هنرمندی که در سن ۷۹ سالگی دکتری گرفت

0
اشتراک

هنرمندی که در سن ۷۹ سالگی دکتری گرفت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی استان گلستان، رضا پورمهدی – رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان گنبد کاووس – گفت: غلام آق هنرمند و پیشکسوت رشته ساخت زیورآلات سنتی ترکمن در شهرستان گنبد کاووس با سابقه کاری ۶۵ سال، موفق به کسب درجه ۱ هنری معادل مدرک تحصیلی دکتری شد.

وی ادامه داد: او متولد سال ۱۳۱۶ است و در طول مدت فعالیت خود، این هنر – صنعت را به دو فرزندش احمد و محمود آموزش داده و  فرزند ارشدش، احمد آق، نیز در ارزیابی‌های هنری کشور، موفق به کسب درجه ۳ هنری معادل مدرک تحصیلی کارشناسی شده است. غلام آق سال‌ها با اداره کل صنایع دستی همکاری کرده و احمد آق از مربیان آموزشی این اداره کل است.

ساخت زیورآلات ترکمن که عمدتا شامل زیورآلات زنان است، به‌عنوان یکی از صنایع دستی هنری توسط تعداد معدودی از صنعتگران ترکمن انجام می‌شود. این زیورآلات معمولا از نقره ساخته می‌شود و به همین دلیل، صنعت زیورسازی ترکمن را نقره‌کاری نیز می‌گویند. علاوه بر نقره، از فلزات کم‌ارزش‌تر آلیاژی مانند برنج و ورشو نیز زیور درست می‌شود که ارزش آن‌ها کمتر است. به علاوه در زیورهای نقره‌ای از ورقه‌های طلا و آب‌ طلا نیز استفاده می‌شود.

از زیورآلات نقره‌ای در گذشته زیاد استفاده می‌شد که به‌دلیل قیمت کمتر نقره در مقایسه با طلا، امکان استفاده از آن در سطحی عمومی‌تر فراهم بود. کراهت استفاده از طلا برای مردان در دین اسلام، یکی از علت‌های عمومیت استفاده از نقره است. امروزه این زیورآلات علاوه بر استفاده در بازارهای محلی و داخلی بعضا به بازارهای خارجی نیز صادر می‌شوند که در صورت سامان‌دهی می‌تواند یکی از تولیدات صادراتی منطقه باشد.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.