آخوندی: ترامپ درباره هواپیماها نظری نداد؛ این افتخار و تدبیر ماست/ لیلاز: اقدام کریمی‌قدوسی مثل نامه باطبی به ترامپ است!

0
اشتراک

آخوندی: ترامپ درباره هواپیماها نظری نداد؛ این افتخار و تدبیر ماست/ لیلاز: اقدام کریمی‌قدوسی مثل نامه باطبی به ترامپ است!

سرویس سیاست مشرق – «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم…

***

گزینه رأی‌آور اصلاح‌طلبان کیست؟!

آخوندی: ترامپ درباره هواپیماها نظری نداد؛ این افتخار و تدبیر ماست/ نماینده فراکسیون امید: تنها یک اصلاح‌طلب قوی می‌تواند روحانی را شکست دهدغلامرضا تاج‌گردون، از فعالان اصلاح‌طلب و عضو فراکسیون امید مجلس، اخیراً طی اظهاراتی به خبرآنلاین گفته است: تنها کسی که می‌تواند آقای روحانی را شکست دهد، یک اصلاح‌طلب قوی است.

خبرآنلاین در ادامه می‌نویسد: او معتقد است که بین اصلاح‌طلبان گزینه‌های رأی‌آوری برای انتخابات ریاست جمهوری حضور دارند و درباره احتمال تایید صلاحیت چنین کاندیدایی اظهار کرد: اگر وسط بیاید، تاییدش می‌کنیم.[۱]

*اظهارات تاج‌گردون درباره «گزینه رأی‌آور اصلاح‌طلبان» در حالی است که معاریف جریان خاص صراحتاً اعلام کرده‌اند که آقای روحانی اگرچه کاندیدای رسمی آنها نیست اما گزینه مورد حمایت در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ خواهد بود.

با اینحال بر اساس صحبت‌های تاج‌گردون به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان همچنان نیم‌نگاهی به درون جبهه خود دارند و عده‌ای از آنها به معرفی یک گزینه شاخص اصلاح‌طلب بی‌میل نیستند.

اشتیاقی که البته به نظر می‌رسد با استراتژی کلی اصلاح‌طلبان مبنی بر «تمرکز بر انتخابات شورای شهر و حضور رفع تکلیفی و بدون کاندیدای رسمی در انتخابات ریاست جمهوری» در تضاد باشد و در صورت ادامه و تأکید بر آن، با اخم بزرگان اصلاحات مواجه شود.

قبل از تاج‌گردون، «مرتضی الویری» از جهانگیری و عارف بعنوان چهره‌هایی یاد کرده بود که بعنوان آلترناتیوهای اصلاح‌طلبان برای روحانی مطرح هستند.

اطلاعات فوق گویای این تحلیل است که اصلاح‌طلبان از ثبت نام گزینه‌های احتمالی خود در انتخابات آتی نیز حذر خواهند کرد و در کنار تمرکز خود بر انتخابات شورای شهر، صرفاً به اعلام حمایت غیر مسئولیت‌آور از روحانی مشغول می‌شوند.

در عین حال اشاره به این مسئله هم ضروریست که افرادی در اردوگاه اصلاحات مایل به «عبور از روحانی» هستند و صحبت‌های تاجگردون می‌تواند نمایه اعلامی این طیف اصلاح‌طلبان نیز محسوب می‌شود.

بر این اساس، در صورت تفوّق آنها بر ستاد اصلاحات (که امری بعید به نظر می‌رسد) شاهد رخدادهای جدیدی در صحنه رقابت‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان خواهیم بود.

***

افشای نامه‌های شهرداری آری، افشای عذرخواهی ظریف نه!

لیلاز: اقدام کریمی‌قدوسی مثل نامه باطبی به ترامپ است!

آخوندی: ترامپ درباره هواپیماها نظری نداد؛ این افتخار و تدبیر ماست/ نماینده فراکسیون امید: تنها یک اصلاح‌طلب قوی می‌تواند روحانی را شکست دهدسعید لیلاز، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً طی اظهاراتی گفته است: چرا آقای کریمی قدوسی اجازه دارد که محرمانه‌ترین بحث‌هایی که شنیده را بیرون افشا کند و همه برایش دست بزنند؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از جماران، وی همچنین تصریح می‌کند: به اعتقاد بنده (اگر) این موضوع بدتر از کاری که باطبی انجام داده، نباشد بهتر نیست زیرا او که به سند محرمانه‌ای دسترسی نداشته است.[۲]

*اعتراض لیلاز به انتشار خبر عذرخواهی ظریف درباره اعتماد به جان کری در حالی است که اصلاح‌طلبان در ماجرای افشای یک نامه محرمانه مربوط به شهرداری تهران که البته حاوی تخلف خاصی هم نبود و بعداً هم چیزی درباره آن اثبات نشد! فریاد تعریف و تمجید به عالم برآوردند و از عوامل متخلف این قضیه تجلیل کردند.

