۴ اثر فرهنگی ناملموس معنوی استان خراسان شمالی ثبت ملی شد

0
اشتراک

۴ اثر فرهنگی ناملموس معنوی استان خراسان شمالی ثبت ملی شد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا به نقل از روابط عمومی این اداره کل، محمد سویدانلویی گفت: در نشست کمیته ثبت آثار میراث ناملموس کشور که ششم دی ماه جاری با حضور آقای فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تهران برگزار شد چهار پرونده میراث ناملموس از استان خراسان شمالی مورد تائید و به ثبت ملی رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: با ثبت این چهاراثر، تعداد آثار ثبتی استان در حوزه میراث فرهنگی ناملموس خراسان شمالی به ۵۶ اثر رسیده است.
سویدانلویی تصریح کرد: در اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و در اجرای ماده ۱۲ کنوانسیون فوق و مواد ۲ و ۳ آیین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب سال ۶ بهمن۸۷، این چهار اثر به ثبت رسیده‌اند.
آیین سینه زنی حسن – حسین خراسان شمالی در حوزه عادات ها و رسوم اجتماعی و در حوزه فنون و مهارت ها نیز، پرونده فنون و مهارت پی تاوه بافی در شیروان ، فنون و مهارت چوخه بافی در شیروان و در شاخه موسیقی سنتی، موسیقی نواحی (مقامی) قوشمه نوازی خراسان شمالی در فهرست ملی ناملموس قرار گرفت.
تعداد آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی در خراسان شمالی ۵۵۷ اثر می باشد که از این تعداد ۴۶۸ اثر تاریخی ابنیه محوطه تپه ،۴۲ اثر طبیعی و ۴۷ اثر ناملوس را شامل می شود.
۷۱۸۹ / ۶۰۴۲ دریافت کننده: بتول صارمی** سیدحسین قدسی

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.