ارسال ۶۰ اثر به جشنواره صنایع دستی قرآن و عترت لرستان/داوری آغاز شد

0
اشتراک

ارسال ۶۰ اثر به جشنواره صنایع دستی قرآن و عترت لرستان/داوری آغاز شد

حمید آقایی، دبیر جشنواره استانی صنایع دستی قرآن و عترت لرستان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، از آغاز داوری آثار ارسالی به جشنواره صنایع دستی قرآن و عترت لرستان خبرداد.
آقایی با اشاره به این‌که ۶٠ اثر صنایع دستی چوبی و فلزی به دبیرخانه جشنواره رسیده است، گفت: این جشنواره با همکاری دفتر قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد و در راستای تحقق بخشیدن به توسعه هنر قرآنی، ایجاد بستر مناسب برای بروز خلاقیت‌های هنری، ارج نهادن به هنر دینی و معنوی قرآنی، ترویج و تعمیق فرهنگی قرآن و عترت در جامعه اسلامی ، شناسایی وارتقاء ارتباط میان هنرمندان صنایع دستی استان لرستان و تأکید بر ارزش‌های هنر متعهد با رویکرد قرآنی و دینی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: جشنواره صنایع دستی با موضوع قرآن و عترت باهدف شناسایی و حمایت فرهنگی از خلاقیت‌ها و استعدادهای جوان در زمینه صنایع دستی با محوریت موضوعات قرآن و عترت، معرفی، اشاعه و گسترش فرهنگ بومی و صنایع دستی دینی و قرآنی در سطح استان، استفاده از ظرفیت هنر صنایع دستی جهت ترویج و تبلیغ معارف دینی برگزار می‌شود.
آقایی تصریح کرد: فراهم نمودن زمینه ارتباط سازنده، تبادل تجربه و اندیشه ورقابت سالم میان هنرمندان فعال وجوان در حوزه قرآن و عترت، فراهم آوردن بستری مناسب برای تولید و ارائه آثار صنایع دستی با موضوع قرآن و عترت و تشویق، ترویج و تعلیم هنرصنایع دستی درمیان جوانان به‌منظور تقویت و پیوند هنر با آموزه‌های دینی و مذهبی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.
دبیر اجرایی جشنواره صنایع دستی قرآن و عترت لرستان با اشاره به این‌که جشنواره صنایع دستی در دو بخش آثار دستی چوبی و آثار دستی فلزی برگزار می‌شود، عنوان کرد: آثار باید در رابطه با کلیه موضوعات مرتبط با فرهنگ قرآن و عترت به‌ویژه آیات، داستان ‌با مضامین قرآنی و عترت، احکام و معارف قرآنی، نماز ، حج ، حجاب و عفاف، امر به معروف و نهی از منکر، فرهنگ ایثار و شهادت، مسجد ، روحیه مقاومت و پایداری، توکل به خدا، اقتصاداسلامی، پرهیز از اسراف، قناعت، سبک زندگی اسلامی و سایر موضوعات مرتبط با معارف قرآن و عترت باشد.
وی با اشاره به این‌که جشنواره صنایع دستی دارای گستره استانی است، بیان کرد :  صنایع دستی با بهره‌گیری ازهنر معرق و منبت، نازک‌کاری روی چوب، ورشو و مس به جشنواره راه پیدا کرده‌اند.
آقایی با اشاره به این‌که آثار ارسالی باید حداکثر ساخت یک سال اخیر بوده و در مسابقات و جشنواره‌های دیگر شرکت نکرده باشد، عنوان کرد: آثار ارسالی پس ازبرگزاری جشنواره و نمایشگاه، به صاحب اثر عودت خواهد شد و تمامی حقوق معنوی آثار برگزیده جهت بهره‌برداری در هفته قرآن و عترت و جشنواره بانام صاحب اثربرای دبیرخانه محفوظ است.
وی با اشاره به اینکه برای انجام داوری آثار رسیده به جشنواره از کارشناسان برجسته صنایع دستی استفاده می‌شود، عنوان کرد: در هر بخش از جشنواره به نفرات اول تا سوم جوایزی ازجمله ١٠ میلیون ریال به نفر اول، ٨ میلیون ریال به نفر دوم و ۶ میلیون ریال به نفر سوم اهداء می شود.
یادآور می‌شود، مراسم اختتامیه هفته قرآن و عترت لرستان و مراسم اهداء جوایز جشنواره‌ها یک‌شنبه، ١٩ دی‌ماه، با حضور مهمانان ویژه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت قرآن و عترت این وزارت در خرم‌آباد برگزار می‌شود.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.