۲۷ صدم درصد از کودکان شهرستان دماوند دچار مشکلات تغذیه می‌باشند/ خوشبختانه میزان مرگ و میر نوزادان با تغذیه مناسب در شهرستان دماوند به صفر رسیده است

0
اشتراک

۲۷ صدم درصد از کودکان شهرستان دماوند دچار مشکلات تغذیه می‌باشند/ خوشبختانه میزان مرگ و میر نوزادان با تغذیه مناسب در شهرستان دماوند به صفر رسیده است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعید آسیایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تارود، با اشاره به هفته بسیج ملی تغذیه سالم اظهار کرد: با توجه به اهمیت تغذیه در رشد و نمو انسان، از ۲۹ آذرماه تا ۱۴ دی‌ماه، تحت عنوان بسیج تغذیه نام‌گذاری شده است.

وی افزود: با توجه به ارائه آموزش از سوی اداره بهداشت و درمان، کمیته‌ای با هدف آموزش برون‌بخشی و داخل شبکه تشکیل شده است تا با اعزام مربی به ادارات و محل‌هایی مانند مدارس و مساجد، اقدام به آموزش تغذیه صحیح به خانواده‌ها نمایند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند، از آموزش مرتبط با تغذیه در پنج مرکز تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان خبر داد.
آسیایی در تعریف سوء تغذیه خاطر نشان کرد: سوء تغذیه به معنای عدم رسیدن مواد غذایی مورد نیاز بدن در جهت رشد و نمو و تأمین انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه می‌باشد.
وی با بیان این مطلب که برخی از تغذیه‌ها باعث اختلال در بدن می‌شوند تأکید کرد: سوء تغذیه در سنین کودکی، بسیار مورد توجه قرار دارد؛ اما طبق آخرین آمار، خوشبختانه این میزان در شهرستان دماوند، ۲۷ صدم درصد است و این نمایانگر وضعیت مطلوب تغذیه شهرستان می‌باشد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند تصریح کرد: این میزان از آمار شهرستان دماوند، معطوف به سوءتغذیه نبوده و اختلال تغذیه را نیز در بر دارد.
آسیایی گفت: با توجه به شاخص‌های رشد، پس از تولد نوزادان، میزان رشد آن‌ها سنجیده می‌شود و در صورت مشاهده عدم تطابق با فرآیند رشد استاندارد، اقدامات لازم انجام می‌شود.
وی از اهمیت تغذیه در دوران بارداری خبر داد و افزود: به دلیل انتقال مواد غذایی از مادر به جنین، تغذیه در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است؛ لذا از ابتدای بارداری، کلاس‌های آموزشی ویژه مادران باردار برگزار می‌شود و اطلاعات لازم به آن‌ها ارائه می‌گردد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند خاطر نشان کرد: خوشبختانه تمامی مادران باردار در سطح شهرستان دماوند، تحت کنترل شبکه بهداشت و درمان می‌باشند و هیچ زایمانی در سطح این شهرستان، بدون انجام تشکیل پرونده در شبکه انجام نمی‌شود.
آسیایی با اشاره به اهمیت موضوع تغذیه تأکید کرد: عدم تغذیه مناسب، می‌تواند مشکلات و بیماری‌های بسیاری به دنبال داشته باشد که از آن میان، می‌توان به مشکلات جسمی و ذهنی اعم از مشکلات استخوانی، راشیتیسم، ضعف بینایی، تأثیر بر بلوغ و برخی سرطان‌ها اشاره کرد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با نظارت بر روی مواد غذایی ارائه شده در مدارس، آموزش نحوه تغذیه صحیح و توزیع قرص‌های ویتامین و آهن، بسیاری از اختلالات تغذیه در بین دانش‌آموزان برطرف گردیده است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند گفت: با انجام آموزش‌های مناسب، میزان مرگ نوزادان در سطح شهرستان دماوند به صفر رسیده است و در سنین مدارس نیز، در صورت وجود مشکلات تغذیه‌ای، دانش‌آموزان با ارجاع به مراکز بهداشتی و درمانی مورد درمان‌ و آموزش‌های لازم قرار می‌گیرند.
آسیایی ضمن اشاره به فواید اطلاع‌رسانی به مردم افزود: با وجود آموزش‌های لازم، می‌توان چشم انداز خوبی برای سلامت جامعه متصور شد؛ زیرا عدم تغذیه سالم و افزایش میزان چاقی در جامعه، مشکلات قلبی و عروقی به همراه دارد؛ اما با وجود آموزش در بین مردم، می‌توان میزان قابل توجهی از این مشکلات کاست.
وی در حوزه خدمات درمانی در سطح شهرستان دماوند خاطر نشان کرد: با توجه به میزان جمعیت شهرستان دماوند، وجود یک بیمارستان، پاسخگوی نیازهای بیماران است؛ اما تمام تلاش ما بر ارتقای سطح خدمات درمانی آن می‌باشد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.