عالی قاپو و 8 حقیقت جالب که درباره آن باید بدانید

کاخ عالی قاپو
0
اشتراک

عالی قاپو و 8 حقیقت جالب که درباره آن باید بدانید

عالی قاپو واقع در میدان نقش‌جهان یکی، از برجستگی‌های معماری زمان صفویه هستند که چشم هر شخصی را به سمت خود جذب می‌کند؛ از خیابان سپاه که وارد میدان نقش‌جهان شوید سمت راست، کاخی با دیوارهای بلند خودنمایی می‌کند؛ این بنا از مشهورترین میراث فرهنگی جهان می باشد.

 

نام کاخ عالی قاپو

کلمه قاپو، در اصطلاح ترکی به معنی در دربار است و کلمه عالی، یعنی بنای عالی، مجلل، باارزش است.

 

درب‌های عالی‌قاپو

گفته‌شده درهای ساختمان را شاه‌عباس از نجف و مقبره علی بن ابیطالب، به این شهر آورده؛ نوشته سر در  أنا مدینة العلم و علی بابها» با استقرار ۱۱۰ توپ جنگی در برابر در کاخ، به‌حساب ابجد نام علی نشان از ارادت شاه به حضرت علی علیه‌السلام بوده.

 

عمارت عالی قاپو

 

 

تاریخچه

با به پایتخت رسیدن شهر اصفهان، در دوره صفویه بناهای باشکوهی در مجموعه میدان نقش‌جهان ساخته شد؛ و مرکز اصلی امور سیاسی، در آن روزگار شد. کاخ عالی قاپو، در ضلع غربی میدان نقش‌جهان است ابتدا ساده بوده و در طی 5 مرحله، از شاه‌عباس و دیگر توسط پادشاهان صفوی تکمیل شد که حدود 70 تا 100 سال به طول انجامید.

 

معماری کاخ عالی‌قاپو

ارتفاع این کاخ، 48 مترو دارای 6 طبقه است که با پله‌های پلیکانی پرپیچ‌وخم به طبقه ششم ختم می‌شود؛ کاخ عالی‌قاپو از هر سمت نمای متفاوتی دارد از جلو بنای میدان امام 2 طبقه، از پشت ساختمان 5 طبقه و از طرف کنار 3 که درمجموع با طبقه همکف می‌شود 6 طبقه؛ علت علاقه گردشگران به این بنا، وجود کاشی‌کاری، گچ کاری‌های بسیار زیبا و مینیاتور کاری به سبک هنرمند بزرگ صفوی رضا عباسی است که هرکسی را به وجد می‌آورد.

 

هنر عالی قاپو

 

 

طبقه ششم کاخ عالی قاپو

یکی از حیرت‌انگیزترین طبقه‌های این کاخ، طبقه ششم که اتاق موسیقی است می‌باشد. در این تالار کنده‌کاری‌های بسیار زیبایی به طرح ترنج خلق‌شده که مانند یک سیستم صوتی، صداهای موسیقی را بازتاب می‌کند.

 

معماران این بنا

مدرک مستندی از معماران این کاخ در دسترس نیست، ولی باستان شناسان، بر این باورند که خالق این اثر دو هنرمند مشهور علی‌اکبر اصفهانی یا استاد محمدرضا ابن استاد حسین بنای اصفهانی که معمار مسجد شیخ لطف‌الله و مسجد جامع بوده‌اند است.

 

 ایوان عالی قاپو

از میدان نقش‌جهان ایوان این کاخ کاملاً قابل‌مشاهده است؛ گفته‌شده است این ایوان یا بالکن محل برگزاری مهمانی و پذیرایی از مهمانان شاه بوده؛ که از آن بالا به تماشای مراسم‌های میدان می‌پرداختن ازجمله: تماشای بازی چوگان و اسب‌سواری بوده است.

 

ایوان عالی قاپو

 

 

بازسازی عالی قاپو

کاخ عالی‌قاپو، از زمان صفویه فرازها و نشیب‌های زیادی را طی کرده که موجب آسیب‌های زیادی شده که اخیراً، مورد مرمت و نوسازی اساسی قرارگرفته است و بخش‌های مختلف آن مثل ستون‌ها نوسازی شده است.

دیدنی‌های اطراف

بعد از دیدن عالی قاپو از مکان‌های تاریخی نزدیک به آن که هرکدام در شمال و شرق میدان نقش هستند حتماً دیدن کنید.

از شاهکارهای دوره صفوی می‌توان مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد جامع، بازار قیصریه و…که هرکدام زیبایی خود رادارند.

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.