جوانه زدن امید با سفر وزیر آموزش و پرورش در دل دانش آموزان سیستان و بلوچستان

0
اشتراک

جوانه زدن امید با سفر وزیر آموزش و پرورش در دل دانش آموزان سیستان و بلوچستان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا سیستان و بلوچستان به عنوان سرزمین استعدادها و ظرفیت های انسانی از برخی مشکلات حوزه آموزش و پرورش رنج می برد که عنایت دولت و وزیر آموزش و پرورش که نخستین سفر خود را به این استان محروم اختصاص داد نوید بهبود وضعیت می دهد.
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش روزهای ششم و هفتم دی امسال با هدف بررسی آخرین وضعیت فضاهای آموزشی و شرایط و امکانات لازم برای تحصیل دانش آموزان سیستان و بلوچستان به این استان سفر کرد.
سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور با داشتن پنج هزار و ۱۷۸ باب فضای آموزشی در قالب بیش از ۱۸ هزار و ۸۰۰ کلاس درس و افزون بر ۶۳۰ هزار دانش آموز و ۳۶ هزار و ۷۰۰ فرهنگی همچنان با مشکلات زیادی روبرو است که در سفر ۲ روزه وزیر مورد رسیدگی قرار گرفت.
سرانه فضای آموزشی (مترمربع به دانش آموز) سیستان و بلوچستان ۳،۱۱ درصد و میانگین کشوری ۵،۳۴ درصد است که به گفته مدیر کل آموزش و پرورش، با توجه به فاصله زیاد سرانه آموزشی این استان نیازمند یک میلیون و ۳۰۴ هزار مترمربع فضای آموزشی و ۱۳ هزار و ۴۰ کلاس درس جدید است.
همچنین مدارس غیر استاندارد (نیازمند به تخریب، بازسازی و مقاوم سازی) سیستان و بلوچستان نیز ۲ هزار و ۶۷۸ فضای آموزشی در قالب ۱۰ هزار و ۶۱۲ کلاس است.
به گفته کارشناسان این کمبودها در کنار برخی دیگر از مشکلات نظیر بازماندگان از تحصیل، مدارس کپری و کمبود نیروی انسانی از جمله چالش های آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان بوده که در سال های اخیر دولت با همکاری خیران اهتمام جدی در رفع آنها ورزیده است چرا که آموزش و پرورش به عنوان رکن اصلی تعالی و تربیت بنیان و اساس بسیاری از ساختارهای مختلف کشور محسوب می شود.
وزیر آموزش و پرورش در سفر به سیستان و بلوچستان در نشست های مختلفی با حضور مسئولان و مدیران استانی و نیروهای فرهنگی با هدف ارتقای شاخص های آموزشی در این استان شرکت کرد.

**انجام اقدامات موثر در سال های اخیر برای اجرای عدالت آموزشی در سیستان و بلوچستان
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان در نشست شورای هماهنگی بهبود و ارتقای شاخص های آموزشی و پرورشی مناطق محروم و کمتر توسعه یافته که با حضور وزیر آموزش و پرورش در سرسرای استانداری برگزار شد گفت: خوشبختانه در سالهای اخیر برای اجرای عدالت آموزشی در این استان گام های موثری برداشته شده است که جای تقدیر دارد.
آیت الله عباسعلی سلیمانی اظهار داشت: گسترش عدالت آموزشی در تمام کشور امروز اندیشه جمهوری اسلامی شده که این برای ما افتخار بسیار بزرگی است.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان های سیستان و بلوچستان و کرمان افزود: رویکرد مدرسه ‌سازی در استان به اقوام و طوایف رسیده و این مهم دغدغه این عزیزان شده است.
عضو خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: امروز پذیرش معلم با رویکرد بومی‌ گزینی در سیستان و بلوچستان اقدامی بسیار ارزشمند و درخور ستایش است.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: باعث افتخار ماست که در نظام جمهوری اسلامی وزرا برای خودشان جایگاهی برتر از دیگران قائل نیستند.

