زندگینامه فیلسوف معروف ملاصدرا

0
اشتراک

زندگینامه فیلسوف معروف ملاصدرا

ملاصدرا معروف به صدرالمتألهین یکی از عارفان و فیلسوفان زمان صفوی بوده. وی بنیان‌گذار تفکر فلسفی و طرح مسائل جدید بوده. تفکر نظام فلسفی ملاصدرا امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. او فراز و نشیب زیادی را در زندگی خود تجربه کرده ولی هیچ‌گاه از تلاش دست نکشیده. او از بزرگ‌ترین فیلسوفان اسلام بوده است.(راهنمای سفر من)

تولد

ملاصدرا در نهم جمادی‌الاول سال ۹۷۹ قمری (هفدهم مهر ۹۵۰)،در محله قوام زاده شیراز متولد شد و او را محمد نامیدند.

 پدر او خواجه ابراهیم قوام، مردی دانشمند و وزیر فرماندار پارس که بعدها به شاه محمد خدابنده معروف شد بود.

 صدرالدین محمد تنها فرزند او، حاصل یک دعا بود.

ملاصدرا

کودکی وجوانی

ملاصدرا در ۶ سالگی به همراه پدرش به قزوین پایتخت آن دوران صفویان رفت و دوران نوجوانی و جوانی‌اش را در آن جا سپری کرد.

او در مدرسه «التفاتیه» قزوین حجره‌ای داشت که هم‌اکنون نیز برای بازدید «طلبه‌ها» و «گردشگران» پابرجاست، شروع پیشرفت علمی او در حوزه‌های علمیه قزوین بود، در همان‌جا با شیخ بهایی و میرداماد آشنا شد و پس از انتقال پایتخت به اصفهان، با استادانش به اصفهان مهاجرت نمود

اساتید

و در مدرسه خواجو اصفهان نیز از محضر درس استادانش شیخ بهایی، میرداماد (معلم ثالث) و میرفندرسکی بهره برد، ملاصدرا دروس فقه، علوم حدیث و تفسیر را از شیخ بهایی، حکمت الهی و حکمت شرق و غرب را از میرداماد و علم ملل و نحل را از میرفندرسکی آموخت.

دوران تبعید

ملاصدرا پس از کسب درجهٔ اجتهاد به تدریس در مدرسهٔ خواجه پرداخت، اما ازآنجایی‌که نظریاتش در برخی مسائل فقهی با بیشتر دانشمندان قشری اصفهان متفاوت بود. او را به بدنامی در دین متهم ساختند و خواهان اخراج او از مدرسه و درنهایت تبعید او از اصفهان شدند، ملاصدرا از اصفهان تبعید شد. و راهی کهک قم گشت.

اما هرگز کار تدریس و پژوهش را رها نکرد و در همان روستای کوچک و دورافتاده به برگزاری جلسات درس مبادرت نمود.

دعوت به شیراز

الله‌وردی خان حاکم شهر فارس در زمان شاه‌عباس هنگام ساخت مدرسه خان در شیراز، ملاصدرا را که توسط علمای اصفهان در کهک قم تبعیدشده بود به شیراز دعوت کرد. او نامه‌ای بدین مضمون به ملاصدرا نوشت:

«من نمی‌توانم به کهک بیایم تا بتوانم از محضر درس شما استفاده کنم و به همین جهت در شیراز بنای مدرسه‌ای را برای شما شروع کرده‌ام و همین‌که تمام شد اطلاع می‌دهم که بیایید و در این مدرسه تدریس کنید».

درخشان‌ترین دوره زندگی ملاصدرا ازلحاظ سودی که به جامعه رساند و طی آن دوره کتاب‌های فراوان و ارزشمندی نگاشت، دوره‌ای است که او پس از بازگشت از کهک در شیراز شروع به تدریس کرد.

ملاصدرا پس از بازگشت به شیراز، تدریس در این مدرسه نوساز را آغاز کرد. در این مدرسه  علاوه بر حکمت و فقه، ادبیات، اخترشناسی، ریاضیات، شیمی، معرفةالارض (زمین‌شناسی) و علوم طبیعی نیز تدریس می‌شد.

 

سفرهای زیارتی ملاصدرا به مکه

در زندگی ملاصدرا نوشته‌اند که او هفت مرتبه به زیارت مکه رفته است. در چهارصد سال پیش این سفر را با اسب یا شتر و از راه صحرای خشک مرکزی عربستان طی می‌نمودند. بنابراین، سفر حج نوعی ریاضت هم شمرده می‌شد.

در این سفر که به‌صورت کاروان‌های بزرگ حاجیان انجام می‌شد عده‌ای از گرما و تشنگی و خستگی درراه می‌مردند.

با این وصف طی این سفر که چند هزار کیلومتر راه دشوار بود. با پای پیاده، مسلماً دشواری‌های بیشتری داشته و قوت اراده و ایمان را می‌طلبیده است.

ملاصدرا هفت بار قدم در این راه گذاشت، سرانجام در سفر هفتم، در سفر به مکه و زیارت کعبه در شهر بصره بیمار شد و چشم از جهان فروبست.

وفات ملاصدرا

سال درگذشت ملاصدرا سال (۱۰۵۰ هـ / ۱۶۴۰ م) است، ولي به نظر ما سال صحيح درگذشت وي (۱۰۴۵ هـ / ۱۶۳۵ م) بوده؛ نوه او محمد علم الهدي، كه يكي از ستارگان دانش در زمان خود آن را در یادداشت‌های خود ضبط كرده است، و قطع ناگهاني و ناقص ماندن برخي تأليفات وي مانند تفسير قرآن و شرح اصول كافي از (محدث كليني) در حدود سال (۱۰۴۴ هـ / ۱۶۳۴ م) سند این ادعاست.

آرامگاه ملاصدرا

فوت ملاصدرا در بصره واقع شد، بنا بر سنت شيعيان او را به شهرنجف كه آرامگاه امام علي بردند. بنا بر گفته نوه او  علامه علم الهدي او را در طرف چپ  صحن حرم امام علي(علیه‌السلام) دفن كردند.

 

آثار ملاصدرا

 

آثار معروف ملاصدرا

کتاب‌های فراوانی را در موضوعات مختلف نگاشته است که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

الحکمة المتعالیة فی الاسفار العقلیة الاربعة،

المبدأ و المعاد

شرح اصول الکافی

الشواهد الربوبیة

 کسر اصنام الجاهلیة.

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.