کار فریادها به آنجا رسید که حتی خبر می‌رسد اصلاح‌طلبان تصمیم دارند برخی عوامل جنجال بلااثبات املاک نجومی را در فهرستشان برای انتخابات شورای شهر نیز قرار دهند!

اما همین ماجرا وقتی که به سمت مقابل و برجام اصلاح‌طلبان می‌رسد، قضیه برعکس می‌شود و آقایان منادی اخلاق‌مداری و لزوم حفظ اسناد کشور می‌شوند…

از این تناقض آشکار که بگذریم، عذرخواهی آقای ظریف در جمع اعضای کمیسیون امنیت ملی، فی‌الواقع عذرخواهی از مردم ایران بود که می‌بایست در علن انجام می‌شد.

رخدادی که البته بنا به دلایلی گویا آقای ظریف از انجام آن طفره رفته و ترجیح داده است با یک اعتراف درگوشی، بار مسئولیت را از شانه خود بردارد.

این در حالی است که این مسئله نه‌تنها امر شخصی محسوب نمی‌شود بلکه قید امنیتی هم ندارد.

یعنی آقای ظریف در قبال حقوق ملت، یک اعتماد شخصی بیجا انجام داده و هم‌اکنون مسئول است و بایستی حتما در پیشگاه ملت اقدام به عذرخواهی کند نه اینکه با رفتارهایی، این عذرخواهی را امر شخصی جلوه داده و یا مثلا عده‌ای هم در پیرامون او بحث آبروی ظریف و مصالح کشور را مطرح کنند.

مسئولی که در سطح برجام مرتکب اشتباه فاحش و اعتماد بیجا شده حتماً بایستی در پیشگاه ملت بصورت علنی عذرخواهی کند و اگر هم اهل استنکاف است، باید توسط بازوانی به این کار مجبور شود…

بدیهیست که نمی‌شود مقام مسئولی درباره یک مسئله شعارهای علنی بدهد، دیگران را متهم کند و اظهار خوشبینی به دشمن کند اما در وقت روشن شدن کارنامه و هنگامه دروی محصول، به یک‌باره مسئله را «محرمانه» تلقی کند و درباره آن حرف‌های درگوشی بزند!

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که ابعاد و وجوب عذرخواهی در قبال برجام فقط شامل یک وجه نیست و مقولاتی مثل «بی‌دستاوردی برجام»، «تمدید تحریم‌ها»، «بدعهدی‌های آمریکا» و «وعده‌های توخالی» نیز هستند که به مرور بایستی منتظر عذرخواهی اعضای ستاد برجام درباره آنها باشیم.

***

وقتی یک وزیر نمی‌داند که ترامپ گفته است برجام را پاره می‌کند

آخوندی:ترامپ درباره هواپیماها نظری نداد؛ این افتخار و تدبیر ماست!

آخوندی: ترامپ درباره هواپیماها نظری نداد؛ این افتخار و تدبیر ماست/ نماینده فراکسیون امید: تنها یک اصلاح‌طلب قوی می‌تواند روحانی را شکست دهدعباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت رئیس‌جمهور روحانی در بخشی از مصاحبه خود با شماره شنبه روزنامه اعتماد پیرامون احتمال فسخ قرارداد مربوط به هواپیماها گفته است: توافق با بویینگ و ایرباس در قالب قرارداد است و هیچ طرفی نمی‌تواند یک جانبه یک قرارداد بین‌المللی را زیر پا بگذارد.

او می‌افزاید: اصلاً فسخ یا اجرا نکردن قرارداد به این سادگی نیست که کسی بگوید من قرارداد امضا می‌کنم و اجرا نمی‌کنم. قرارداد تضامین اجرایی خود را دارد و قطعا اجرا خواهد شد. این قرارداد در سطح قراردادهای بین المللی است.

آخوندی پس از بیان شواهدی از سوی روزنامه اعتماد مبنی بر اینکه احتمال فسخ قرارداد وجود دارد، دست آخر می‌گوید: مطمئنم که در روند قرارداد خللی ایجاد نخواهد شد و اگر کسی بخواهد خللی ایجاد کند باید هزینه آن را بدهد!