** رشد هفت درصدی نرخ باسوادی در سیستان و بلوچستان
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: نرخ باسوادی از سال ۹۲ تا کنون هفت درصد رشد داشته و در شاخص پیش دبستانی نیز به میانگین کشور رسیده ایم.
علیرضا نخعی افزود: سیستان و بلوچستان بیشترین نسبت دانش آموز به جمعیت را دارد به طوری که ۲۴ درصد جمعیت استان دانش آموز هستند در حالی که در کشور این آمار ۱۷ درصد است.
وی گفت: با تلاش های صورت گرفته این استان حدود هزار و ۹۰۰ مدرسه بیش از نرم کشور دارد اما از نظر پوشش تحصیلی و توسعه آموزشی از پایین ترین استان های کشور محسوب می شود.
وی ادامه داد: این استان به دلیل خاص بودن بیشترین بازمانده از تحصیل را دارد به گونه ای که دوری از مرکز، فاصله دور مراکز جمعیتی، وجود ۶ هزار روستای زیر ۲۰ خانوار و غیره زمینه را برای حضور دانش آموزان سرکلاس درس سخت کرده است.
وی افزود: با وجود اینکه دلیل ۷۰ درصد بازماندگان از تحصیل آموزش و پرورش نبوده است اما این نهاد خود را با افراد از طریق مهیا کردن زمینه ایاب و ذهاب و غیره تطبیق داده است به طوری که هم اینک در بیش از ۳۰۰ نقطه این استان آمادگی برگزاری جشن بی سوادی افراد کمتر از ۵۰ سال وجود دارد.
وی ادامه داد: با اختصاص ردیف مستقل بودجه به پیش دبستانی ۵۰ هزار نوآموز سیستان و بلوچستان زیر پوشش آموزش این مقطع قرار گرفتند.
وی تاکید کرد: با اجرای طرح عدالت آموزشی ۱۰۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل با بسیج همگانی سرکلاس بازگشتند.
وی با بیان اینکه ۳۰۰ مدرسه در سیستان و بلوچستان کمتر از پنج نفر دانش آموز دارند گفت: با وجود همه اقدامات صورت گرفته این نهاد همچنان نیازمند توجه است.
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان افزود: در کنار رشد کمی با شکل دهی انجمن مردمی ۹۰ هزار کلاس تقویتی برای دانش آموزان استان برگزار شد.
وی با قدردانی از همت خیران گفت: هزار و ۸۰۰ مدرسه در ۲ سال اخیر به همت خیران در این استان ساخته شده است.
وی ادامه داد: مشارکت خیران از ۹۰ میلیارد ریال سالهای گذشته امسال به ۵۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
نخعی کمبود نیروی انسانی را مهمترین چالش آموزش و پرورش استان ذکر کرد و گفت: هم اینک اگر ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر نیرو به این مجموعه اضافه شود این استان به اندازه میانگین کشوری نیرو خواهد داشت.
وی تاکید کرد: کمبود نیروی انسانی اثرات نامطلوبی را در آموزش دانش آموزان این خطه از ایران اسلامی به همراه دارد که باید در این زمینه چاره اندیشی شود.

