امام(ره) رشد سیاسی توده مردم را بر سلایق خواص ترجیح داد/ سابقه تحرکات ۸۸ به انتخابات ۸۴ برمی گردد

0
اشتراک

امام(ره) رشد سیاسی توده مردم را بر سلایق خواص ترجیح داد/ سابقه تحرکات ۸۸ به انتخابات ۸۴ برمی گردد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نسل فردا؛ عباس سلیمی‌نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و پژوهشگر و تحلیل‌ گر مسائل سیاسی عصر امروز در جمع رؤسا و اساتید دانشگاه‌های کلانشهر اراک که در دانشگاه فنی امیرکبیر این شهرستان به تحلیل مسائل سیاسی در تبیین حماسه بزرگ ۹ دی پرداخت و ضمن شرح وقایع و پس‌ زمینه‌هایی که منجر به آغاز فتنه ۸۸ شد، گفت: قانون اساسی و مشی رهبری همواره بر این امر بوده که از طریق چرخش قدرت این تسلط قدرت را بر نخبگان رقم بزند.

سلیمی نمین اظهار کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی برخی خُرده می‌گرفتند که ما چه گونه می توانیم مسائل اساسی کشور را به توده‌ مردم واگذار کنیم که هیچ گونه تسلطی بر علوم سیاسی ندارند؟ و از امام راحل می خواستند تا تصویب قانون اساسی به تعویق افتد و کشور براساس سلایق خواص اداره شود و پس از اینکه رشد لازم حاصل شد، مسائل کشور را به آراء توده قرار دهیم.

اهمیت بالای رشد توده ها در نگاه رهبر انقلاب

وی افزود: نگرش حضرت امام راحل برخلاف نگرش خواص بود و به دولت موقت و شورای انقلاب نهیب می زدند که هرچه سریع تر قانون اساسی را به تصویب برسانند. در نگاه رهبری انقلاب اسلامی رشد توده‌ها بسیار حائز اهمیت بود و این امر می تواند هر جامعه‌ای را از لغزش‌ها و خطرات به دور نگه دارد چراکه خواص به همان میزان که می بایست منشا خدمت به توده‌ها باشند می توانند دچار این توهم شوند که بدون آن‌ها ملت دچار توقف خواهد شد و قادر به پیشبرد امور خود نیست و این باعث می شود تا در مسیر زیاده‌خواهی قرار گیرند. پذیرش این مسئله که مردم در برابر آنان یک هویت پیدا کنند بسیار سخت است.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران ادامه داد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تقابل این دو فرهنگ و نگاه را در بسیاری از نخبگان شاهد بودیم. برخی همفکر و همراه امام راحل بودند برخی خیر. اگرچه این تقابل‌ها در دوران حیات امام(ره) باعث فتنه نشد ولی معضلات جدی را به همراه داشت.

سلیمی‌نمین بیان کرد: تقابل بین اندیشه‌های امام و برخی از نخبگان در ارتباط با مردم و جایگاه قانونی آنان و برابری‌شان با دیگران ولو نخبه باشند یک اختلاف جدی وجود دارد.

برخلاف نظر دیگران، فتنه ۸۸ را نقطه شروع می دانم نه نقطه اوج

وی با تاکید بر ضرورت تحلیل مسائل انتخابات ۸۸ گفت: نباید درخصوص این جریان به یک تحلیل کلی بسنده کنیم چندین عامل باعث شکل گیری این فتنه شد که اولین مورد آن نخبگان زیاده‌خواه بود، دیگری کسانی که از یک جریان سیاسی در ارتباط با استحاله ارتباطی با غرب پیدا کردند و سومین عامل جریان غرب است که طبیعتا به دلیل ضرباتی که از انقلاب اسلامی خورده همواره متوسل این است که به انقلاب اسلامی ضربه بزند.

پژوهشگر و تحلیل‌ گر مسائل سیاسی تصریح کرد: ایران در مقطعی از تاریخ، پایگاه غرب در منطقه بود و با پول ملت ایران از منافع کشورهای آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیسم در منطقه پاسداری می کرد ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به کانون دشمن‌شناسی تبدیل شد و به سایر ملت‌ها این جهت‌دهی را داد که زیر بار ستم نروند و همین امر باعث کینه و دشمنی غرب با نظام اسلامی شد.

