روستای ابیانه، نگین سرخ اصفهان

روستای سرخ
0
اشتراک

روستای ابیانه، نگین سرخ اصفهان

 ابیانه، روستای سرخ‌رنگ

روستای ابیانه (ویونا) یکی از محبوب‌ترین روستاهای ایران برای گردشگران است. ابیانه به معنی تاکستان است. ابیانه به روستای سرخ‌رنگ شهرت دارد و علت آن خاک سرخی است که خانه‌های روستا با آن ساخته شده اند. روستای ابیانه نگین سرخ اصفهان در دل تاریخی اش جاذبه هایی دارد که دیدن شان خالی از لطف نیست.

معماری ابیانه

شهرت روستای ابیانه بیشتر به خانه های خشت و گلی و پله ای آن است. در نگاه نخست، روستایی چند طبقه به نظر می آید که خانه های آن گاهی چهارطبقه به نظر می رسند. خانه های این روستا با پنجره های چوبی ارسی مزین شده و ایوان و طارمی های چوبی (نرده جلوی ایوان) تماشایی دارند؛ اما آنچه بیش از هرچیز خانه های روستای ابیانه را خاص کرده نمای سرخ رنگ آن است.

 

روستای ابیانه

موقعیت مکانی

ابیانه در استان اصفهان و در دامنه کوه کرکس بالاتر از رودخانه برزرود واقع‌شده است. این روستا در نزدیکی شهرهایی مثل كاشان، اصفهان و نطنز قرار دارد. راهی هرکدام از این شهرها که بودید بد نیست سری به ابیانه بزنید. این روستای زیبا در ۸۸ کیلومتری کاشان و ۴۰ کیلومتری نطنز قرار دارد.

بهترین زمان سفر

بهترین فصل برای مسافرت به ابیانه، بهار و تابستان است. البته پاییز و زمستان نیز زیبایی و مخاطبان خاص خود را دارد.

دیدنی‌های روستای ابیانه

 آتشکده هارپارک

هارپارک قدیمی‌ترین اثر تاریخی ابیانه است. این آتشکده مانند دیگر بناهای روستای ابیانه در سراشیبی قرارگرفته است. آتشکده هارپاک را نمونه‌ای از معابد زرتشتی واقع در منطقه کوهستانی دانست

قلعه‌های روستای ابیانه

درزمانی که یاغیگری رواج داشت قلعه‌هایی برای حفظ جان و مال مردم و ساخته می‌شد. در ابیانه نیز به همین خاطر قلعه‌هایی شکل گرفت. ازجمله این قلعه‌ها می‌توان به قلعه پال نمونه، قلعه هرده و قلعه پاله اشاره کرد.

 

روستای سرخ ابیانه

دیگر نقاط دیدنی ابیانه عبارتند از:

مسجدهای تاریخی، زیارتگاه_هینزا، زیارتگاه شاهزاده یحیی (ع) و شاهزاده عیسی (ع)

گویش و پوشش مردم

مردم روستا به سبب کوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آن‌ها از مراکز پرجمعیت و راه‌های ارتباطی، بسیاری از آداب‌ورسوم قومی و سنتی و ازجمله زبان و لهجه قدیم خود را حفظ کرده‌اند. زبان مردم  از زبان‌های ایرانی شمال غربی که البته در طول زمان دچار تغییر و تحولات زیادی شده و اکنون فقط تعداد کمی از واژه‌های اصیل پهلوی در گویش آنان شنیده می‌شود. لباس سنتی مردم ابیانه، هنوز هم میان آن‌ها رواج دارد و در حفظ آن تأکید و تعصب از خود نشان می‌دهند، در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه (دوید) و در زن‌ها پیراهن بلندی از پارچه‌های گل‌دار و رنگارنگ است. علاوه بر این، زن‌ها معمولاً چارقدهای سفیدرنگی بر سردارند

 

Abyaneh village

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.