معادن متروکه ماهنشان جاذبه گردشگری می شوند/ معدن مس بایچه باغی هم نسل جنگ جهانی دوم+تصاویر

0
اشتراک

معادن متروکه ماهنشان جاذبه گردشگری می شوند/ معدن مس بایچه باغی هم نسل جنگ جهانی دوم+تصاویر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شمیم ماهنشان، طرح گردشگری معدن وزارت صنعت در حالی از سال ۸۹ آغاز به کار کرده که تاکنون استقبال بسیاری از سوی فعالان معدنی، سرمایه‌گذاران و گردشگران نسبت به نهایی شدن این طرح و متمرکز شدن آن در معادن کشور و روستاهای اطراف ابراز شده است.

یکی از اهداف مهم این طرح در کنار آبادانی روستاهای اطراف معادن، بهره‌مندی از معادنی است که با به پایان رسیدن ذخایر معدنی‌شان فقط یک متروکه به حساب می‌آیند در حالی که این متروکه‌های ارزشمند می‌توانند تبدیل به جاذبه‌های گردشگری شوند که علاوه بر درآمدزایی از سوی گردشگران داخلی، برای خارجی‌ها هم می‌توان مکان‌های علمی و توریستی باشند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد گردشگری معادن در بسیاری از کشورها امری متداول شده تا جایی که چنین گردشگری تبدیل به درآمدزایی بسیار قوی برای کشورهای معدن‌خیز دنیا شده که پیرو از این الگوی جهانی، کارشناسان به این باور رسیده‌اند که معادن فعال هم می‌تواند در کنار متروکه‌ها جاذبه‌های دیدنی برای مسافران باشد و برای نمایش فعالیت‌های معدنی مانند استخراج ذخایر معدن و فرآوری در معادن روباز، مس، طلا، آهن، سنگ‌های ساختمانی و سرب و روی تمایل گردشگران را چندبرابر خواهد کرد.

شهرستان ماهنشان که با توجه به ذخایر معدنی و وجود معدن های مختلف معروف به شهر معادن ها است پتانسیل ها و ظرفیت های چنین برنامه های گردشگری را دارد فقط کافی است مسئولان مربوطه پیگیرهای لازم را دراین زمینه انجام دهند.

معدن مس بایچه باغ در ۱۲۵ کیلومتری مرکز استان زنجان  و در ۷۰ کیلومتری  شهرستان ماهنشان قرار گرفته است و تا سال ۱۳۴۰ به دست معدنکاران آلمانی مورد بهره برداری قرار می گرفت.

معدن بایچه باغ تیپیک ترین معدن دوره پلی متال در دنیا محسوب می شوند و نمونه آن در تمام موزه های معدنی دنیا قرار دارد.

اسماعیل اسماعیلی پور کارشناس مسئول بخش نظارت و بهره برداری  استان در گفت و گو با خبرنگار شمیم ماهنشان با اشاره به قدمت معدن بایچه باغی اظهار داشت:  طبق  پرونده های  موجود در اداره، میانگین قدمت آن از  سال ۱۳۰۲ و ۱۳۱۵ است ، موادی که استخراج می شده سنگ مس به شکل مس اکسیده که از  این نقره هم می گرفتند، میزان بهره برداری سالانه پنج هزارتن در سال بوده است .

وی افزود: معدن مس بایچه باغی در زمان جنگ جهانی دوم شروع به کار کرده و روس ها یکسری اقدامات و بهره برداریهایی در آن انجام دادند.

پور اسماعیلی اظهار داشت: ۱۸ هزار متر حفاری داخل کوهها انجام شده و در بعضی از قسمت ها ریل گذاری داخل تونل ها  هم انجام  و امنیت آنها نیز ارزیابی شده است.

وی افزود:  دو هزار پرسنل و کارگر در آن زمان در معدن بایچه باغی کار می کردند به علت حضور طولانی مدت معدنکاران علاوه بر داشتن ماشین آلات بزرگ معدنکاری، فضایی برای زندگی و تفریح کارگران و کارکنان معدن، همچون سینما وجود داشت که  امروزه مشاهده می شود نزدیک به ۲۰۰ الی ۳۰۰ مکان مسکونی در آنجا ساخته بودند

کارشناس بخش نظارت و بهره برداری استان زنجان گفت: رونق بازار و اقتصاد در آن منطقه نسبت به زنجان بسیار خوب و توسعه یافته تر  بوده وتاجایی که قیمت مغازه در این مکان نسبت به چهار راه سعدی آن زمان بالاتر بوده است.

پور اسماعیلی با اشاره به اینکه معدن بایچه باغی دارای منطقه بکر گردشگری است،اظهار داشت: این منطقه به لحاظ آب و هوای مناسب و فضای سبز و آب جاری  باغات و درختان خوبی دارد که اگر نسبت به آن سرمایه گذاری کنند یک محل بسیار خوب و مناسب در امر گردشگری خواهدشد.

وی افزود: هرچند این منطقه امروزه به صورت متروکه باقی مانده و سودجویان شبانه نفوذ کرده و خسارت هایی به آن منطقه وارد می کنند.

کارشناس بخش نظارت و بهره برداری استان زنجان  خاطرنشان کرد: روس ها در آن زمان تمام تجهیزات و قطعات را با خود به این منطقه آورده و بعد  مونتاز کرده بودند چرا که استخراج و فراوری را در همین معدن انجام می دادند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.