افزایش بیماری‌های تنفسی در فصل سرما، ارتباطی به آلودگی هوا ندارد

0
اشتراک

افزایش بیماری‌های تنفسی در فصل سرما، ارتباطی به آلودگی هوا ندارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، ‌ دکتر محمدمهدی گویا در جلسه هماهنگی و تقویت نظام مراقبت سرخک که در معاونت بهداشت دانشگاه جندی شاپور اهواز برگزار شد، اظهار کرد: به طور طبیعی همزمان با فرارسیدن فصل سرما موارد ابتلا به بیماری های واگیر تنفسی افزایش می یابد.

وی افزود: افزایش این موارد به آلودگی هوا ارتباطی ندارد، ولی آلودگی هوا باعث می‌شود در برخی از مبتلایان به خصوص کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند بیماری تشدید شود.

گویا گفت: این افراد لازم است مراقبت‌های بیشتری از خود به عمل بیاورند. یعنی هم مراقب باشند بیمار نشوند و هم اگر دچار بیماری شدند مراقب باشند به انواع شدید بیماری مبتلا نشوند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: وضعیت بیماری آنفلوآنزای جدید به نام H۵N۸ که تاکنون فقط در پرندگان ایجاد بیماری کرده، در مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی با هماهنگی سازمان دامپزشکی رصد می شود و خوشبختانه تا کنون هیچ مورد انسانی از این بیماری مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: آنفلوآنزای مرغی یا H۵N۸ یکی از ویروس‌های جدید آنفلوآنزا به شمار می‌آید. این ویروس سال ۲۰۱۴  ابتدا در قسمت‌های جنوب شرق و شرق آسیا شناسایی و موارد ابتلای پرندگان به این ویروس نیز از کشورهای متعددی گزارش شد و چندین کشور اروپایی و آسیایی را درگیر کرد.

گویا اظهار داشت: این ویروس پرندگان را مبتلا می‌کند و تا به حال مورد ابتلای انسانی آن دیده نشده است، اما نمی‌توان احتیاط را در این مورد از دست داد و باید کاملا محتاط رفتار کرد؛ چرا که به صورت بالقوه ممکن است در آینده این توانایی را پیدا کند که به انسان منتقل شود. به همین دلیل است که با آن حساس برخورد می‌شود. اما در حال حاضر ویروس بیماری هنوز این توانایی را ندارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: تمام اقداماتی که در مورد سایر ویروس‌های آنفلوآنزای پرندگان باید انجام شود، برای این بیماری نیز باید صورت گیرد؛ یعنی تمام کسانی که با این پرندگان در تماس بودند تحت مراقبت قرار ‌گیرند، واکسینه ‌شوند و هرنوع علایمی از بیماری که در آنها دیده شود از نظر ابتلا به آنفلوآنزا مورد بررسی قرار ‌گیرند.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.