نظام «ردیابی و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت» درهمدان اجرا می‌شود

0
اشتراک

نظام «ردیابی و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت» درهمدان اجرا می‌شود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار مهر، مرضیه مساعد پیش از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: راه‌اندازی نظام ردیابی، رهگیری و اصالت فرآورده‌های سلامت از مهم‌ترین روش‌هایی است که می‌تواند در کنترل و کاهش قاچاق کالاهای سلامت‌محور موثر باشد.

مساعد یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که می‌تواند در کنترل و کاهش قاچاق کالاهای جعلی و تقلبی به مردم در سطح عرضه محصولات کمک کند را نصب برچسب اصالت و سلامت بر روی کالاها و استفاده از سامانه جامع طرح شناسنامه‌دار کردن آنها عنوان کرد و گفت: بکارگیری توانمندی‌های عرصه فناوری اطلاعات، گام موثری در جهت ارتقای سلامت جامعه است.

وی با بیان اینکه برچسب‌های موجود بر روی کالاها صرفا یک هلوگرام تبلیغاتی نیست و بدون استعلام هیچگونه ارزشی ندارد، بیان کرد: باید کد ۱۶ رقمی نوشته شده بر روی برچسب به سازمان غذا و دارو ارسال شود و در صورت دریافت تأییدیه، محصول مورد استفاده قرار گیرد.

وی عنوان کرد: این شناسه منحصر بفرد که مختص هر فرآورده است با لایه‌ای پوشانده شده که پس از برداشته شدن این لایه توسط مصرف‌کننده آشکار می‌شود.

مدیر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به انواع پیام‌های دریافتی از سامانه استعلام عنوان کرد: پیام‌های ارسالی این سامانه به صورت «اصالت این فرآورده مورد تأیید است، این فرآورده قبلا توسط سامانه یا دستگاه دیگری کنترل شده است، این فرآورده تقلبی است، تاریخ مصرف فرآورده گذشته و از مصرف آن خودداری شود و آن را به محلی که خریده‌اید، بازگردانید» است.

مساعد در رابطه با برچسب حامل کد ۱۶ رقمی نصب شده بر روی محصول، افزود: این نوع برچسب که درج آن از بهمن ۹۳ در نظام رهگیری و ردیابی فرآورده‌های سلامت آغاز شده به بانک اطلاعاتی متمرکز غذا و دارو متصل و قابل پیگیری است که باید خوانا، با کیفیت و غیر قابل جدا شدن در محل مناسب روی جعبه نصب شده باشد و هرگونه ایراد و خطای احتمالی در این برچسب قابل پیگیری است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.