** ارائه خدمات آموزشی در روستاها از افزایش حاشیه نشینی در سیستان و بلوچستان جلوگیری می کند
استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به وجود ۶ هزار و ۲۰۰ روستا در استان گفت: برای جلوگیری از حاشیه نشینی باید خدمات آموزشی را در این روستاها فراهم کرد.
علی اوسط هاشمی افزود: با توجه به پراکندگی سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان های کشور از لحاظ ارائه خدمات آموزشی باید به صورت ویژه دیده شود.
وی اظهار داشت: با توجه به خشکسالی های اخیر در سیستان و بلوچستان و مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها باید اسباب ماندگاری مردم را در روستاها فراهم ساخت.
وی بیان کرد: برای پیشگیری از جابه ‌جایی جمعیت و افزایش حاشیه نشینی باید تدابیر ویژه ای با تغییر نگاه ها اتخاذ شود.
وی خاطر نشان کرد: راهکار ماندگاری دانش‌آموز بر موضع دانش در گرو تغییر دیدگاه و نگرش است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اگر در گذشته بر مبنای برنامه و عدالت حرکت می شد امروز ما شاهد انباشت مشکلات آموزشی در سیستان و بلوچستان نبودیم.
وی بیان کرد: با گذشت ۳۷ سال از انقلاب اسلامی سخن از فقر و محرومیت بر زبان آوردن در شان نظام جمهوری اسلامی نیست.
وی افزود: ۴۵۰ هزار نفر حاشیه نشین داریم که امکانات آموزشی آنان با روستا هیچ فرقی نمی کند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به وسعت زیاد سیستان و بلوچستان متاسفانه تنها یک دانشگاه فرهنگیان داریم و لازم است تا شعبه و یا دانشگاه فرهنگیان دیگری در این استان تاسیس شود.

** ۵۰۰ طرح آموزشی از محل اعتبارات استانی، ملی و خیران در سیستان و بلوچستان در حال اجراست
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان گفت: ۵۰۰ طرح آموزشی در استان با ۲ هزار کلاس درس از محل اعتبارات استانی، دولت و خیران مدرسه ساز در حال اجراست که این امر کمک بسیار خوبی در جهت افزایش مراکز آموزشی می کند.
علیرضا راشکی اظهار داشت: ساخت مدارس جدید در سیستان و بلوچستان کمک قابل توجهی در زمینه جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان است.
وی بیان کرد: علاوه بر هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال اعتبارات جاری امسال ۳۰۰ میلیارد ریال نیز برای نوسازی تجهیزات در نظر گرفته شده که ۹۰ میلیارد ریال آن تاکنون به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: برای نخستین بار ردیف بودجه خاصی برای اجرای عدالت آموزشی در سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شد که این اقدامی بسیار موثر در جهت افزایش مراکز آموزشی استان است.
** نگاه نمایندگان مجلس به حوزه آموزش سیستان و بلوچستان
نماینده مردم شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی گفت: با یک نسخه نمی توان تمام کشور را اداره کرد باید متناسب با ظرفیت های هر منطقه برنامه ریزی صورت گیرد.
حبیب الله دهمرده اظهار داشت: دانش آموزان سیستان و بلوچستان بالاترین ضریب هوشی را در کشور دارند که نیاز است مراکز آموزشی بیشتری در اختیار داشته باشند زیرا این حق چنین دانش آموزانی است.
وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان زیباترین دانشگاه منطقه را دارد که این افتخار بسیار بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی است.
وی افزود: راه اندازی دبیرستان های دانشگاه در کنار دانشگاه سیستان و بلوچستان اقدام بسیار ارزشمندی بود تا عقب ماندگی های آموزشی این استان جبران شود.
وی خاطر نشان کرد: برای استان های کم برخوردار از لحاظ امکانات آموزشی باید نسخه جدیدی در نظر گرفت زیرا تمام کشور را نمی توان با یک مدل برنامه اداره کرد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: سیستان و بلوچستان از لحاظ شاخص های آموزشی آخرین استان کشور است و این شاخص ها باعث شده از لحاظ نیروی انسانی ضعیف باشیم.
علیم یارمحمدی اظهار داشت: منابع انسانی در سیستان و بلوچستان بسیار ضعیف است و باید فکر اساسی در این زمینه از سوی وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد.
وی بیان کرد: برای سیستان و بلوچستان و استان های مشابه باید نسخه جدیدی در نظر گرفت تا بتوان با این کار از عقب ماندگی شاخص های آموزشی جلوگیری کرد.
وی تصریح کرد: با توجه به گستردگی سیستان و بلوچستان با یک اداره کل آموزش و پرورش نمی توان آن را اداره کرد بنابر این لازم است ۲ یا چند اداره کل در این استان ایجاد شود.

