیت آب و هوای این منطقه اطلاعات لازم  را بدست بیاورید چون این منطقه بسیار باران می بارد و قدم زدن روی پل در هوای بارانی کار هر کسی نیست.

در همه ی ماه های سال امکان دارد که این پل لرزان و مرطوب باشد و پدر و مادر ها باید از فرزندانشان مراقبت کنند و صاحبان پارک هیچ مسئولیتی در قبال آنها قبول نمی کنند و والدین حتمان باید دست فرزندان کوچکشان را در مسیر بگیرند، خوب است بدانید که سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی های الکلی بر روی پل کاپیلانو ممنوع است همچنین اگر هم خیلی شجاع هستید نباید بر روی پل بدوید.

از دیگر توصیه های راهنمای سفر من به شما این است که بدانید بردن کالاسکه ی بچه و ویلچر هم بر روی پل ممنوع است و بهتر است کالاسکه ی کودک و افراد مسن ویلچری به این سفر نروند.

برای به دست آوردن اطلاعات آب و هوایی لحظه ای از این منطقه یا خرید بلیت و یا خدمات ترانسفر پل می توانید به وبسایت پل معلق کاپیلانو مراجعه کنید.

پل معلق کاپیلانو | کانادا

کلام آخر

سفری کوتاه داشتیم بر فراز پلی معلق در قلب کانادا تجربه ای بود پرهیجان و در عین حال لذت بخش، اگر تجربه ی قدم زدن بر پل معلقی را دارید تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید. از نظرات و پیشنهادات شما متشکریم.

منبع : کارناوال

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.