گروه: سبک زندگی
تاریخ: ۳:۱۹ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
۷ خصوصیت یک پدر خوب

سرویس سبک زندگانی فردا: آ آیا دوست دارید خوب ترین پدر دنیا باشید و فرزندتان در زندگی‌اش پدری مطلوب داشته باشد؟! الگوبودن پدر در اعمال مقررات خانوادگی به‌عنوان یک سرمشق قلمداد می‌شود. مقررات خانواده را مشخص و وظیفه ها فرزندان را اظهار کنید. ابهت در سایه مهربانی، دوستی و قاطعیت شکل می‌گیرد نه در برخورد […]

سرویس سبک زندگانی فردا: آ آیا دوست دارید خوب ترین پدر دنیا باشید و فرزندتان در زندگی‌اش پدری مطلوب داشته باشد؟! الگوبودن پدر در اعمال مقررات خانوادگی به‌عنوان یک سرمشق قلمداد می‌شود. مقررات خانواده را مشخص و وظیفه ها فرزندان را اظهار کنید. ابهت در سایه مهربانی، دوستی و قاطعیت شکل می‌گیرد نه در برخورد خشن، ناسزاگویی یا احتمالا کتک‌زدن.

 

۷ خصوصیت یک «پدر خوب» 

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ درج کرد: به‌طور طبیعی رؤیای هر پدری هست که بتواند با حوصله، مهربانی، دوستی، وقت‌گذاری و احترام، به وظیفه ها خود در ازاء فرزندانش عمل کند. در یادداشت سابق از جایگاه ارزشمند پدر در تربیت فرزند و نقش اصلی آن گفت وگو گردید، در ادامه به تأثیرات مخصوص پدر بر فرزندان. دختر و پسر.

رابطه پدر با پسر

تقویت و غنی‌کردن ارتباطات محبت‌آمیز بین پسر‌ها و پدر‌ها بیشترین مؤثری را در کاهش تنش‌های خانوادگی و اضطراب‌های کسی به‌همراه دارد و زمینه تندرستی شخصیت و بهداشت روان پدر و پسر و اعضای خانواده را فراهم می‌کند. کودک تا سه‌سالگی منحصرا با مادر همانندسازی می‌کند؛ چه دختر و چه پسر، ولی از حدود پنج سالگی کودک وارد سیر همانندسازی با پدر می‌شود. همانندسازی پسر با پدر یعنی همانندسازی مرد و به‌دست‌آوردن هویت مردانه چه از نظر جنسی و چه شخصیتی. میل به استقلال‌طلبی، پذیرش وظیفه در ارتباطات اجتماعی، قدرت ابراز وجود و… از ویژگی‌های مردان هست که برای اکتساب آن مهم‌ترین مساله ارتباط پدر و پسر هست، درصورتی‌که پدر ارتباط عاطفی زیادتری با پسرش دارا باشد انرژی حیاتی از پدر به پسر جابه جا می‌شود و پذیرفته‌شدن از سوی پدر، علت نزدیکی بدون بیم پسر به پدر و افزایش صمیمیت و اعتماد متقابل بین آن دو می‌شود.

رابطه پدر با دختر

دخترهایی که حضور پدر را در کنار خود حس نمی‌کنند، بر بر اساس مرسوم در مواجهه با مشکلات، آسیب‌پذیر و شکننده می باشند. یک پدر پرورش‌دهنده می‌تواند مؤثری زیاد ارزشمندی در رشد زنانگی دختر خود دارا باشد، برای نمونه دخترهایی که در خانه‌هایی رشد کرده‌اند که مادر مسلط و پدر منفعل بوده و در تصمیم‌گیری‌ها حضور و نقش تربیتی نداشته هست، در آینده در برخورد با مردان مبتلا مشکل می‌شوند.

برای اینکه پدر مطلوب و مفیدی باشیم نکات زیر ایده می‌شود:

١.

٢. به همسرتان زیاد عشق بورزید؛ با دیده احترام به مادر خانواده بنگرید و از او به نیکی یاد کنید، در دستاورد تکریم پدر از مادر، در عمل بذر قدرشناسی در خانواده کاشته و فهم ارزش‌ها و محافظت حرمت‌ها شکل می‌گیرد.

٣. برای فرزندتان وقت قدر کفایت بگذارید: دقت به علایق فرزند و برنامه‌ریزی برای انجام آن‌ها مانند پارک، سینما، دوچرخه‌سواری و… و از سوی دیگر تنظیم وقت هر روز یا هر هفته برای هم‌صحبت‌شدن با فرزند، گفت‌وگوی صمیمانه با فرزندان به‌ویژه نوجوانان نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. اگر پدران بتوانند به‌عنوان یک مربی علاقه‌مند، به افکار فرزندانشان گوش داده و به آن احترام بگذارند فرزندان دیگر درصدد کناره‌گیری از پدر و خانواده نخواهند بود.

۴. هر روز به فرزندتان بگویید دوستت دارم.

۵. قاطع باشید و تصمیم های خود را محکم اجرا کنید: الگوبودن پدر در اعمال مقررات خانوادگی به‌عنوان یک سرمشق قلمداد می‌شود.

۶.

٧.