نماینده مردم شهرستانهای چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت و تجهیز حدود ۵۷۰۰ کلاس درس جدید در حوزه انتخابیه چابهار برای رسیدن به میانگین کشوری فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز ضروری است.
عبدالغفور ایران نژاد اظهار داشت: شهرستانهای چابهار، کنارک، نیکشهر و قصرقند با ۵۸۵ هزار نفر جمعیت بدترین وضعیت فضاهای آموزشی در کشور را دارند و باید هر چه سریعتر وزارت آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مشکلات کمبود فضای آموزشی و امکانات آنها را مرتفع کنند.
وی افزود: متاسفانه علاوه بر فضای آموزشی مشکل نیروی انسانی در این منطقه بیداد می کند بطوریکه در کلاس های درس چابهار و دشتیاری یک معلم در ۲ شیفت کاری انجام وظیفه می کند.
وی گفت: استخدام حداقل سه هزار نیروی انسانی بومی جدید و کارآمد مورد نیاز شدید مدارس چابهار، کنارک، قصرقند و نیکشهر است.
وی بیان کرد: انتظار می رود مشکلات حوزه آموزش و پرورش جدی گرفته شود و وزارت آموزش و پرورش ورود جدی به حل مشکلات مدارس استان سیستان وبلوچستان به ویژه حوزه انتخابیه چابهار داشته باشد.
ایران نژاد گفت: تحصیل دانش آموزان در یک کلاس چند پایه با یک معلم یکی از مشکلات اساسی است که افت تحصیلی شدیدی را به همراه دارد و همه دانش آموزان ۶ پایه به دلیل نبود جا و امکانات تفریحی و ورزشی مجبورند تمام ساعات حضور در مدرسه را در یک کلاس نشسته و مطالب دروس هر ۶ پایه را گوش کنند.
وی گفت: دانش آموزان ۶ پایه در یک کلاس با سنین مختلف و مختلط اصلا نمی دانند چه چیزی را بیاموزند و روز بعد کدام درس را چگونه آغاز کنند.
وی بیان کرد: شعار عدالت آموزشی زمانی در این منطقه اجرایی می شود که از هم اکنون در سطح مناطق شهری و روستایی شهرستانهای چابهار، نیکشهر، قصرقند و کنارک ساخت و تجهیز سالانه ۳۰۰ کلاس درس برای هر شهرستان تامین اعتبار و اجرایی شود آن وقت می توان ادعا کرد که بعد از پنج سال با ساخت پنج هزار و ۷۰۰ کلاس درس جدید سرانه فضای آموزشی این منطقه به میانگین کشوری برسد.

