۱۳ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری صنعتی کرمانشاه

0
اشتراک

۱۳ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری صنعتی کرمانشاه

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، علیرضا حیدری صبح امروز در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: طی ۹ ماه گذشته بیش از ۱۳ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری صنعتی استان کرمانشاه انجام شده است.

حیدری با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰۰ واحد مرغداری در سطح استان کرمانشاه فعال هستند، اظهار داشت: این واحدها به طور متوسط از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۳ بار جوجه‌ریزی داشته اند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه درخصوص اقدامات صورت گرفته برای کنترل بیماری در واحدهای فوق، گفت: وضعیت بهداشتی این واحدها هربار پس از جوجه‌ریزی مورد بررسی، پایش و مراقبت قرار می‌گیرند و درصورت بروز مشکل نیز نمونه‌های لازم آز آن‌ها اخذ و آزمایش‌های ویژه به‌عمل می‌آید.

حیدری افزود: از مجموع واحدهای فعال طی این ۹ ماه گذشته در ۴۹ واحد از آن‌ها  بیماری‌های مختلف طیور بروز کرده که این بیماری‌ها منجر به اتلاف حدود ۱۰۵ هزار قطعه شده که در مجموع با احتساب تلفات مدیریتی کمتر از چهار درصد از جمعیت ۱۳ میلیون قطعه جوجه‌ریزی است.

این مسؤول تصریح کرد: طی ۹ ماه گذشته حدود ۸ هزار و ۵۳۰ بار از واحدهای صنعتی بازدید، پایش و مراقبت صورت گرفته و ۴ هزار و ۳۲۶ نمونه از آن‌ها اخذ شده است.

وی با بیان اینکه ۱۱ هزار آزمایش سلولوژی و بافتی روی نمونه‌های اخذ شده انجام گرفته است، افزود: بالغ بر ۸۰ درصد بیماری‌های این واحدها مربوط به مشکلات تنفسی از نوع برونشیت بوده است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورهای همسایه  و فصل سرد سال، بیان کرد: هیچ موردی از بیماری مذکور در واحدهای مرغداری صنعتی استان کرمانشاه تا‌کنون مشاهده نشده است.

حیدری همچنین به مرغدران تاکید و توصیه کرد که حتما اصول قرنطینه‌ای، بهداشتی و امنیت زیستی را در واحد‌های خود با جدیت بیشتر به‌کار گیرند تا از ورود آلودگی که از طریق پرندگان مهاجر و وحشی منتشر می‌شود به داخل فارم جلوگیری به‌عمل آید و هرگونه تلفات در طیور صنعتی و یا بومی مشاهده شده را به اداره‌های دامپزشکی در سطح استان و یا با سامانه ۱۵۱۲ به اطلاع اداره‌کل دامپزشکی استان برای اقدامات بعدی برسانند.

وی همچنین از شهرندان نیز درخواست کرد که گوشت مرغ مصرفی خود را از مغازه‌های مجاز با عرضه گوشت مرغ کشتار شده و بسته‌بندی شده زیر نظارت دامپزشکی در کشتارگاه‌های مجاز، تهیه کنند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.