گروه: زنان
تاریخ: ۱۷:۵۷ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
۹۰ درصد خانه تاریخی «حاج چراغ پارسا» در مهدیشهر مرمت شد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روح الله غنیان از وارثین بنای تاریخی خانه تاریخی چراغ پارسا در گفتگو با خبرنگار نیزوا، گفت: این بنای تاریخی منزل مسکونی حاج چراغ پارسا از شخصیت های نیک روزگار و از مشاهیر شهر بود که از اجداد وی به ارث رسیده بود.   […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روح الله غنیان از وارثین بنای تاریخی خانه تاریخی چراغ پارسا در گفتگو با خبرنگار نیزوا، گفت: این بنای تاریخی منزل مسکونی حاج چراغ پارسا از شخصیت های نیک روزگار و از مشاهیر شهر بود که از اجداد وی به ارث رسیده بود.  

وی متراژ کل بنا را ۲۱۳ متر بیان کرد و افزود: این خانه تاریخی دارای دو بخش مجزای شمالی و جنوبی می باشد که با حیاط مرکزی از هم تفکیک شده است.

مدیر پروژه مرمت خانه تاریخی حاج چراغ پارسا تصریح کرد: بنای شمالی این خانه با ۱۵۰ سال قدمت مربوط به دوره قاجار می باشد و بنای جنوبی نیز که بعد از آن ساخته شده ۷۰ سال قدمت دارد.

غنیان به معماری خاص این بنا اشاره کرد و ادامه داد: این بنا دارای المان های خاص و منحصر به فرد نسبت به بناهای موجود در مهدیشهر می باشد که می توان به  پنجره های مشبک دوره ناصری، طاقچه های منحصر به فرد، بارخانه بالای سه دری، اتاق مخصوص خدمتکاران و سفره هلالی شکل سنگفرش مخصوص راهرو اشاره کرد.

وی بیان کرد: واقع شدن این بنای تاریخی در مرکز بافت قدیمی شهر و همچنین نزدیکی به ابنیه مذهبی مسجد پامنار و آثار تاریخی ارزشمند دیگری نظیر راه زیر زمینی قلعه بالا به قلعه پایین، این بنا را از لحاظ کارکردی محله ای دارای ارزش فراوان کرده است.

مدیر پروژه مرمت خانه تاریخی حاج چراغ پارسااز مرمت ۹۰ درصد این بنا خبر داد و گفت: این بنا در مالکیت بخش خصوصی قرار دارد و تاکنون بیش از ۱۴۰ میلیون تومان برای مرمت این بنا هزینه شده و تا پایان کار مرمت ۲۰ میلیون تومان دیگر مورد نیاز است.

غنیان با بیان اینکه برای مرمت این بنا از هزینه های شخصی صرف شده و تاکنون هیچ ارگانی کمک نکرده است، خاطر نشان کرد:در صورت حمایت مسئولین، تصمیم داریم این بنای تاریخی را به خانه بوم گردی تبدیل کنیم.

برچسب ها: , ,