آیا کسی می‌تواند برای فاطمه و محمدیاسین پدر و مادر شود؟

0
اشتراک

آیا کسی می‌تواند برای فاطمه و محمدیاسین پدر و مادر شود؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در فاصله کمتر از دو ماه شاهد حادثه ناگوار فوت مادر باردار و کارگر آملی در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری بودیم که موجب نگرانی بسیاری در بین مردم شد.

براساس گزارش‌ها تزریق اشتباه موجب فوت مادر باردار و کارگر آملی شد که در پی آن فاطمه و محمدیاسین را از نعمت پدر و مادر محروم کرد.

در حال حاضر پرونده فوت مادر باردار ساروی و کارگر آملی از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است و اما موضوعی که مهم است آیا کسی می‌تواند برای فاطمه و محمدیاسین پدر و مادر شود؟

عیسی روحی برادر مرحوم علی روحی در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، گفت: برادرم ۱۵ آذرماه امسال بر اثر تزریق دو عدد ونکومایسین ۵۰۰ در عرض چند ثانیه جان داد.

وی ادامه داد: برادرم نقاش ساختمان بود و از بالای پشت بام خانه روستایی به‌دلیل شکستگی در ناحیه دست به‌‌خوبی مورد جراحی قرار نگرفت و برای رفع عوارض به بیمارستان امام ساری منتقل شد.

روحی با اشاره به روند خوب جراحی و اقدامات درمانی این بیمار افزود: البته اقدامات درمانی حدود ۲ ماه طول کشید و درست زمانی‌که در روزهای پایانی درمان در حال سپری بود تزریق اشتباه موجب تشنج و مرگ برادرم شد.

برادر این مرحوم بیان کرد: پرونده شکایت در مراجع قضایی در حال پیگیری است.

برادر مریم هدایتی‌راد در ادامه در گفت‌وگو با فارس، گفت: با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده در پرونده پزشکی خواهرم «مادر باردار ساروی که بعد از زایمان فوت شده بود» پزشک فوق تخصص «د.ن» اعلام و مشاوره دادند که به این بیمار با توجه به سابقه جراحی ASD حتماً باید در حضور کاردیوژولیست (پزشک متخصص قلب) آمپول فشار (سنتو) تزریق شود تا بر میزان مایع تزریقی و مایعات همراه آن نظارت کند؛ همچنین روند اندیکاسیون نیز در حضور پزشکان متخصص قلب، بیهوشی و زنان و زایمان انجام شود و تأکید شده بود که روند زایمان صبح شروع شده و در کم‌ترین زمان ممکن (حداکثر یک ساعت) باشد.

وی افزود: حتی تا روز قبل از فوت مرحومه نیز کارشناسان مامایی که بیمار را تحت نظر داشتند، تمام این موارد را در گزارش‌های پرستاری خود اعلام کرده و به اطلاع یک‌دیگر می‌رساندند.

هدایتی‌راد با بیان اینکه متأسفانه براساس اسناد به‌دست‌آمده از پرونده با بی‌دقتی و کم‌کاری پزشک معالج  مشکلات موجب به‌وجود آمدن این ضایعه شده است، اضافه کرد: با توجه به اعلام پزشک فوق تخصص بیمار مشکلی برای زایمان طبیعی و سزارین نداشته و در صورت بدحالی مریض می‌توانستند این بیمار را به‌صورت سزارین زایمان کنند.

وی تصریح کرد: به مرحومه ساعت ۷:۳۰ دقیقه شب سوم آبان ماه امسال و بدون حضور پزشک متخصص قلب آمپول فشار (سنتو یا اکسی توسین) تزریق می‌شود که با توجه به عوارض این دارو (بی‌نظمی ضربان قلب، درد قفسه سینه یا تنگی نفس، مسمومیت) می‌توان به‌راحتی متوجه شد که چرا پزشک فوق تخصص این میزان اصرار بر حضور پزشک متخصص قلب زمان تزریق این دارو داشتند.