** استفاده از بودجه های عمومی و مشارکت های مردمی برای رفع کمبود فضاهای آموزشی در سیستان و بلوچستان در اولویت است
وزیر آموزش و پرورش در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: این استان با مشکل فضاهای آموزشی روبه رو است انشاالله بتوانیم از طریق بودجه های عمومی و مشارکت های مردمی و خیران برای رفع کمبود فضاهای آموزشی این استان قدم های اساسی برداشته شود تا در این استان به استانداردهای لازم برسیم.
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی گفت: قبل از سفر به سیستان و بلوچستان با گروه های علاقه مند به کمک به مناطق محروم جلساتی برگزار شد که امیدواریم نتیجه بخش باشد تا بتوان با استفاده از کمک های خیران برای رفع محرومیت های آموزشی این استان گام های موثری برداشته شود.
وی با اشاره به جلوگیری از ترک تحصیل و ریشه کنی بی سوادی در کشور اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در این مساله به خصوص در استان های محروم وجود دارد تامین نیروی انسانی برای دختران است.
وی بیان کرد: با توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی برخی از استانهای کشور خانواده ها تمایل دارند که معلمان خانم کار تدریس دختران آنان را برعهده داشته باشند.
وی ادامه داد: یکی از مواردی که باعث شده افراد بیسواد به مراکز نهضت سواد آموزی کمتر مراجعه کنند همین مساله بوده و در حال برنامه ریزی هستیم تا متناسب با فرهنگ عموم هر منطقه انگیزه هایی ایجاد شود که خانواده ها بتوانند بچه های خود را به مدارس بیاورند تا سطح پوشش سواد افزایش پیدا کند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اقداماتی که در سالهای اخیر انجام شده پوشش سواد آموزی به بیش از ۹۰ درصد رسیده و تلاش می شود در سالهای آتی به ۱۰۰ درصد برسد.
وی با اشاره به اجرای طرح ساماندهی نیرو گفت: برخی مناطق کشور با مازاد نیرو و بعضی با کمبود نیرو رو به رو هستند که برای حل این مشکل کمیته ای تشکیل شده تا ضمن برنامه ریزی لازم برای تامین نیروی انسانی در سطح استان ها و مناطق دارای مشکل با استخدام نیروی جدید کمبودها را برطرف کند.
وی تصریح کرد: عدالت آموزشی یکی از برنامه های مهم وزارت آموزش و پرورش است که تحقق این امر با جدیت دنبال می شود.
وی افزود: به منظور آشنایی با مسائل و مشکلات و رفع محرومیت های آموزشی مناطق محروم سفر به این مناطق را در برنامه قرار داده ایم تا بتوانیم برای رفع محرومیت ها و توسعه عدالت آموزشی قدم های موثری برداریم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: مدرسه محوری جزء شعارهای مهم وزارت آموزش و پرورش است و بیشتر سعی می شود در داخل مدرسه برای کیفیت آموزشی دانش آموزان اختیاراتی به مدیران مدارس و معلمان داده شود.
دانش آشتیانی اظهار داشت: حفظ و نگه داشت نیروی انسانی مهم‌ترین اولویت در سیستان و بلوچستان است که باید برنامه ‌ریزی‌های لازم در این زمینه انجام شود.
وی تصریح کرد: شاخص ‌های آموزش و پروش در استان ها باید متناسب با امکانات و پراکندگی جمعیت آن تدوین شود.

** سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان بیشترین مدارس کپری را دارند
معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش نیز در سفر به سراوان گفت: سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان بیشترین مدارس کپری را دارند و در مجموع ۳۰ درصد مدارس موجود آموزش و پرورش خشتی، گلی و کپری هستند.
علی زرافشان اظهار داشت: یکی از اهدافی که در آموزش متوسطه دنبال می شود ارتقای پوشش تحصیلی است و خوشبختانه دستاوردهای خیلی خوبی در این زمینه در کشور داشته ایم.
وی افزود: در دوره متوسطه اول بیش از ۹۴ درصد دانش آموزان مشغول به تحصیل هستند و حدود ۱۱۵ هزار دانش آموز در سنین ۱۲ تا ۱۴ سال وجود دارند که به جای اینکه در دوره اول متوسطه باشند در دوره ابتدایی مشغول به تحصیل هستند و به عبارتی کودکان بازمانده از تحصیلی که هم اکنون جذب آموزش و پرورش شده اند در مجموع نزدیک به ۹۷ درصد دانش آموزان دوره اول را شامل می شوند.
وی گفت: سه تا چهار درصد دانش آموزان بازمانده از تحصیل به احتمال زیاد دسترسی به آموزش ندارند و برای این دانش آموزان مدارس شبانه روزی ایجاد شده است.
وی افزود: با توجه به بازدید ۲ ماه پیش مهمترین مشکل در شهرستان سراوان در مقطع ابتدایی است زیرا با رشد فزاینده جمعیت در دوره ابتدایی در این شهرستان رو به رو هستیم که مشکلات آن باید به صورت زیر ساختی حل شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: برنامه اصلی آموزش و پرورش ساخت و بازسازی مدارس خشت و گلی و کپری است که برای حل این معضل اعتباری بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال به استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است.
وی اظهار داشت: امیدواریم در برنامه ششم توسعه در زمینه بازسازی و نوسازی تمامی مدارس دارای مشکل در کشور یک گام جدی برداشته شود.

