الکل، مرگ تدریجی را به دنبال دارد/ از سلول های کبدی محافظت کنید

0
اشتراک

الکل، مرگ تدریجی را به دنبال دارد/ از سلول های کبدی محافظت کنید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، محسن نصیری، فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد در برنامه مجله پزشکی شبکه رادیویی سلامت، کبد را یک پالایشگاه بزرگ در بدن دانست و اظهار کرد: این پالایشگاه بزرگ در بدن مواد غذایی اصلی خورده شده مانند قند، چربی و پروتئین ها را مدیریت می‌کند و برای این که این پالایشگاه مدیریت خود را به خوبی انجام دهد این کبد عضوی است که در قسمت بالای راست شکم و بر سر راه خونی که از دستگاه گوارش عبور می‌کند قرار گرفته است. در نتیجه تمام مواد غذایی که انسان مصرف می‌کند بعد از این که جذب دستگاه گوارش شد از طریق خون، نخستین عضوی که آن‌ها را جذب می‌کند، کبد است.


وی در ادامه افزود: بنابراین مواد غذایی خورده شده، داروها یا مواد شیمیایی اول از همه از کبد رد می‌شوند و در کبد بر روی آنها فعل و انفعالات شیمیایی انجام می‌شود؛ که مواد قندی، چربی و پروتیئن یا ذخیره می‌شوند و یا به مواد دیگری تبدیل خواهند شد تا دیگر اندام‌های بدن از آن‌ها استفاده کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد کار دیگر پالایشگاه کبد را دفع مواد غیر ضروری، زائد و شیمیایی عنوان و بیان کرد: یکی از ارگان‌های اصلی بدن که وظیفه دفع مواد زائد را بر هر چه بهتر زندگی کردن بدن دارد، کبد است که این مواد را از طریق صفرا دفع می‌کند و در داخل روده برای خارج شدن آماده می‌کند.

وی افزود: کار دیگر کبد در بدن تولید صفرا است که برای هضم چربی، جذب چربی و ویتامین‌های محلول در چربی لازم و ضروری است. بنابراین اسنان در بدن خود یک کبد دارد که باید تمام سعی و تلاش خودمان را برای سلامتی کبد به عمل آوریم.

الکل، ماده‌ای شیمیایی و پر خطر برای بدن است

نصیری با بیان اینکه الکل یک ماده شیمیایی با اثرات سوء بسیار زیاد در بدن است عنوان کرد: مصرف الکل که به صورت خوراکی انجام شد دستگاه گوارش بدن به ویژه معده بلافاصله تحت تاثیر الکل دچار عوارض می‌شود، بسیاری از عوارضی که در معده مشاهده می شود یکی از دلایل ان ممکن است مصرف مواد شیمیایی، سمی و مضر  برای بدن باشد که یکی از این مواد الکل است.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد با بیان اینکه الکل یک سم رسمی برای بدن است، افزود:سمی بودن الکل برای تمام جوامع و منابع علمی مورد تایید است. این سم بعد از اینکه ممکن است معده را تحت تاثیر قرار دهد دارای جذب بسیار بالایی است و زمانی که جذب شد با جریان خون به کبد می‌رود.

کبد چرب، اولین تغییر ایجاد شده توسط الکل در بدن

وی ادامه داد: کبد در مواجه با الکل دچار تغییراتی می‌شود که سلول‌های کبدی را ازرده می‌کند. سلول‌های کبدی که باید سلامتشان را حفظ کنیم تا بتواند کار خود را به درستی در موردهای مختلف انجام دهد این سلول‌ها عملا از فعالیت زندگی خود می‌افتند.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد تجمع چربی یا کبد چرب را اولین تغییر ایجاد شده توسط الکل در سلول‌های کبدی دانست و بیان کرد: با مقادیر حتی کم الکل این صدمات شروع می‌شود و نخستین صدمه‌ای که در فاصله کوتاه پنج روز یا چند هفته خودش را نشان می‌دهد، کبد چرب است.

وی در ادامه تاکید کرد: کبد چرب خوشبختانه علامت و عارضه بالینی ندارد ولی افرادی که در معرض الکل زیاد هستند این تغییر یعنی کبد چرب را حتما دارند. البته خوشبختانه امروزه ما مصرف الکل زیادی نداریم.

نصیری تصریح کرد: کبد چرب ناشی از افزایش مواد قندی، چربی زیاد و عدم تحرک است که ممکن است انسان‌ها داشته باشند و در نتیجه آن کبد چرب غیر الکلی مورد شایعی است؛ اما الکل جزء مواردی است که کبد چرب با آن زیاد شناخته شده است.

با ترک به موقع الکل، سلول‌های کبدی قابل ترمیم هستند

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد با بیان اینکه عارضه کبد چرب به راحتی با قطع مصرف الکل به صورت ۱۰۰ درصد برگشت پذیر است، تاکید کرد: بنابراین حسن آن در تماس با بیماری‌های ناشی از سموم الکل داریم این است که به شرط اینکه مصرف الکل کنار گذاشته شود آن عارضه جلوتر نمی‌رود و حتی برگشت پذیر است.

وی ادامه داد: اگر مصرف الکل ادامه پیدا کند به اینجا بسنده نمی‌شود و سلولهای کبدی به خاطر چرب شدن تخریب می شوند اینجاست که با التهاب کبدی مواجه خواهیم شد که التهاب کبدی ناشی از یک سم به نام الکل بی سر و صدا شکل می گیرد.

نصیری در ادامه اظهار کرد: درد، بی اشتهایی، استفراغ، زردی نشان دهنده این است که سلولهای کبدی نمی‌توانند کار خود را انجام دهند و مواد سمی را دفع کنند. اگر در این مرحله نیز مصرف الکل کنار گذاشته شود باز بدن می تواند ترمیم انجام داده و با درمان طبی بیماری و کبد را درمان کرد تا کبد به وظیفه و فعالیت خود بپردازد.

عدم ترک الکل، نارسایی کبد را به همراه دارد

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش با تأکید بر اینکه کبد یک پالایشگاه بزرگ در بدن است گفت: کبد رسالت دفع مواد زاید، سمی و غیرضروری را دارد، اما اگر افراد باز هم مصرف الکل را ادامه دهند هپاتیت الکلی به نارسایی کبد منجر می‌شود که دیگر برگشت پذیر نخواهد بود و عملا فرد کبد خودرا از دست داده است و وقتی کبد نباشد و آن پالایشگاه بزرگ در بدن وجود نداشته باشد اندام های دیگر بدن از قبیل قلب و … بدون کبد نمی توانند فعالیت کنند و برای فرد ادامه حیات ممکن است مقدور نباشد.
 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.