هدایتی‌راد یادآور شد: بعد از اعلام بیمار مبنی بر تنگی نفس کادر درمانی موجود (که طبق اسناد موجود حتی یک نفر رزیدنت سال چهارمی نیز آنجا نبوده است) بدون نظارت پزشک متخصص اقدام به تعبیه cv line کرده و متأسفانه بعد از تعبیه آن؛ براساس اسناد موجود بیمار اظهار بی‌قراری می‌کند و که کادر درمانی مشکوک به خونریزی شده و ۵ واحد خون را باز هم بدون نظارت پزشک متخصص به بیمار تزریق می‌کنند.

وی ادامه داد: بعد از وخیم شدن حال بیمار پزشک زنان و زایمان (پزشک معالج) بالای سر بیمار حاضر می‌شود که طی تماس با پزشک آنکال متخصص قلب (د.ع) پاسخ نمی‌دهند؛ سپس با بیمارستان قلب فاطمه الزهرا(س) تماس گرفته می‌شود که آنکال قلب آن مرکز نیز اظهار می‌کند من مسؤول عدم پاسخگویی پزشک متخصص قلب شما نیستم و سلب مسؤولیت کرده و بیمار فوت می‌کند.

برادر این مرحوم خاطرنشان کرد: موضوعی که در این ضایعه که خیلی عیان است، بی‌دقتی و بی‌توجهی کادر درمانی و پزشک معالج به وضعیت بیمار و توصیه‌های پزشک فوق تخصص در کنار بی‌مسؤولیتی و عدم حضور به‌موقع پزشک متخصص قلب و بیهوشی و عدم نظارت مدیریت بیمارستان بر عملکرد زیر مجموعه‌اش باعث فوت این بیمار و موارد مشابه می‌شود.

هدایتی‌راد گفت: بسیار جای سؤال است که چرا بدون حضور پزشک متخصص اقدام به تزریق آمپول فشار (سنتو) به یک بیمار باسابقه جراحی می‌کنند؟

وی افزود: این کوچک‌ترین و بدترین موضوعی است که همه را آزار می‌دهد.

هدایتی‌راد بیان کرد: چند نفر باید بمیرند که یک پزشک به خودش اجازه ندهد آنکال قلب باشد و حقوق آنکالی بگیرد و پاسخ‌گوی اتاق عمل در حین جراحی نباشد؟

وی ادامه داد: چند نفر باید بمیرد تا یک کارشناس و پزشک معالج به خودش اجازه دهد پرونده بیمار را قبل از عمل جراحی برای یک‌بار مطالعه کند؟

برادر این مرحوم اضافه کرد: چند نفر باید بمیرند تا مدیریت بیمارستان بفهمد که یک بیمارستان با آن همه تجهیزات نباید تنها یک نفر را پزشک آنکال قلب کند؟

وی افزود: چند نفر باید بمیرند مسؤولان علوم پزشکی به‌جای عذرخواهی و سلب مسؤولیت از فوت بیمار خیلی راحت اعلام کنند، مرگ بیمار به ‌علت مشکلات قلبی است.

هدایتی‌راد تصریح کرد: به‌راستی اگر فرزندان همین مسؤولان و عوامل درمانی روزی دچار این مشکل یا مصیبت شوند، این‌گونه راحت با مسأله برخورد خواهند کرد؟ یا کادر درمانی این‌گونه راحت با قضیه برخورد خواهد کرد.

وی در پایان گفت: به‌عنوان نماینده خانواده مرحومه تا مشخص شدن دلیل دقیق فوت (بعد از اظهارنظر پزشکی قانونی) تقاضای رسیدگی و برخورد در خور شأن مسؤولان رده بالای دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان متعهد نظام پزشکی به این پرونده را دارم و منتظر پذیرش خطاهای پزشکی رخ داده توسط کادر درمانی و مدیریت بیمارستان بوده و تا اثبات این کوتاهی و کم‌کاری از تمام توان خود بهره می‌برم تا موارد مشابه این اتفاق ناگوار در جای جای مملکت رخ ندهد.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از فارس، اینها تنها گوشه‌ای از مواردی است که اشتباه پزشکی منجر به فوت افراد می‌شود؛ نکته مهم این است که این دو مرحوم هر دو با دلی امیدوار به مرکز درمانی مراجعه کردند که بهبودی حاصل شود نه اینکه چنین اتفاقی بیفتد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.