صندوق های خُرد زنان روستایی محملی برای اشتغالزایی

0
اشتراک

صندوق های خُرد زنان روستایی محملی برای اشتغالزایی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  فراهان خبر؛ چرخ اقتصاد اغلب خانوارهای روستایی بدون وجود زنان نمی‌چرخد، از گذشته، زنان روستایی علاوه بر کارهای خانه، همسرداری و تربیت فرزند همواره پا به پای مردان در مزرعه کار می کردند و  نقش بسزایی در اقتصاد خانواده داشته اند.

زنان روستایی در کنار تامین مایحتاج لبنی و گوشتی خانواده حتی از طریق کاشت صیفی و محصولات باغی از نظر اقتصادی کمک بزرگی به خانواده می‌کنند.

در دهه های اخیر با گسترش دانش و اطلاعات زنان روستایی در عرصه های اقتصادی، دولت برای افزایش و بهبود مشارکت اقتصادی این قشر در روستاها  اقدام به اجرای طرح هایی از جمله طرح صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی کرده است، این طرح با مشارکت دفتر امور زنان فرمانداری و جهاد کشاورزی اجرا می شود.

زنان روستایی با ایجاد صندوق اعتباری با استفاده از پس اندازهای کوچک خود که حاصل پس اندازهای اندکشان از خرجی خانه یا از درآمدهای  شیردوشی، تهیه مواد لبنی مانند ماست، کره، روغن، فروش تخم مرغ  و سبزیجات تولیدی به دست می آورند، در صندوق اعتباری خُرد زنان، سرمایه‌گذاری کرده و با وام های این صندوق، فعالیتهای تولیدی خود را رونق می بخشند و هر زن روستایی یک واحد تولیدی راه اندازی می کند.

در شهرستان فراهان، صندوق اعتبارات خُرد زنان روستایی در روستایی تبرته با همکاری جهادکشاورزی و امور بانوان فرمانداری فراهان شکل گرفته است و با استقبال زنان روستای تبرته، زمینه اشتغال و درآمدزایی برای این قشر فراهم شده است.

کبری ارشدفر، هیات مدیره صندوق زنان روستای تبرته در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه بانوان این روستا گفت: این صندوق از شهریورماه سال ۹۳ تشکیل شد و در حال حاضر ۵۴ نفر از زنان روستا عضو این صندوق هستند. که تاکنون به ۴۳ نفر از اعضا وام پرداخت شده است.

وی افزود: اعضای این صندوق با دریافت وام یک میلیون تومانی از صندوق، در عرصه کشت گیاهان دارویی، سبزی و صیفی، پرورش قارچ خوراکی و زعفران، حوزه دامداری شامل پرورش مرغ بومی و بلدرچین، زنبورداری، گاو و گوسفند و تولید فرش اقدام کرده اند که این تولیدات منجر به درآمدزایی برای زنان روستا شده است.

صندوق خُرد زنان روستایی حلال مشکلات اشتغالزایی بدون بروکراسی اداری

ارشدفر اظهار کرد: ایجاد چنین صندوقی با مشارکت زنان روستایی در روستاها و پرداخت وام بدون وثیقه، سبب می شود تا سرمایه ها از بانک های دولتی به سوی این صندوق ها انتقال یابد و بر تعداد اعضای آن افزوده شود.

هیات مدیره صندوق زنان روستای تبرته ادامه داد: این واحدهای تولیدی اغلب کوچک هستند بخشی از تولیدات به بازار فروش راه می یابد و در بسیاری از موارد اکثر تولیدات آنها توسط خانواده به مصرف می رسد.

وی تصریح کرد: فعالیت و مشارکت زنان روستایی در فعالیت های اقتصادی با حمایت طرح های اعتباری از جمله صندوق اعتبارات خُرد، گامی در راستای کارآفرینی و اشتغال‌زایی و کاهش هزینه‌های تولید و افزایش درآمد خانوار است.

ارشدفر گفت: در آینده با افزایش این تولیدات باید به فکر ساماندهی بازار فروش محصولات باشیم و این موضوع تدبیر و همکاری مسئولان را می طلبد.

هیات مدیره صندوق زنان روستای تبرته گفت: افراد بر حسب علاقه و توانمندی که دارند با عضویت در این صندوق ها علاوه بر ایجاد شغل از حمایت مادی و معنوی صندوق بهره مند می شوند و می توانند نقش موثری در اقتصاد خانواده کمک کنند.

صندوق های خُرد زنان روستایی گامی در تحقق اقتصادمقاومتی

آزاده غلامی، کارشناس جهاد کشاورزی فراهان با اشاره به اهداف تشکیل این صندوق رنان روستایی در روستای تبرته گفت: تشکیل صندوق اعتبارات خُرد زنان روستایی در روستای تبرته فراهان به منظور توسعه فعالیتهای کشاورزی زنان روستایی شهرستان فراهان انجام شد.

وی افزود: با اجرای این طرح به حضور زنان در بخشی از اقتصاد روستایی و کشاورزی کمک کند، صندوق خُرد زنان روستایی منحصر به بخشهای مختلف کشاورزی است و سایر بخشها را در بر نمی گیرد.

غلامی با اشاره به روند اجرای طرح گفت: شرکت کننده در این طرح از خانواده های کم درآمد هستند و از هر خانواده یک عضو در این طرح مشارکت دارد برای زنان شرکت کننده در این طرح طی جلسه ای مزایای طرح بازگو شد و زنان روستایی از این طرح استقبال کردند. اعضای صندوق ماهنانه مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال به حساب صندوق واریز کردند و برای بالا بردن سرمایه صندوق سرمایه اولیه را در حساب پست بانک واریز و بعد از مدت ۴ ماه با دریافت تسهیلات سرمایه صندوق افزوده شد که به صورت تسهیلات به منظور ایجاد فعالیتهای درآمدزا در اختیار زنان شرکت کننده در این طرح قرار گرفت.

کارشناس جهاد کشاورزی فراهان گفت: مشاغل خُرد و کوچک روستایی به دلیل دارا بودن ویژگی هایی از جمله زودبازده بودن و کم شدن قیمت تمام شده، کم هزینه بودن و کاربر بودن، ظرفیت مناسبی برای تأمین امنیت غذایی و بالاخره توسعه اقتصاد روستایی است.

غلامی افزود: بر اساس  نیازسنجی که توسط مروجین جهاد کشاورزی انجام شد کلاس‌های پرورش قارچ، کود ورمی کمپوست و کاشت زعفران به صورت رایگان برای بانوان عضو طرح برگزار شده است.

 وی خاطرنشان کرد: اثر بخشی صندوق های خُرد زنان روستایی در تحقق اقتصادمقاومتی درون زا و ایجاد اشتغال مولد و مشارکت عمومی آنان در جامعه بزودی نمایان می شود. 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.