فرهنگ خود مراقبتی در جامعه باید نهادینه شود

0
اشتراک

فرهنگ خود مراقبتی در جامعه باید نهادینه شود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، مهدی شاد نوش روز سه شنبه در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان در سالن مدیریت بحران، افزود : طرح خود مراقبتی تنها راه منطقی و اصولی برای تأمین سلامت بیشتر با هزینه کمتر در جامعه است.
وی با تقدیر از رسانه ها و مطبوعات استان در اطلاع رسانی اقدامات و برنامه های حوزه سلامت، اظهار داشت : این اطلاع رسانی ها باعث می شود مردم و جامعه درباره موضوع سلامت آگاه شوند و این آگاه سازی ها در پیشگیری از بیماری و خود مراقبتی موثر است.
وی با بیان اینکه وضعیت سلامت جامعه به گونه ای است که اگر ۵۰ درصد بودجه هم به این موضوع اختصاص یابد باز هم کفاف نمی کند، خاطرنشان کرد : در حوزه سلامت در دنیا سخنرانان مطالبی زیبا و نویسندگان جملات شیوایی بیان می‌کنند اما باید بدانند ابزارها و زیرساخت‌های لازم وجود ندارد.
شادنوش با اشاره به این که تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای همه جمعیت استان از جمله برنامه‌های طرح تحول سلامت است، گفت: هم اکنون ۹۲ درصد جمعیت استان دارای پرونده الکترونیک سلامت هستند و سمنان در این طرح از استان های برتر کشور است.
وی یادآور شد : ثبت نام الکترونیکی پرونده سلامت یکی از مهم ترین برنامه های دولت تدبیر و امید در حوزه سلامت است که در راستای اجرای برنامه های تحول نظام سلامت و با هدف اقدامات پیشگیرانه در حال اجراست.
وی با بیان این که امروز شیوع بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت، فشار خون، سرطان ها و بیماری های قلبی و عروقی در بین مردم در حال افزایش است، گفت : هر فرد با مراجعه به نزدیکترین پایگاه محل سکونت خود و انجام یک سری آزمایش ساده، می تواند از بیماری های چون دیابت و فشار خون بالا که اکثریت افراد جامعه امروزی را تهدید می کند آگاه شوند.
وی سرعت بخشی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و جلوگیری از اقدامات تکراری، را از مزایای تشکیل پرونده الکترونیک سلامت اعلام کرد و گفت: چنانچه فردی که دارای پرونده سلامت است، اگر در سفر به شهرهای دیگر به هر دلیل نیاز به پزشک داشته باشد، پزشکان همان شهر با مراجعه به سامانه از سوابق بیمار مطلع شده و بدون انجام اقدامات تکراری و آزمایش های بی مورد که صرفه جویی زیادی در زمان و هزینه ها برای فرد بیمار و پرسنل درمان به همراه دارد، به درمان وی می پردازد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به اهداف اجرای این طرح، ادامه داد : افزایش امید به زندگی، ارتقا شاخص‌های بهداشتی، برقراری عدالت اجتماعی در حوزه خدمات بهداشتی و درمانی و دسترسی عادلانه و رایگان مردم به خدمات از دیگر اهداف تشکیل پرونده الکترونیک بوده است.
شادنوش با بیان این که خوشبختانه قدم های خوب و مناسبی در حوزه سلامت در این استان انجام شده، اضافه کرد: امیدواریم در آینده شاهد کاهش بیشتر هزینه ها در این حوزه باشیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه متاسفانه گاهی اوقات شاهد هستیم که جامعه پزشکان مورد تخریب و هجمه‌های غیرمنطقی قرار می‌گیرند اضافه کرد: همین افراد باز می‌گویند پیراپزشکان کار بلد نیستند، پرستاران که اخلاق ندارند و هزار حرف دیگر که باید در پاسخ به آنان گفت چه کسی می‌خواهد سلامت جامعه را تأمین کند.
شادنوش با بیان این که عده‌ای هم با دست گذاشتن روی موضوع از جلمه محیط‌ زیست، آلودگی هوا، دود، غبار را بیان و اذهان مردم را تشویش می کنند، گفت: آیا غیر از این است که به دست خودمان داشته‌هایمان را تخریب می‌کنیم و اعتماد مردم را به گروه‌های مرجع از بین می‌بریم، چه کسی سود می برد؟
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان این که مردم کمتر نگران سلامت خود هستند، افزود: امروز راکبان موتور سیکلت بدون کلاه ایمنی و مردم هم خودروهای دارای ضریب ایمنی پایین سوار می‌شوند و این یعنی مردم کمتر نگران سلامت خود هستند، پس باید حساسیت لازم ایجاد و اطلاع‌رسانی انجام شود تا مردم به دنبال ایمن‌سازی و اصلاح وسایل و رفتار خود بروند.
وی تاکید کرد: جامعه پزشکی باید مورد اعتماد باشد و یکی از راه‌های کاهش آسیب ها در حوزه سلامت فردی، اجتماعی و سازمانی خودمراقبتی است که با طرح‌های تشکیلاتی و تشویق و ارتقا سیستم‌‌ها انجام پذیر است.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، در این نشست برنامه خود مراقبتی سازمانی در ادارات و سازمان های استان و جلب مشارکت و همکاری سازمان‌ها در این باره تبیین شد.
همچنین در این نشست،درباره اهمیت اجرای مرحله چهارم استرات‍ژی ایدز در استان به ‌منظور پیشگیری و کنترل بیماری ایدز مطالبی ارائه و گزارش بازدید از مراکز تولید و عرضه تخم‌مرغ از سوی اداره کل دامپزشکی و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قرائت شد.
به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، ۷۲ درصد علت مرگ و میر در کشور ایران بیماری های غیر واگیر است.
۷۴۷۰/۶۰۲۶
خبرنگار: علیرضا عربی **انتشار دهنده : جانعلی فتحی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.