تصویب سه طرح جدید تحریم از سوی کنگره آمریکا مغایر برجام است/ در برجام راهکاری برای مقابله با بدعهدی غربی ها وجود ندارد/ تنها راه مقابله بازگشت به مسیر قبل از رجام است

0
اشتراک

تصویب سه طرح جدید تحریم از سوی کنگره آمریکا مغایر برجام است/ در برجام راهکاری برای مقابله با بدعهدی غربی ها وجود ندارد/ تنها راه مقابله بازگشت به مسیر قبل از رجام است

فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل هسته ای کشورمان در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص بررسی سه طرح تحریمی جدید علیه ایران در کنگره آمریکا اظهار داشت: در حال حاضر این تحریم ها در حد یک طرح بوده و هنوز تبدیل به قانون نشده است و نمی توان درباره آن نظر داد.

 

وی در ادامه افزود: اگر وضعیت فعلی این سه طرح تحریمی یعنی تحریم جدید سپاه، ایجاد محدودیت برای شرکت هایی که با ایران معامله می کنند و همچنین ممانعت از فروش هواپیما به ایران را در نظر بگیریم، یعنی این طرح ها مانند گذشته تبدیل به قانون شوند، نقض آشکار برجام خواهد بود.

 

این کارشناس مسائل هسته ای بیان داشت: ممانعت از فروش هواپیما به ایران، بند ۲۲ متن برجام را نقض می کند؛ چرا که این بند صراحتاً اعلام کرده است که تحریم های هواپیمایی برداشته شده و فروش هواپیما به ایران منعی نخواهد داشت که ایجاد محدودیت در فروش هواپیما به کشور این مورد نقض صریح برجام است.

 

ایزدی با اشاره به بند ۲۶ برجام تصریح کرد: بر اساس این بند وضع هر گونه تحریم یا محدودیت جدید علیه ایران نقض برجام خواهد بود که بر پایه آن تحریم سپاه و یا ایجاد محدودیت برای شرکت های تجاری که با ایران وارد معامله می شوند، نقض برجام خواهد بود.

 

وی با اشاره به اینکه طبق برجام نباید تحریم ها در شکل جدیدی علیه ایران وضع شوند خاطر نشان کرد: اگر این طرح تصویب شود قطعاً نقض برجام خواهد بود اما دولت باید اقدامی اساسی برای مقابله با آن پیش بینی کند.

 

این کارشناس مسائل هسته ای تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی توافق برجام از ابتدا این بود که راه کارهای مناسبی برای نقض تعهدات آمریکا در قبال ایران در این توافق در نظر گرفته نشده بود.

 

ایزدی افزود: امروز شاهد هستیم آمریکا از این نقص بالاترین استفاده را برده است؛ در برجام راهکاری دیده نشده است که اگر برجام از سوی طرف های مقابل نقض شد، ایران به آن راهکارها مراجعه کرده و اقدام متقابلی انجام دهد.

 

وی با بیان اینکه ضمانت اجرایی برجام برای طرف مقابل کم بود خاطر نشان کرد: اعتراض رسمی ایران به نقض تعهدات از سوی طرف آمریکایی اولین و مهمترین اقدامی است که باید از سوی کشور صورت بگیرد؛ ایران تا کنون تنها برای تمدید تحریم ها علیه ایران از این حق اعتراض خود استفاده کرده است.

 

این کارشناس مسائل هسته ای یادآور شد: مسیر اعتراض های رسمی ایران مسیری نیست که برای ایران مفید بوده و یا سودی داشته باشد؛ چرا که مسیر برجام مسیر درستی نبوده است. امروز تنها اهرم فشار ما بر غرب برای مقابله با نقض های مکرر از سوی آنها، بازگشت ایران به شرایط قبل از برجام و شروع برخی از فعالیت های هسته ای است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.