سلیمی‌نمین ادامه داد: برخی از صاحب‌نظران اتفاقات سال ۸۸ را نقطه اوج یک تحرک می پندارند برخی هم مثل بنده آن را نقطه آغاز می پنداریم؛ از آن جهت که تحرکات غربی ها و نیروهای همراه با غرب در داخل کشور قبل از فتنه ۸۸ همه این حوادث را به هم مرتبط می‌کنند و آنها را به عنوان تحرکاتی تاکتیکی که حین  انتخابات صورت گرفته نقطه اوج می پندارند.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران تصریح کرد: در هر دوره چالش انتخابات در نظام جمهوری اسلامی به دلیل تغییر و تحول در مدیریت‌ها بیشتر از دور قبل می‌شود. اما در مجموع روند توسعه سیاسی در کشور به واسطه جریان فتنه ۸۸ ضربه خورد و دیگر نتوانستیم شاهد مناظرات کاندیداها باشیم در حالیکه این مناظرات می توانست اشرافیت مردم را نسبت به برنامه ها و رویکردهای کاندیداها افزایش دهد.

نخبگان در سال ۸۸ می خواستند مانع چرخش قدرت شوند/ رشد سیاسی نامتوازن مردم و نخبگان در انتخابات ۸۸

وی افزود: وقتی در سال ۸۸ رقابت درانتخابات ریاست جمهوری آغاز شد، زمینه سوء استفاده برای دشمنان به وجود آمد، آن هم زمانی بود که سطح منازعات به رهبری رسید آنها به جمع‌بندی رسیدند که از فرصت پیدا شده استفاده کنند؛ چراکه اگر غرب برنامه‌ریزی هم داشت، در سطح ریاست جمهوری بود.

سلیمی‌نمین ادامه داد: سابقه برخی مسائل انتخابات سال ۸۸ به انتخابات ۸۴ باز می‌گردد و لذا رخدادهای پس از انتخابات ۸۸ را می‌توان در انتخابات سال ۸۴ ریشه‌یابی کرد، دو مقوله گردش قدرت و میزان تحمل نخبگان در انتخابات سال ۸۴ نمود آشکار یافت. مشکل اساسی که باعث شد انتخابات ۸۸ برخلاف انتخابات ۸۴ به فتنه منتهی شود این است که رشد برابر میان نخبگان و تود‌ه‌ها را نداریم و مورد دیگر ابزارهای متناسب با رشد و توسعه سیاسی برای پاسداشت این توسعه سیاسی است.

پژوهشگر و تحلیل‌ گر مسائل سیاسی تصریح کرد: نخبگان تلاش می‌کنند تا فاصله‌شان را با توده‌ها هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ اقتصادی و فهم اجتماعی زیاد کنند چراکه چیزی دیگر برای عرضه در صورت برابری نخواهند داشت.

وی ادامه داد: با اشاره به اهدافی که غرب در جریان فتنه ۸۸ در دستور کار خود قرار داد، گفت: ایجاد پوسته سخت انگیزه‌مندی برای مقابله با نظام (کُشته‌هایی بسازند که به افراد برای ایستادن در مقابل نظام انگیزه دهند)، هسته توده‌ای به بهانه صیانت از آراء مردم را در خیابان‌ها نگه دارند، استفاده از ظرفیت رسانه به عنوان ساختار پیوند دهنده، پوسته تشکیلات که در این بخش توفیقات و ناکامی‌هایی را به دست آوردند.

خواصی که خود را فراتر از قانون می دانند، آفت انقلاب اند

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به تناقضات معترضین در فتنه ۸۸ به شورای نگهبان و سلامت ساختار انتخاباتی گفت: نکته جالب توجه، حضور خواص بی‌بصیرت و معترضان به انتخابات ۸۸ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ است که خود گویای این واقعیت است که علی‌رغم تمام هیاهوها آنان خود به صحت و سلامت ساختار انتخاباتی جمهوری اسلامی اذعان دارند.

سلیمی‌نمین افزود: غربی‌ها در اتفاقات ۸۸ نتوانستند عدم توفیق خود را بپذیرند زیرا در صورت پذیرفتن، یک شکست فاحش برای آنها بود؛ پیام حماسه ۹ دی نمایش قدرت ولایی و عاشورایی مردم ایران در برابر مستکبران جهان و آنانی است که به خیال باطل خود می‌پنداشتند مردم از آرمان‌های انقلاب رویگردان شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه از نخبگان به عنوان سدی در برابر رشد کشور عبور کردیم، گفت: یکی از آفات جدی انقلاب‌ها که از طریق خواص به عنوان کسانی که خودشان در ایجاد انقلاب نقش اساسی داشتند، همین خواص خود به عامل محدود کننده تبدیل می‌شوند و خود را فراتر از قانون می‌پندارند.

پژوهشگر و تحلیل‌ گر مسائل سیاسی گفت: ۹ دی دارای ویژگی است که نمی توان بدون شناخت آن در گرامیداشت این حماسه که در حقیقت گرامیداشت توده‌های مردم است. ۹دی در واقع صلابتی مافوق جریانات انتخابات بود که با کمترین هزینه مصالح کشور را دنبال می‌کرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.