۵۵۷ دام سنگین رابر زیر پوشش تست سل و تب مالت قرار گرفتند

0
اشتراک

۵۵۷ دام سنگین رابر زیر پوشش تست سل و تب مالت قرار گرفتند

محمدرضا صادقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ریگان اظهار داشت: طی سال جاری تاکنون ۲۰۷ راس گاو و گوساله زیر پوشش تست سل قرار گرفته و همچنین تعداد ۳۵۰ راس گاو و گوساله برای بررسی بیماری تب مالت خونگیری شدند..

سرپرست شبکه دامپزشکی رابر با بیان اینکه بیماری سل وبروسلوز از مهم‌ترین بیماری‌های عفونی و مشترک بین انسان و دام است، گفت: بهترین و موفق‌ترین روش‌های پیشگیری از سل گاوی رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای از جمله اعمال اصول امنیت زیستی، پاکسازی و ضدعفونی محیط و محدود کردن تردد دام‌های پر خطر است .

صادقی عنوان کرد: واکسیناسیون دام‌ها، شناسایی کانون‌های آلوده و رعایت بهداشت در دامداری‌ها از جمله روش‌های پیشگیری و کنترل این بیماری است .

وی خاطرنشان کرد: همه ساله برای واکسینه کردن سگ‌ها علیه بیماری هاری اقدام می‌شود و اکیپ‌های دامپزشکی ۴۵۴ سگ صاحب‌دار را برای مقابله با این بیماری  واکسینه کرده‌اند.

صادقی با اشاره به اینکه هاری نوعی  بیماری ویروسی و مشترک بین انسان و دام است که ویروس آن غالبا از طریق گزش به انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار انتقال می‌یابد و حیوان مبتلا به هاری باید معدوم‌سازی شود .

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان رابر افزود: علائم بیماری هاری در سگ‌ها و گربه‌ها ممکن است، مختلف باشد و عمدتا شامل ترس، وضعیت تهاجمی، ریزش بزاق از دهان، بلع سخت و تلوتلو خوردن و تشنج است.

صادقی به دامداران توصیه کرد در صورت گزش با حیوانات سریعا و در ساعات اولیه بعد از گزش حیوان، زخم باید با آب و صابون در چند نوبت و به مدت چند دقیقه عمیقا شست‌وشو داده شود و در جریان آب سیال قرار گیرد، سپس از مواد ضدعفونی کننده مثل بتادین برای زخم استفاده کرده و هر چه سریعتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.