تاریخ: ۲۰:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
۸ خصوصیت جالب معماری تهرانی / ژن خانه های قاجار چه منازلی بودند؟

– خبر ها اجتماعی – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، محمدجواد مهدوی نژاد – استاد دانشگاه تربیت مدرس با تعریف «ژن خانه‌های قاجار و استفاده از روش‌های ریاضی در فهم، شرح و معاصرسازی مسکن بومی تهران» گفت: اغراض این تحقیق بازشناسی الگوی مسکن بومی تهران برگرفته از […]

– خبر ها اجتماعی –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، محمدجواد مهدوی نژاد – استاد دانشگاه تربیت مدرس با تعریف «ژن خانه‌های قاجار و استفاده از روش‌های ریاضی در فهم، شرح و معاصرسازی مسکن بومی تهران» گفت: اغراض این تحقیق بازشناسی الگوی مسکن بومی تهران برگرفته از معماری قاجار و عددی سازی الگوها استخراج شده و سر انجام ارایه مدل پایانی برای الگوی مسکن معاصر با استفاده از روش‌های قدری هست.

خوراک محلی، موسیقی بومی و پوشش اصیل؛ جلوه های طایفه ایرانی در سرزمین ایران کوچکعروسک‌هایی که هویت ایران گردیدند/جزئیات ثبت عروسک‌های بومی در میراث ملی ناملموس + عکس هاایرانگرد ۴ ساخته می‌شود / طبیعت زیبای ۱۵ استان ایران به خانه مردم می‌آید + جزئیاتاکسیژن جهان در خاک ایران/موزه زنده دنیا با درختان درمانگر و حیوانات منحصربه‌فرد + عکس ها

مهدوی نژاد با طرح این سوال ها که آیا مساکن بومی تهران در دوره‎ قاجاریه دارای الگوی منطقی ریاضی و قابل محاسبه می باشند؟ روش‎های قدری و سیستمی در چگونگی استخراج این الگوها به طراح کمک خواهند کرد؟ آیا این الگوهای استخراج شده استعداد عددی‎سازی شدن دارند؟ چه طور با استفاده از روش‎های قدری و با استفاده از چه ابزاری می‎توان از الگوهای عددی‎سازی شده برای طراحی مسکن معاصر بهره برد؟ به سخنانش  ادامه داد.

این محقق با طرح این فرضیه که الگوهای مسکن بومی تهران استعداد عددی سازی شدن و ارزیابی طبق منطق ریاضی که اساس و پایه در شیوه های قدری هست را دارند به بیان تعاریفی از فضا و معماری پرداخت  و اضافه کرد: گرچه زیادی از ما ترجیح می‎دهیم که معماری را از نظر ملاقاتی مورد بحث و ارزیابی قرار دهیم، ولی معماری بیشترین اثرگذاری خود را از فضای حاکم در آن و نه شکل ظاهری خود می‎گیرد.

این مطلبو از دست ندید!  حسینی: متاسفیم که مجلس پس از سال‌ها بررسی به طرح استانی انتخابات رسیده / آقایان بروند و سندنویسی را از ۲۰۳۰ یاد بگیرند!

مهدوی نژاد در ادامه به رابطه معماری و ریاضی پرداخت و گفت: زیادی از فعالیت های انجام شده در دوره های سابق در راستای معماری به همان صورت در دوره قاجار ادامه یافته هست و تحولات صورت گرفته با معماری غرب نیز به طور هضم شده بوده اند.

وی با بیان اینکه در این دوره تنوع فضایی زیادتر می‌شود و فضاهای نوینی خلق می‌شوند، تصریح نمود: الگوهای قدیمی  معماری ایرانی درجهت گسترش فضاها تکامل می‌یابد و آنچه معماری این خانه‌ها را با اعتبار می‌کند در عین استفاده کردن از عناصر وارداتی و اثرگذاری پذیری معماری خانه‌ها از شیوه غربی، وفاداری معماری سنتی به اصول و قوانین معماری سنتی ایران هست.

مهدوی نژاد جلوه‌های معنوی – انسانی هویت تهرانی را دربردارنده احترام به طبیعت، تعاون و همکاری، اکتساب روزی حلال، آزادگی و لوتی مرامی، ارتباطات خانوادگی، همکاری همسایگی و… .. از جلوه های سکونت در شیوه معماری تهرانی می باشند.

۸۰۰ سال دربه‌در یک بچه + عکس هازیباترین "سلفی‌ها" در «خانه مقدم» باارزش‌ترین چهار دیواری جهان+تصاویر«هارونیه» بنایی افسانه‌ایی که نَم گرفت + عکس ها