هوش مصنوعی به زبان ساده

0
اشتراک

هوش مصنوعی به زبان ساده

هوش مصنوعی (AI) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ هوش مصنوعی درکجاها کاربرد دارد؟مزایای ومعایب آن چیست؟چه شاخه هایی دارد؟ وچه میزان می تواند بر شغل های آینده تاثیر بگذارد؟ ایا این رشته برای تحصیل وجود دارد؟ وجود دارد؟  چه زبان هایی در برنامه نویسی هوش مصنوعی استفاده می شود؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده شده است

 

هوش مصنوعی (AI) چیست؟

هوش مصنوعی (AI) به شبیه‌سازی هوش انسان در ماشین‌هایی گفته می‌شود که برنامه‌ریزی‌شده‌اند مانند انسان فکر کنند و اقدامات آن‌ها را تقلید می‌کنند. این اصطلاح همچنین ممکن است در مورد هر ماشینی که از ویژگی‌های مرتبط با ذهن انسان مانند یادگیری و حل مسئله برخوردار است ، استفاده شود.

 

ویژگی ایده آل هوش مصنوعی

توانایی آن در منطقی سازی و انجام اقداماتی است که بیشترین شانس را برای دستیابی به یک هدف خاص دارند. زیرمجموعه هوش مصنوعی یادگیری ماشینی است که به مفهومی اشاره دارد که برنامه‌های رایانه‌ای می‌توانند به‌طور خودکار از داده‌های جدید بیاموزند و با آن‌ها سازگار شوند بدون اینکه توسط انسان کمک شود. تکنیک‌های یادگیری عمیق این یادگیری خودکار را از طریق جذب مقدار زیادی از داده‌های بدون ساختار مانند متن ، عکس یا فیلم امکان‌پذیر می‌کند.

 

کاربردهای هوش مصنوعی

این فناوری را می‌توان در بسیاری از بخش‌ها و صنایع مختلف به کاربرد. هوش مصنوعی در صنعت بهداشت و درمان برای دوز داروها و درمان‌های مختلف در بیماران و همچنین اقدامات جراحی در اتاق عمل مورد آزمایش و استفاده قرار می‌گیرد.

هوش مصنوعی در حوزه پزشکی

از دیگر نمونه‌های ماشین‌های دارای هوش مصنوعی می‌توان به رایانه‌هایی اشاره کرد که شطرنج و اتومبیل‌های خودران بازی می‌کنند. هر یک از این ماشین‌ها باید عواقب هر عملی را که انجام می‌دهند بسنجد ، زیرا هر عملی بر نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد. در شطرنج ، نتیجه نهایی بردن بازی است. برای اتومبیل‌های خودران ، سیستم رایانه‌ای باید تمام داده‌های خارجی را حساب کند و آن‌ها را محاسبه کند تا به‌گونه‌ای عمل کند که از برخورد جلوگیری کند.

ماشین خودران

همچنین در صنعت مالی کاربرد دارد ، جایی که از آن برای شناسایی و پرچم گذاری فعالیت در امور بانکی و مالی مانند استفاده غیرمعمول کارت بدهی و سپرده‌های حساب بزرگ استفاده می‌شود – همه این‌ها به بخش کلاه‌برداری بانک کمک می‌کنند. از برنامه‌های هوش مصنوعی برای کمک به ساده‌سازی و سهولت انجام معاملات نیز استفاده می‌شود. این کار با تخمین آسان‌تر عرضه ، تقاضا و قیمت‌گذاری اوراق بهادار انجام می‌شود.

 

یکی از نمونه‌های هوش مصنوعی

ربات سوفیا

سوفیا خلق‌شده توسط هانسون (تصویر بالا) یک ربات فوق‌العاده پیشرفته برای یادگیری اجتماعی است. از طریق هوش مصنوعی ، سوفیا می‌تواند به‌طور کارآمد با زبان طبیعی ارتباط برقرار کند و از حالات صورت برای انتقال احساساتی مانند انسان استفاده کند.

سوفیا طی چند سال گذشته به یک چهره مشهور رسانه تبدیل‌شده است ، در برنامه‌های مختلف گفتگو ، ازجمله یک ظاهر به‌یادماندنی با جیمی فالون کاملاً عجیب‌وغریب در نمایش امشب. این ربات حتی تابعیت عربستان را نیز پذیرفته است.

 

مزایای تجاری هوش مصنوعی

بسیاری از مشاغل با استفاده از این فناوری سعی در کاهش هزینه‌های عملیاتی ، افزایش کارایی ، رشد درآمد و بهبود تجربه مشتری دارند.

 

برای کسب بیشترین مزایا ، مشاغل باید به دنبال طیف گسترده‌ای از فناوری‌های هوشمند – ازجمله یادگیری ماشین ، پردازش زبان طبیعی و موارد دیگر – در فرآیندها و محصولات خود باشند. بااین‌حال ، حتی مشاغل تازه‌وارد هوش مصنوعی نیز می‌توانند پاداش‌های عمده کسب کنند.

 

 

معایب هوش مصنوعی

هزینه‌های بالا توانایی ایجاد ماشینی که بتواند هوش انسانی را شبیه‌سازی کند ، کار کمی نیست.

بدون خلاقیت یک عیب بزرگ هوش مصنوعی این است که نمی‌تواند یاد بگیرد خارج از چارچوب فکر کند.

