تاریخ: ۲۱:۰۴ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۶

آ عضو هیت علمی دانشگاه علوم دکتری مشهد دنبال کرد: این بیماری های ژنتیکی که تنها در ایران شایع  هستند، متاثر از تقسیمات ژنتیکی هست، به این مفهوم که در یک نسل جهش ژنتیکی اتفاق افتاده و نسل به نسل جابه جا می شود و از سویی با دقت به اینکه بر اساس مرسوم مردم […]

آ

عضو هیت علمی دانشگاه علوم دکتری مشهد دنبال کرد: این بیماری های ژنتیکی که تنها در ایران شایع  هستند، متاثر از تقسیمات ژنتیکی هست، به این مفهوم که در یک نسل جهش ژنتیکی اتفاق افتاده و نسل به نسل جابه جا می شود و از سویی با دقت به اینکه بر اساس مرسوم مردم ایران با سایر نژادهای آدم های جهان وصلت ندارند، این بیماری های ژنتیکی در کشور ما محدود شده هست و در سایر کشورها دیده نمی توان. 
 صدر با اظهار اینکه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماری های ژنتیکی قابل پیشگیری می باشند، گفت: با تعیین  قبل از تولد به مساعدت علم ژنتیک می توان از بروز بسیاری از بیماری های عضلانی و مغز و اعصاب نظیر بیماری ضعف عضلانی آتروفی(SMA) که در کشور ما نیز زیاد شایع هست جلوگیری کرد.
وی در مورد رابطه جغرافیا با بیماری های ژنتیکی، گفت: جغرافیا با بیماری ژنتیکی رابطه مستقیم دارد؛ برای نمونه در شمال کشور یکسری جهش های ژنتیکی دیده می شود که در جنوب کشور شایع نیست و یا مالاریا یکی از بیماری های شایع ژنتیکی در جنوب کشور است؛ بیماری های کم خونی در منطقه های ماریالانشین زیادتر شایع هست که این پدیده را  انتخاب طبیعتی می نامند، یعنی طبیعت به طور مستمر به طرف ضرر کمتر به موجودات زنده سیر می کند. 
 رییس مرکز ژنتیک جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به شایع ترین بیماری های ژنتیکی در ایران، افزود: بیماری آتروفیل عضلانی نخاعی یکی از شایع بیماری های ژنتیکی در کشور است؛ در این بیماری نوزاد در ابتدا سالم متولد می شود، ولی به مرور زمان زمان دست و پای بچه شُل شده و قوای عضلانی خود را از دست می دهد، که نهایت منتج به فوت بچه می شود هر چند که این  کودکان از هوش زیاد بالایی برخوردارند.
صدرگفت: ما در هشت سال سابق امکان تعیین قبل از تولد بیماری آتروفیل عضلانی نخاعی را در مشهد نداشتیم، ولی برای نخستین بار در جهاددانشگاهی خراسان رضوی موفق گردیدیم، این بیماری را پیش از تولد تعیین دهیم و سال ۸۸ توانستیم نخستین جنین سالم آتروفیل عضلانی نخاعی را در این مرکز فارغ کنیم. در فعلی نیز ما توان داریم بسیاری از بیماری های ژنتیکی عضلانی را پیش از تولد در بیمارستان قائم مشهد تعیین دهیم.
وی با تاکید براینکه پیش از هفته ۱۸ بارداری می توان بیماری ژنتیکی را در جنین تعیین داد و پیش گیری کرد ، تاکید کرد: ۷۰ نوع بیماری نوروژنتیکی در علوم مغز و اعصاب تعیین داده شده که برای ۵۰ نوع بیماری  نوروژنتیکی و ۱۰۰ نوع  از بیماری های ژنتیکی شایع در مرکز ژنتیک جهاددانشگاهی خراسان رضوی تعیین قبل از تولد می گذارند.

فرهنگ سقط جنین دچار به بیماری های ژنتیکی در ایران
فرهنگ سقط جنین دچار به بیماری های ژنتیکی در ایرانوی در قسمت دیگری از اظهارات خود در مورد فرهنگ سقط جنین دچار به بیماری های ژنتیکی در کشور، اهتمام کرد: سقط جنین دچار به بیماری های ژنتیکی در کشور ما  تا انتهاء هفته ۱۸ بارداری مشکل ندارد، ما به عنوان مشاور ژنتیک وظیفه داریم که مادر را آگاه کنیم تا تصمیم پایانی برای جنین خود  بگیرد، ولی تصمیم سقط جنین دچار به بیماری های ژنتیکی را بر عهده خود مادر می گذاریم.
رییس مرکز ژنتیک جهاد دانشگاهی خراسان رضوی اضافه کرد: در قانون بنیادی ما اگر مادری تعیین دهد که سقط جنین برایش عسر و حرج ندارد، توان دارد آن را سقط کند، ولی بسیاری ازخانواده ها می باشند علی رغم آگاهی از بیماری های ژنتیکی جنین حاضر به سقط آن نیستند.