۷۰ درصد جمعیت همدان در سامانه «سیب» ثبت‌نام کردند

0
اشتراک

۷۰ درصد جمعیت همدان در سامانه «سیب» ثبت‌نام کردند

جلال‌الدین امیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، با اشاره به گستردگی نرم‌افزار سیب اظهار کرد: اطلاعات یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت استان همدان وارد این سامانه می‌شود.

وی تصریح کرد: به این منظور از سال گذشته مکاتبات و پیگیری‌هایی انجام شده و به صورت خاص کلاس‌های آموزشی و تدارک زیر‌ساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در نظر گرفته شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از خریداری بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ رایانه خبر داد و گفت: با پیگیری‌های انفورماتیکی و مخابراتی در هیچ یک از مراکز مشکل سخت‌افزاری و کامپیوتری وجود ندارد.

وی با بیان اینکه پوشش اینترنتی مراکز و خانه‌های بهداشت زیر ۵۰ درصد بود، گفت: هم‌ اکنون دسترسی به اینترنت به بیش از ۷۰ درصد رشد پیدا کرده است و امید است این پوشش به مرز ۱۰۰ درصد برسد.

امیری با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۷۰ درصد جمعیت استان در سامانه سیب ثبت‌نام کره‌اند، بیان کرد: بیش از ۳٫۵ خدمات در استان همدان توسط کادر بهداشتی حوزه سلامت انجام و در سامانه ثبت شده است و امید می‌رود پوشش برنامه در بهمن‌ ماه به صد درصد برسد.

وی با بیان اینکه با پیگیری‌های معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سامانه «سیب» شکل گرفت و در این برنامه اطلاعات حوزه سلامت و پیشگیری برای هر فرد ثبت می‌شود، افزود: سامانه «سیب» همزمان با برنامه تحول شهری اجرا می‌شود و جمعیت شهری در پوشش خدمات اصلی قرار می‌گیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه از دهه‌های گذشته با استقرار خانه‌های بهداشت، فعالیت‌های بهداشتی وجود دارد، اظهار کرد: امروزه افراد از طرف بهورز برای دریافت خدمات دعوت می‌شوند در حالی که در گذشته ارائه خدمات در شهرها به این شکل نبود و قرار است با استقرار مراقبان سلامت خدمات فعال شود.

وی از قرارگیری تمام گروه‌های سنی در قالب پوشش خدمات بهداشتی خبر داد و گفت: در گذشته برنامه‌های بهداشتی بر گروه‌های خاصی مانند مادران باردار، کودکان و نوزادان متمرکز بود که امسال با اجرای برنامه جلوگیری از کنترل عوامل خطر بیماری‌های غیر‌واگیر، تمام جمعیت سنی در گروه‌های سنی مراقبت قرار می‌گیرند.

امیری یادآور شد: هر شخص در سیستم بهداشتی یک پرونده خواهد داشت که عوامل خطر و سوابق شخص در آن پرونده درج می‌شود و در صورت نیاز توصیه‌های لازم به افراد ارائه می‌شود و ارزیابی‌ها برای بررسی میزان موثر بودن توصیه‌ها انجام می‌شود.

 وی بخشی از برنامه مراقبت جامع را استقرار مراقبان سلامت و ایجاد مراکز خدمات جامعه سلامت و پایگاه‌های بهداشتی عنوان کرد و افزود: قسمت دیگر سامانه «سیب» است که برای هر فرد ایرانی پرونده‌ای وجود خواهد داشت که به راحتی و با ورود شماره ملی هر فرد در اختیار قرار می‌گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: این پرونده در صورت مسافرت یا مهاجرت به راحتی در اختیار کارکنان بهداشتی قرار می‌گیرد و بر حسب نیاز برای ادامه مراقبت‌ها یا کنترل مراقبت‌ها و فاکتورهای خطر از آن استفاده می‌شود.

وی سامانه «سیب» را سامانه‌ای بسیار دقیق و پوشش‌ دهنده کل جمعیت عنوان کرد و گفت: دسترسی به اطلاعات در سامانه «سیب» به روز و دقیق انجام می‌شود و تغییرات به صورت فعال و زنده اعمال می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه مراقبان سلامت در حال استقرار هستند، گفت: هم‌ اکنون پوشش جمعیت روستایی ۱۰۰ درصد است و با مستقر شدن مراقبان سلامت بخش‌های باقیمانده از جمعیت شهری نیز تا اوایل بهمن‌ ماه از پوشش ۱۰۰ درصدی برخوردار می‌شوند.

وی با اشاره به مراجعه کارشناسان بهداشتی برای دریافت اطلاعات سلامت افراد گفت: حوزه بهداشت امین اطلاعات مردم است و از این اطلاعات برای تشکیل پرونده و مراقبت از مردم استفاده می‌شود و افراد از نظر عوامل خطر بیماری‌های جسمی و موارد منجر به مرگ زودرس، بررسی می‌شوند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.