۱۵ کانون آنفولانزای فوق حاد پرندگان در اراک شناسایی شد

0
اشتراک

۱۵ کانون آنفولانزای فوق حاد پرندگان در اراک شناسایی شد

محسن شانقی روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۱۳ واحد پرورش مرغ تخمگذار و ۲ روستا از ابتدای شناسایی بیماری آنفلوانزای فوق حاد در اطراف تالاب میقان شهرستان اراک آلوده تشخیص داده شده و مراحل پاکسازی، قرنطینه و معدوم سازی بهداشتی در این مراکز با جدیت انجام شده است.
وی ادامه داد: برای مبارزه و جلوگیری از انتقال این بیماری ۳۰۰ هزار قطعه طیور در این واحدها جمع آوری و معدوم سازی شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: با توجه به مهاجرت پرندگان مهاجر به تلاب میقان اراک احتمال انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به واحدهای دیگر وجود داشته و برای جلوگیری از انتقال این بیماری، تولیدکنندگان باید همکاری لازم را با بازرسان را دستور کار قرار دهند و از جابه جایی طیور بدون مجوز دامپزشکی و خرید پرندگان زنده از دوره گردها خودداری کنند.
شانقی گفت: هم اینک ۱۶ گروه ثابت و سیار قرنطینه ای و سه گروه پایش و مراقبت برای کنترل و جلوگیری از انتقال این بیماری در سطح استان مرکزی فعال بوده و هشت کشتارگاه طیور و مرغداری های سطح استان به صورت روزانه مورد بازرسی قرار می گیرند.
وی ادامه داد: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای کنترل و پیشگیری از این بیماری به دامپزشکی استان مرکزی اختصاص یافته است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: برای مقابله و جلوگیری از انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ۸۹۴ واحد مرغداری صنعتی و روستای در مدت یک ماه گذشته مورد پایش قرار گرفته و از ۲۳۳ واحد نمونه برداری شده است.
وی گفت: با توجه به اینکه پرندگان آزاد پرواز و مهاجر عامل اصلی انتقال این بیماری در سطح استان و کشور هستند، نیاز است برای کنترل و جلوگیری از انتقال این بیماری، از خرید و فروش هر نوع پرنده آزاد پرواز، زینتی، آبزی پرور و پرندگان بومی خودداری شود.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی به مردم خواست در صورت مشاده تلفات غیر طبیعی در طیور خانگی این تلفات را به این اداره کل گزارش کنند و یا تلفات را به صورت بهداشتی دفن کنند.
وی خاطر نشان کرد: مردم می توانند بدون هیچگونه نگرانی گوشت مرغ و تخم مرغ مورد نیاز خود را از اماکن عرضه معتبر با بسته بندی، کد و مهمور به مهر دامپزشکی خریداری و با اطمینان مصرف کنند.
۳۵ واحد مرغداری مرغ گوشتی و تخم مرغ در محدوده ۱۰ کیلومتری تالاب میقان اراک به تولید گوشت سفید و تخم مرغ فعالیت دارند.
تالاب کویری میقان اراک زیستگاه ۱۴۰ گونه پرنده است و سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر وارد این تالاب می شود.
۱۹۵۵/۳۰۷۵/خبرنگار: مهدی عظیمی**انتشاردهنده: حسین مهدی زاده اصفهانی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.