سالانه ۴ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت بقعه‌شیخ‌صفی اردبیل مورد نیاز است

0
اشتراک

سالانه ۴ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت بقعه‌شیخ‌صفی اردبیل مورد نیاز است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، کریم‌حاجی‌زاده ظهر امروز در جریان بازدید خبرنگاران و اصحاب رسانه استان اردبیل از اقدامات مرمت و بازسازی بقعه‌شیخ صفی‌الدین اردبیلی اظهار داشت: یک بنای تاریخی مثل یک انسان کهن‌سال به طور مداوم نیازمند رسیدگی و مراقبت است که مجموعه جهانی شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی نیز به عنوان یک اثر تاریخی مهم جهانی، در حال حاضر نیازمند مرمت و نگهداری می‌باشد.

وی گفت: کارشناسان این حوزه به سرپرستی استاد وهاب‌زاده مشغول عملیات مرمت و بازسازی مناطق مورد نیاز این بقعه هستند که به طور معمول، سالانه این مجموعه نیازمند ۴ میلیارد تومان برای بازسازی و مرمت است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در رابطه با ساماندهی حریم بقعه‌شیخ‌صفی الدین اردبیلی، افزود: ساماندهی حریم بقعه‌شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی نیازمند طراحی و مداخله منطقی می‌باشد که سازمان میراث فرهنگی مخالف این موضوع نبوده ولی طبق قانون هر گونه مداخله ضوابطی دارد و باید در کارگروه‌های ملی و جهانی بررسی و تأیید شود.

حاجی‌زاده تصریح کرد: اثر جهانی دارای یک ضابطه جهانی است که این ضوابط در واقع تعهد جمهوری اسلامی ایران در مقابل مجامع بین‌المللی است که قبل از ثبت بقعه‌شیخ‌صفی الدین اردبیل در فهرست آثار جهانی نیز، شهر اردبیل دارای طرح جامع بافت تاریخی شهر است که هر گونه حذ، تغییر معبر و یا تغییر فضا بر خلاف قانون می‌باشد.

وی بیان کرد: در سال ۹۱ سازمان میراث فرهنگی کشور با طرح مداخله حریم این بقعه موافق کرده و تهیه نقشه تغییرات برای ارسال به یونیسکو را از مسئولان استان اردبیل درخواست کرده است که تا به امروز این نقشه اجرایی نشده است.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.