۳۰ اثر باستانی ایران با همکاری پلیس ایتالیا به کشور بازگشت

0
اشتراک

۳۰ اثر باستانی ایران با همکاری پلیس ایتالیا به کشور بازگشت

محمد حسن طالبیان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: یک مجموعه دار شخصی در ایتالیا تعدادی از اشیای باستانی و تاریخی را از جمله ۳۰ شی باستانی متعلق به ایران را از نقاط مختلفی مثل بانکوک خریداری کرده بود و در میان اشیای خریداری شده آثاری از هند و چین نیز مشاهده می شد.
وی تصریح کرد: پلیس اموال فرهنگی ایتالیا این موضوع را رصد کرده و به سفارت ایران اطلاع داد تا اینکه تعدادی از کارشناسان میراث فرهنگی ما به آنجا رفتند و اشیای متعلق به ایران را شناسایی کردند.
معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: پس از شناسایی اشیا، سفارت ایران در ایتالیا وکیل مناسبی درخدمت گرفت و پیگیری ها به طور جدی انجام شد تا اینکه پس از صدور رای و گذشت فرایند قانونی اشیا به ایران آورده شد.
وی درباره چگونگی تحویل اشیا نیز گفت: اشیای استردادی از ایتالیا پس از قطعی شدن بازگشت، تحویل سفارت ایران در ایتالیا شد و پلیس اموال فرهنگی ایتالیا در این جریان کمک زیادی به ما کرد.

** فقط یک رای برای بازگشت باقیمانده الواح هخامنشی از آمریکا باقی مانده
طالبیان درباره بازگشت باقیمانده الواح گلی هخامنشی از آمریکا نیز خاطرنشان کرد: فقط یک رای تا پس گرفتن الواح گلی هخامنشی از آمریکا باقی مانده است. با توجه به اینکه هم استادان موسسه شرق شناسی شیکاگو اذعان کردند که این اشیا باید به صاحبان اصلی آن یعنی ایران بازگردد، به محض اینکه دادگاه آخر انجام شود به فکر آماده کردن مکانی مناسب برای نگهداری و حفاظت موزه ای هستیم، فضای موزه ای که پژوهشگران روی آن کارکنند.

** اشیای استردادی مربوط به هزاره سوم تا قرون میانه اسلامی است
مدیر موزه ملی نیز اظهار کرد: همزمان با اتمام نمایشگاهی که در رم با تعدادی از اشیای باستانی ایرانی برگزار شده بود، جمع دار موزه برای بازگرداندن اشیای این نمایشگاه به ایتالیا رفت و به طور همزمان این اشیای مکشوفه جدید را در قالب همان محموله که کارهای قانونی آن انجام شده بود بدون صرف هزینه اضافی حفاظت محموله و هماهنگی های فرسایشی، به ایران آورد.
جبرئیل نوکنده تاکید کرد: این ۳۰ شی متعلق به ادواری از هزاره سوم، هزاره اول، اشکانیان و اثاری مربوط به قرون میانه اسلامی یعنی قرون هشتم و نهم است.
وی ادامه داد: این اشیا بر اساس کنوانسیون میلادی ۱۹۹۵ یونیدو «سازمان توسعه صنعتی ملل متحد» که می گوید چنانچه خریدار اشیای تاریخی از و منشا قاچاق آن آثار مطلع نباشد، در صورت اطلاع و اخطار باید اشیا را به کشور مبدا برگردانند، به ایران مسترد شد.
۳۰ شی استردادی تاریخی و باستانی ایران از ایتالیا از روز گذشته(سه شنبه) به مدت یک ماه در موزه ملی ایران در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
فراهنگ ** ۳۰۷۹ ** ۱۰۷۱ ** خبرنگار: علی اسدی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.