۳٫۵ تن تلفات مرغ در قزوین معدوم شد

0
اشتراک

۳٫۵ تن تلفات مرغ در قزوین معدوم شد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از قزوین،  عیسی غیاث یزدی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین اظهار داشت: بیماری‌های طیور به دلیل پیامدهای جدی اقتصادی و بهداشتی که دارد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید مجدانه در پیشگیری وکنترل آن‌ها که یکی از اهدف سازمان دامپزشکی است، کوشا باشیم.

وی گفت: بیش از ۳۰۰۰ قطعه مرغ تلف شده متعلق به برخی از مرغداران متخلف که بدون رعایت ضوابط بهداشتی و دفن و معدوم‌سازی اصولی اقدام به رهاسازی طیور تلف شده خود در حوالی روستاهای هادی آباد وشید اصفهان کرده بودند شناسایی و معدوم شدند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین افزود: به محض تماس تلفنی و اطلاع‌رسانی دهیاران منطقه، اکیپی از کارشناسان مجرب دامپزشکی به همراه کلیه وسایل معدومسازی و وضدعفونی کننده به محل مراجعه وپس از حفر چاله‌های مخصوص نسبت به معدومسازی و ضدعفونی کامل محل اقدام کردند.

غیاث‌یزدی بیان کرد: هرگونه رهاسازی تلفات مرغ می‌تواند موجب اشاعه آلودگی در منطقه شده و خسارات عمده‌ای را به عموم مردم و مرغداران تحمیل کند و در همین راستا در صورت گزارش موارد مشابه  با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

قصاب  متخلف در آبیک به ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد

مرتضی یعقوبی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک اظهار داشت:  قصاب متخلفی که اقدام به کشتار غیرمجاز دام و عرضه آن کرده بود، محکوم به پرداخت جزای نقدی شد.

وی بیان کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته بین اداره دامپزشکی و مراجع قضایی احکام قاطع و بازدارنده‌ای از سوی محاکم قضایی با مراکزی که سلامت مردم را به خطر می‌اندازند  صادر می‌شود که قطعا اثرات مثبت و بازدارنده‌ای را خواهد داشت.

یعقوبی تصریح کرد: یک واحد قصابی متخلف که اقدام به کشتار غیر مجاز دام و عرضه آن کرده بود توسط بازرسان دامپزشکی شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شد که پس از بررسی‌های تکمیلی و احراز تخلف صورت گرفته، به ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

واکسیناسیون تب برفکی گوسفند و بز در قزوین در دستور کار است

عیسی غیاث یزدی رئیس اداره دامپزشکی استان قزوین اظهار داشت: بیش از نیمی از گوسفند و بزهای موجود در روستاهای شهرستان قزوین بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده‌اند و این امر تا پوشش کامل واکسیناسیون مذکور ادامه خواهد داشت.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی در دام است که قابل انتقال به انسان نیست و علایم آن در دام شامل تب بالا، ایجاد تاول‌هایی در دهان، پستان و سم دام‌ها است که در اثر ترکیدگی ایجاد زخم دردناکی کرده و کاهش اشتها و لاغری، کاهش شیر و لنگش ازعلایم بالینی بارز بیماری است.

وی تصریح کرد: در این بیماری شیوع تا بیش از ۹۰ درصد و تلفات پایین است ولی نکته مهم در مورد این بیماری بروز خسارات سنگین مالی در اثر افت شدید تولید دام می‌باشد همانند اکثر بیماری‌های ویروسی در این بیماری نیز درمان خاصی وجود ندارد و بهترین راه درمان، پیشگیری از بروز بیماری واکسینه کردن دام‌های سالم است.

یزدی همچنین از پیگیری طرح واکسیناسیون تب برفکی گوسفند و بز تا پوشش کامل آن در حداقل زمان ممکن خبر داد و در ادامه افزود :  از آغاز طرح تاکنون بیش از نیمی از گوسفند و بزهای موجود در روستاهای شهرستان قزوین بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده‌اند و این امر تا پوشش کامل واکسیناسیون مذکور ادامه خواهد داشت.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.