افزایش بیکاری

انسان‌ها را تنبل کنید.

 Artificial Intelligence

طبقه‌بندی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی را می‌توان به دودسته مختلف تقسیم کرد: ضعیف و قوی.

سیستم های ضعیف

مجسم سیستمی است که برای انجام یک کار خاص طراحی‌شده است. سیستم‌های AI ضعیف شامل بازی‌های ویدیویی مانند مثال شطرنج از بالا و دستیارهای شخصی مانند Alexa Alexa و Apple Siri اپل است. شما از دستیار سالی می‌پرسید ، این پاسخ برای شما جواب می‌دهد.

سیستم‌های  قوی

سیستم‌هایی هستند که وظایفی را شبیه به انسان انجام می‌دهند. این‌ها معمولاً سیستم‌های پیچیده و پیچیده‌تری هستند. آن‌ها برای رسیدگی به شرایطی برنامه‌ریزی‌شده‌اند که ممکن است لازم باشد بدون نیاز به دخالت شخص ، مشکل را حل کنند. این نوع سیستم‌ها را می‌توان در برنامه یافت مانند اتومبیل‌های خودران یا در اتاق‌های عمل بیمارستان است.

 

شاخه های هوش مصنوعی

یادگیری ماشین

پردازش زبان طبیعی

روباتیک

سیستم‌های خبره

شبکه عصبی

الگوریتم ژنتیک

امنیت داده‌ها

امنیت در دنیای واقعی

مبادلات مالی

سرویس‌های سلامتی و مراقبت‌های بهداشتی

بازاریابی

جلوگیری از تقلب

سیستم ارائه‌ی پیشنهاد

جستجوی آنلاین

تشخیص گفتار

خودروهای هوشمند

 

تأثیر هوش مصنوعی بر شغل‌ها

با توجه به اینکه بسیاری از صنایع به دنبال خودکارسازی مشاغل خاص از طریق استفاده از ماشین‌آلات هوشمند هستند ، این نگرانی وجود دارد که افراد از نیروی کار بیرون رانده شوند. اتومبیل‌های خودران ممکن است نیاز به تاکسی و برنامه‌های تقسیم خودرو را برطرف کنند ، درحالی‌که تولیدکنندگان به‌راحتی کار انسان را با ماشین جایگزین می‌کنند و مهارت‌های مردم را منسوخ می‌کنند.

 

در سال ۲۰۱۷، یکی از سازمان‌های بریتانیا در این زمینه تحقیق گسترده‌ای را انجام داد. درنهایت به این نتیجه رسید که این شغل‌ها، در معرض بیشترین خطر هستند:

  • پیش‌خدمت‌ها (۷۳ درصد)
  • قفسه چین‌ها (۷۲ درصد)
  • فروشندگان مبتدی (۷۱ درصد)
  • دستیاران آشپزخانه (۶۹ درصد)

در همین رابطه، باید به شغل‌هایی اشاره‌کنیم که مهارت بالاتری نیاز دارند و برای انجام آن، باید آموزش‌های تخصصی پشت سر گذاشته باشند. علاوه بر این، شغل‌هایی که تا حد زیادی متکی به روابط اجتماعی هستند، امنیت بیشتری دارند.از بین آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره‌کنیم:

  • دندان‌پزشک‌ها (۲۱ درصد)
  • معلم‌های مختص افراد ۱۱ تا ۱۸ ساله (۲۱ درصد)
  • مقام‌های رده‌بالا در حوزه آموزش (۲۱ درصد)
  • اساتید دانشگاه (۲۰ درصد)
  • پزشک‌ها (۱۸ درصد)

هوش مصنوعی

معرفی رشته و گرایش هوش مصنوعی

رشته مهندسی کامپیوتر به طراحی و ساخت روش های مختلف جهت استفاده مناسب و کارا از کامپیوتر می پردازند و در دنیای امروز از اهمیت زیادی برخوردار است. هدف از طی این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه تحلیل و طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاه ها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگهداری، عیب یابی، تعمیر، اصلاح و توسعه روش ها و تکنولوِژی ها فعالیت کنند.

هوش مصنوعی یکی از گرایش های مهندسی کامپیوتر محسوب می شود. دانشجویان در این گرایش با مطالب جدیدی مانند: شبکه های عصبی، هوش مصنوعی پیشرفته، تئوری فازی، پردازش تصویر و… آشنا می شوند. وگرایشی ما بین نرم افزار و معماری کامپیوتر است و در هر گرایش کاربردهایی دارد. قبول شدگان در این گرایش می توانند جنبه نرم افزاری یا جنبه سخت افزاری آن را دنبال نمایند.

 

بطور عمده در این گرایش به ساخت سیستم های هوشمند و رباتیک پرداخته می شود. در کنکور سراسری کارشناسی ارشد به عنوان تنها گرایشی است که داوطلبان  آن می توانند مدت زمانی مجزا (60دقیقه) را صرف پاسخ به سؤالات آن کنند، دانشجویان این گرایش موارد آموزشی و کاربردی متفاوتی را می آموزند

 

زبان‌های برنامه‌نویسی  مورداستفاده در این فناوری

برنامه‌نویسی با Python

برنامه‌نویسی با Java

برنامه‌نویسی با R

برنامه‌نویسی با Lisp

برنامه‌نویسی با Prolog

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.