یمن لقمه‌ای بزرگ‌تر از دهان سعودی‌ها است/ سلاح‌های ریاض در تعز راه به جایی نبرده

0
اشتراک

یمن لقمه‌ای بزرگ‌تر از دهان سعودی‌ها است/ سلاح‌های ریاض در تعز راه به جایی نبرده

«حسام بن خالد الکبری»، تحلیلگر سیاسی یمن در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در یمن اظهار داشت: از بیست ماه پیش استان تعز در مرکز یمن هم به درگیری های جاری در کشور بین نیروهای ارتش یمن و کمیته های مردمی با شبه نظامیان منصور هادی، گروه های تروریستی مورد پشتیبان ائتلاف سعودی، تروریست های حزب اصلاح شاخه سیاسی اخوان المسلمین و گروه های سلفی هوادار رژیم سعودی پیوسته است.

وی جنگ در استان تعز را نتیجه حوادث سیاسی و نظامی در صنعا خواند و گفت: پس از فرار منصور هادی و ناامنی هایی که از بروز اعتراضات به رهبری حزب اصلاح به وجود آمد، گردان های امنیتی وابسته به فرماندهی امنیت مرکزی صنعا با هدف برقراری امنیت و آرامش وارد تعز شدند.

تحلیلگر یمنی گفت: در نهم آوریل منصور هادی با صدور فرمانی، سرتیپ صدق علی سرحان وابسته به حزب اصلاح را به فرماندهی لشکر ۲۲ زرهی منصوب کرد اما از سوی فرمانده سابق مقبول واقع نشد.

وی افزود: در یازدهم آوریل شبه نظامیان طرفدار منصور هادی در شهر تعز مستقر شدند.

خالد الکبری تاکید کرد: در بیست و دوم آوریل ارتش یمن با پشتیبانی نیروهای امنیت مرکزی پادگان لشکر ۳۵ طرفدار منصور هادی را تحت سیطره خود گرفتند اما جنگنده های سعودی بعدا آنجا را بمباران کردند و نبرد پایگاه نظامی با کشته شدن ۱۰ نفر از شبه نظامیان منصور هادی همراه شد.

وی افزود: در بیست و نهم و سی ام آوریل هواپیماهای دشمن سعودی برای شبه نظامیان طرفدار منصور هادی سلاح ریختند تا به مقابله با نیروهای ارتش و امنیت در تعز بروند تا اینکه در شانزدهم ماه مه درگیری ها آغاز شد.
تحلیلگر یمنی با تاکید بر اینکه ناظران تحولات یمن به خوبی از واقعیت جنگ در شهر تعز باخبرند، افزود: زمانی که سایه جنگ از سر تعز به دور بود عناصر وابسته به اخوان المسلمین و سلفی ها  در راستای ایجاد فتنه طائفه ای و مذهبی طرفداران جریان انصار الله و علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن را مجوس و رافضی خوانده و از این طریق جوانان زیادی را در باندهای مسلحانه خود به خدمت گرفتند و آماده درگیری های مذهبی پیش رویشان شدند.

اهمیت راهبردی استان تعز

خالد الکبری گفت: از اولویت های تجاوز نظامی ائتلاف سعودی علیه یمن از مارس ۲۰۱۵ تاکنون تسلط بر تنگه باب المندب و جزیره میّون واقع در قلب این تنگه بوده اگرچه تاکنون در این نقشه خود موفق نبوده اند.

وی افزود: استان تعز در بخش جنوب غربی یمن و در سواحل دریای سرخ واقع است، وجود بنادر المخاء، ذباب و شهر المندب که در کرانه تنگه باب المندب واقع شده این استان را از طریق دریا به قاره آفریقا متصل می کند از این رو  موقعیت راهبردی و ژئواستراتژیکی به این استان داده است

تحلیلگر یمنی تاکید کرد: اهمیت راهبردی شهر تعز همچنین در این است که یکی از مهم ترین نقاط اتصال و انفصال بین شمال و جنوب یمن شمرده می شود آن هم به دلیل موقعیت آن که از دریای سرخ در غرب یمن تا همجواری استان هی لحج و ضالع در جنوب یمن کشیده شده است .

خالد الکبری گفت: استان تعز همچنین دربرگیرنده شبکه ای از خطوط زمینی مهم از جمله جاده ساحلی منتهی به عدن و جاده اصلی مواصلاتی بین تعز و لحج تا عدن و دیگر راه های ارتباطی بین شهرهای این استان و شهرهای استان های لحج و الضالع است علاوه بر راه هایی که تعز را به استان های شمالی مثل شهرهای إب و الحدیده متصل می کند.