** چهار هزار و ۳۰۰ کلاس درس چند پایه در کشور وجود دارد
معاون وزیر و رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: چهار هزار و ۳۰۰ کلاس درس چند پایه در سراسر کشور وجود دارد اما در سیستان و بلوچستان ۲۰ درصد کلاس های درس، چند پایه هستند که این مساله سبب کاهش کیفیت آموزشی می شود.
اسفندیار چهاربند اظهار داشت: بر اساس برآورد انجام شده باید در پنج سال آینده ۲ هزار و ۶۰۰ کلاس درس در سیستان و بلوچستان ایجاد و راه ‌اندازی شود.
وی بیان کرد: مهمترین چالشی که در سیستان و بلوچستان با آن مواجه هستیم حفظ و ارتقای نرخ پوشش تحصیلی است.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان فاصله معنی داری با میانگین کشور از لحاظ پوشش نرخ تحصیل دارد.
وی با اشاره به اینکه نرخ پوشش مقطع ابتدایی سیستان و بلوچستان را باید ۶ درصد افزایش داد افزود: اولویت در افزایش نرخ پوشش تحصیلی در این استان باید در مقطع ابتدایی متمرکز شود تا به ۹۷ درصد برسد.
معاون وزیر و رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش گفت: تقریبا ۱۰ هزار ردیف استخدام جدید در پنج سال آتی در سیستان و بلوچستان باید ایجاد شود تا به میانگین کشوری دست پیدا کند.

** با حضور وزیر ۱۵ پروژه آموزشی در سیستان و بلوچستان کلنگ زنی و ۱۹ مدرسه افتتاح شد
وزیر آموزش و پرورش در ارتباط مستقیم با شهرستان های سرباز و کنارک به صورت ویدئو کنفرانس کلنگ ۱۴ پروژه آموزشی دیگر را به طور همزمان با زاهدان به زمین زد و ۱۹ مدرسه خیرساز با ۵۳ کلاس درس را افتتاح کرد.
این پروژه با زیربنای ۲ هزار و ۱۲۴مترمربع از محل اعتبارات ملی و هدیه وزیر آموزش و پرورش به دانش آموزان استان ساخته خواهد شد.
با ساخت این مدارس هزار و ۵۰۰ دانش آموز از فضای آموزشی استاندارد بهره مند می شوند.
همچنین با حضور وزیر آموزش و پرورش مجموعه رستوران و باغ رستوران خانه معلم زاهدان و مراکز رفاهی برخی از شهرستان های استان به بهره برداری رسید.
این پروژه با زیربنای ۹۰۰ مترمربع دارای ۱۴ آلاچیق و ظرفیت ۱۰۰ نفر است که با اعتباری افزون بر ۶ میلیارد ریال به منظور ارائه خدمات به فرهنگیان و دیگر اقشار جامعه ساخته شده است.
همچنین پروژه تجهیز و بازسازی مرکز رفاهی ایرانشهر با زیربنای ۵۰۰ مترمربع در ۲ طبقه با هشت سوئیت و یک سالن کنفرانس با ۲ میلیارد ریال اعتبار و تالار مرکز رفاهی زابل در ۲ طبقه با زیربنای یک هزار و۶۰۰ مترمربع و اعتبار ۹ میلیارد ریال با حضور وزیر آموزش و پرورش افتتاح شد.
۷۳۱۶**۳۰۴۲ خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.