وزیر راه دولت یازدهم همچنین در بیان عظمت قراردادهای خود با بویینگ و ایرباس و عدم احتمال فسخ آنها گفته است: شما می‌بینید که حتی ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا با گذشت ۲ هفته از قرارداد حتی یک کلمه در این مورد صحبت نکرده است. آیا این افتخار و تدبیر نیست؟

او در ادامه می‌افزاید:آقای ترامپ که در مورد همه موضوعات عالم به فاصله ٢۴ ساعت پس از انتخاب شدن اظهارنظر می‌کرد، در این باره سکوت کرده است. در حال حاضر ۲ هفته از این قرارداد گذشته و هیچ اظهار نظری در این مورد نکرده است.[۳]

*دولت آقای روحانی علاقه و اصرار عجیبی دارد که هواپیماها به هر نحو ممکن مرهمی بر درد بی‌دستاوردی برجام شوند…

اصراری که نشانه‌های آن از خبر یک رسانه خارجی آشکار شد مبنی بر اینکه دولت یازدهم در قراردادهای خارجی‌اش شرط کرده است که حتما تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، چند فروند هواپیما به ایران وارد شود تا عریضه برجامِ روحانی اینهمه خالی نماند.

این در حالی است که به زعم منتقدان و حتی به زعم خبرگزاری‌های خارجی معتبر (همچون رویترز)، هواپیماها و قراردادهای دولت یازدهم با بویینگ و ایرباس خود درد اصلی بی‌دستاوردی برجام و استخوان لای زخم هستند و بعید است که دشمن اجازه بدهد ده‌ها فروند هواپیمای جدید در آسمان ایران پرواز کند.

در کنار این اما و اگرها و تشکیک‌های معقول اما بایستی بعنوان تلنگر این نکته را به وزیر راه و سایر اعضای ستاد برجام یادآوری کرد که این اظهار خوشبینی‌ها قرار بود هواپیماها را تا آخر پاییز گذشته به ایران وارد کند ولی نکرد! و البته گویا قصدی هم برای عبرت گرفتن در کار نیست…

آقای آخوندی حکماً در خاطر دارد که مردادماه امسال به خبرگزاری ایلنا گفته بود: «اولین سری از هواپیماهای جدید ایرباس احتمالاً تا اواخر پاییز وارد ناوگان هوایی کشورمان می‌شود.»[۴]

در میانه این قضیه اما افتخار کردن به سکوت ترامپ و تدبیر دانستن آن نیز علامات سؤال بزرگتری را به مقابل دیدگان هر بیننده‌ای قرار می‌دهد.

اولا مگر قرار است رئیس‌جمهوری که هنوز پا به کاخ سفید هم نگذاشته برای هر قضیه‌ای اعلام نظر کند؟!

در ثانی مگر آقای آخوندی نشنید که ترامپ در سخنرانی‌های انتخاباتی خود از «پاره کردن برجام» سخن گفته بود؟!

آیا نمی‌توان گفت که افتخار و تدبیر برجامی دولت آقای روحانی در همان روزها بیشتر به رخ کشیده شد؟

وزیر راه، این روزها آنقدر درگیر حاشیه‌ها شده است که گویا اخبار مربوط به عذرخواهی وزیر خارجه درباره اعتماد به جان کری و نیز کشیدن ترمز وعده‌ها از سوی اصلاح‌طلبان و ارکان ستاد برجام را نمی خواند و نمی‌بیند…

از باب کنایه سیاسی باید اشاره کرد که دولتی که لغو قانونی یک سخنرانی سیاسی را «مایه شرمساری» می‌داند، بدیهیست که باید سکوت ترامپ در قبال یک توافق هنوز اجرا نشده را «موجب افتخار و تدبیر» بداند!

گفتنیست مقامات دولت یازدهم و اصلاح‌طلبان در حالی پیرامون مسئله‌ای به نام هواپیما، ۴ سال اقدام به پروپاگاندا کردند که اولاً به گواه آمار منتشره، کمتر از ۵ درصد جامعه ایران از هواپیما استفاده می‌کنند و ثانیاً تا قبل از برجام نیز هواپیماهای جدید از طرُق مختلفی وارد کشور شده و مشغول خدمت بوده‌اند. کما اینکه چند ایرلاین ایرانی در سال ۹۴ و قبل از انعقاد برجام، چند فروند هواپیمای تازه تولید را وارد کشور کردند.

***

۱_http://www.khabaronline.ir/detail/615381

2_ http://jamaran.ir/NewsPrint.aspx?ID=156142

3_ http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3490154

4_ http://www.tabnak.ir/fa/news/611104

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.