وی افزود: در بعد نظامی این راه ها اهمیت راهبردی در شرایط جنگ یمن دارد بخصوص پس از اینکه فرودگاه ها و بنادر زیادی در یمن در بمباران های هواپیماهای سعودی تخریب شدند .

حمله به غیرنظامیان

خالد الکبری گفت: شهر تعز شاهد بیش ترین آمار قربانیان غیرنظامی حملات کور شبه نظامیان طرفدار منصور هادی و دشمن سعودی است.

وی افزود: دیده بان حقوق بشر نیز اعلام کرده که غیرنظامیان تعز هدف حملات خمپاره ای، توپخانه ای و موشک های گراد قرار دارند.

تحلیلگر یمنی گفت: دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل نیز اعلام کرد که در نیمه دوم آگوست بمباران ها و تک تیراندازی ها در تعز موجب کشته شدن دستکم ۴۲ غیرنظامی شده است علاوه بر اینکه صدها غیرنظامی نیز در بمباران هواپیماهای سعودی علیه مواضع متعددی در شهر تعز صدها کشته و زخمی شدند.

خالد الکبری گفت: در منطقه صاله شهر تعز دستکم ۶۳ نفر از جمله زنان و کودکان کشته و بیش از پنجاه نفر دیگر زخمی شدند.

وی افزود: در شهر ساحلی المخاء هواپیماهای دشمن سعودی یک مجلس عروسی را بمباران کردند که در آن بیش از یکصد و سی نفر شهید شدند.

تحلیلگر یمنی اظهار داشت: ده ها نفر هم در منطقه الراهده و مفرق شرعب و مناطق دیگری از تعز نیز در حملات هوایی عربستان کشته و زخمی شدند.

خالد الکبری گفت: این در حالی است که رسانه های سعودی برای تراژدی ساختگی رسانه ای خود در خصوص تعز اشک تمساح می ریزند، آنها پس از هر جنایتی که دشمن سعودی یا مزدورانش در هر نقطه ای از یمن مرتکب می شوند از درد و رنج اهالی و آوارگان در تعز  در نتیجه حملات ارتش و کمیته های مردمی سخن می گویند.

وی افزود: رسانه های دروغ پرداز سعودی مداخله نظامی ائتلاف سعودی در یمن و جنایات آن را در برابر افکار عمومی منطقه و جهان را این گونه توجیه می کنند در حالی که استفاده دروغین آنها از عناوین  انسان دوستانه برای بسیاری در داخل یمن و همچنین جامعه بین المللی رو شده است.

پیروزی های خیالی دشمن سعودی در تعز

تحلیلگر یمنی گفت: تسلط نظامی مقتدرانه نیروهای ارتش یمن با پشتیبانی کمیته های مردمی در تعز دشمن سعودی را که به دنبال دستیابی به دستاوردی هر چند اندک است در وضعیت وخیمی قرار داده است.

وی افزود: از همین روست که احمد عسیری سخنگوی رسمی ائتلاف متجاوزان عربی علیه یمن همواره از پیروزی های خیالی و دروغین در تعز سخن می گوید و حرفی از کشتار صده نفر از اهالی تعز با ماشین جنگی عربستان به میان نمی آورد.

خالد الکبری تصریح کرد: امروز با گذشت قریب به بیست ماه از آغاز نبرد آزادسازی تعز شبه نظامیان تروریست به رغم دریافت کمک های مالی و لجستیک خوب از جانب دشمن سعودی نتوانسته اند بر تعز فائق آیند و بیش تر این استان در تسلط نیروهای ارتش و کمیته های مردمی است و اهالی استان بیشتر از همیشه با حضور مزدوران سعودی در تعز مخالفند.

تحلیلگر یمنی گفت: یمن به تنهایی ۱۰کشور را شکست داد و ائتلاف سعودی که توانایی پایان دادن به جنگ را ندارد ، مدعی پیروزی است.

وی با بیان اینکه دخالت عربستان در یمن از همان ابتدا اشتباه بزرگی بود، افزود: یمن لقمه ای بزرگ‌تر از دهان سعودی هاست، چون پایداری یمن عاملان حمله را درهم شکسته و دفاع و ایستادگی یمنی ها آنها را غافلگیر کرده و به عقب رانده است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.