۱۷ مرکز معتبر ارائه خدمات پرستاری داخل منزل در استان گیلان فعال است

0
اشتراک

۱۷ مرکز معتبر ارائه خدمات پرستاری داخل منزل در استان گیلان فعال است

معصومه شیشه‌گران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: با تغییر سبک زندگی مردم و افزایش سیر صعودی بیماری‌های مزمن قلبی و عروقی و رشد جمعیت سالمندی و افزایش هزینه‌ها و مشکلات بستری طولانی در بیمارستان‌ها نیاز به مراکز مشاوره و ارائه مراقبت پرستاری در منزل روز به روز در حال افزایش است.

مدیر اداره پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جهت دستیابی به هدف متعالی تامین و حفظ و ارتقاء سلامت جامعه در سطوح مختلف، توسعه مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل را مورد توجه قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۷ مرکز ارائه خدمات پرستاری در منزل معتبر در سطح استان گیلان تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال فعالیت هستند گفت:  5 مرکز در شهر رشت، ۳ مرکز در لاهیجان و در شهرهای رودسر و آستارا و لنگرود هر کدام ۲ مرکز و در بندرانزلی و آستانه و خمام یک مرکز ارائه خدمات پرستاری در منزل مشغول فعالیت هستند.

شیشه‌گران با بیان اینکه کاهش هزینه‌های بهداشتی و درمانی و توانبخشی جامعه و استفاده بهینه از نیروهای کارآمد پرستاری در برطرف کردن مشکلات بهداشتی بر اساس استانداردهای جهانی از مزایای مراکز مراقبت پرستاری در منزل است گفت: عدم آگاهی مردم از ماهیت این خدمات موثر لزوم اطلاع‌رسانی عمومی در این زمینه را صد چندان می‌کند.

مدیر اداره پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرد: نبود الزام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به عقد قرارداد با مراکز خدمات پرستاری در منزل و عدم ارجاع بیماران نیازمند به خدمات پرستاری مستمر بعد از ترخیص منجر به ورود افراد غیرحرفه‌ای و فاقد صلاحیت در مراقبت این بیماران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خدمات پرستاری در منزل فاقد پوشش بیمه‌ای است افزود: بیماران نیازمند به خدمات مستمر پرستاری در منزل اغلب با مشکلات اقتصادی هزینه‌های مراقبتی روبه‌رو هستند که این موضوع توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه مطرح شد و در حال پیگیری است.

شیشه‌گران با بیان اینکه تعرفه‌های مشخصی برای خدمات پرستاری در منزل وجود ندارد اظهار کرد: عدم حمایت مالی از سوی بانک‌ها برای تاسیس مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل از مهم‌ترین مشکلات در توسعه و بسترسازی مناسب این مراکز در جامعه است.

مدیر اداره پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکید کرد: آموزش رکن اصلی خدمات پرستاری در منزل است و آموزش رعایت اصول صحیح نگهداری بیمار در منزل و ارائه آگاهی‌های لازم در زمینه رعایت رژیم غذایی مناسب در بیماران مختلف از جمله وظایف این مراکز است.

وی با اشاره به اینکه آموزش و راهنمایی به بیمار و خانواده در پیشگیری از بروز زخم بستر و انواع عفونت‌ها نقش کلیدی دارد گفت: برقراری ارتباط و ارجاع به تیم توانبخشی و گزارش منظم وضعیت بیماران به پزشکان معالج در حیطه فعالیت‌های خدمات پرستاری در منزل می‌گنجد.

شیشه‌گران با بیان اینکه خدمات پرستاری در منزل از حوزه پیشگیری تا ناتوانی را در بر می‌گیرد بر ضروری بودن گسترش این خدمات در جامعه تاکید کرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.