جهانگیر: تمامی نهادهای جامعه در رفع مشکلات زندانیان نقش خود را ایفا کنند

0
اشتراک

جهانگیر: تمامی نهادهای جامعه در رفع مشکلات زندانیان نقش خود را ایفا کنند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، جهانگیر با تاکید بر نقش قرآن در اصلاح رفتار زندانیان، گفت: بسیاری از زندانیان در ابتدای ورود به زندان‌ها نسبت به احکام دین آشنایی کمی دارند اما به برکت آموزش قرآن در زندان‌ها تحول عمیقی در افراد شکل گرفته است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه، گفت: آموزش سواد به صورت اجباری در زندان‌ها یکی دیگر از برنامه‌هایی است که برای زندانیان بی‌سواد اجرا می‌شود که البته این گروه آمار قابل توجهی در زندان‌ها دارند.

جهانگیر افزود: با تشکیل پرونده شخصیت برای زندانیان که یکی از برنامه‌های کاربردی در زمینه طراحی برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در زندان‌هاست اطلاعات کاملی در ارتباط با شخصیت زندانیان و سوابق آموزشی و فرهنگی آنان بدست آورده‌ایم.

وی افزود: در همین راستا گزارش جامعی به مجلس ارائه دادیم که مورد استقبال آنان قرار گرفت.

مشاور رئیس دستگاه قضا بیان کرد: هر چند مسئولیت فردی نکته قابل تاملی است اما باید اذعان داشت بسیاری از کسانی که وارد زندان‌ها می‌شوند محصول ضعف عملکرد نهادهای تصمیم‌گیر و مسئول در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

این مقام ارشد قضایی ادامه داد: زندانیان افراد آسیب دیده‌ای هستند که برای رفع آسیب آنان همه نهادها باید نقش خود را ایفا کنند چرا که قوه قضاییه به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

جهانگیر به برنامه کاهش جمعیت زندان‌ها اشاره کرد و گفت: این مساله در گرو عملکرد سه گروه عمده است.

وی تصریح کرد: ضابطین به عنوان کسانی که در مرحله تشکیل جرم حضور دارند، قضات که باید حکم صادر کنند و در نهایت زندان که باید این افراد را نگهداری کنند این سه گروه را تشکیل می دهند.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: به محض ورود فرد مجرم به زندان، برنامه های اصلاحی و تربیتی برای وی آغاز می شود.

وی افزود: آمارها نشان می دهد نماز و قرآن نقش قابل توجهی در تغییر رفتار فرد دارد.

جهانگیر اضافه کرد: نماز آغاز ارتباط خوب با خداست و این مساله موجب کاهش استرس و دور شدن فرد از فضای منفی و گرایش وی به سوی زندگی سالم است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه، عنوان کرد: سازمان زندان‌ها در دهه اخیر در امر اقامه نماز و آموزش قرآن پیشتاز بوده است.

وی گفت: روحانیون نقش بزرگی در برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در زندان‌ها دارند که امیدواریم با ایجاد شرایط لازم، شاهد حضور بیشتر روحانیون در زندان‌ها برای آموزش احکام و معارف به زندانیان باشیم.

رئیس سازمان زندان‌ها در بخش پایانی سخنان خود به برنامه‌های اشتغال و حرفه آموزی در زندان‌ها اشاره کرد و گفت: هدف از حرفه آموزی ایجاد زمینه اشتغال برای زندانی پس از آزادی از زندان است تا با کسب درآمد حلال  از بازگشت مجدد وی به چرخه جرم جلوگیری شود.

وی گفت: زندانیانی که موفق به فراگیری یک حرفه تخصصی می‌شوند گواهینامه مهارت از سازمان فنی و حرفه‌ای دریافت می‌کنندکه در آن هیچ اسمی از زندان وجود ندارد.

جهانگیر ابراز امیدواری کرد دیدگاه حضرت امام خمینی در زمینه برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در زندان ها له طور کامل محقق شود.

در ادامه این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی طی سخنانی ضمن تقدیر از حضور رئیس سازمان زندان‌ها در استان گفت: حضور شما مایه دلگرمی کارکنان و تزریق امید و انگیزه به زندانیان است.

وی گفت: برنامه کاهش جمعیت زندان‌ها از جمله اقدامات ارزشمند در قوه قضاییه است که باید با قدرت پیگیری شود.

امام جمعه ارومیه گفت: در کنار کاهش جمعیت زندانیان نباید از اقدامات اصلاحی و تربیتی غافل شد و باید این برنامه ها با جدیت پیگیری و اجرا شود.

حجت الاسلام و المسلمین قریشی گفت: توجه به شخصیت زندانیان می‌تواند در ترغیب آنان برای بازگشت سالم به جامعه و زندگی شرافتمندانه نقش خوبی داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در پایان خواستار توجه بیشتر به موضوع اشتغال و حرفه آموزی زندانیان شد.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.