گروه: بلیط
تاریخ: ۱۳:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
۳ نکته ای که همه پس از خرید بلیت هواپیما خارجی نادیده میگیرند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بازرگانی خبرگزاری دانشجو، یکی از رایج ترین مشکلاتی که زیادی از مسافران به هنگام خرید بلیط هواپیما خارجی و سفر به کشورهای متفاوت تجربه میکنند، عدم آگاهی از قوانین و نکات لازم برای اینچنین سفرهاست. با وجود اینکه اشخاص به هنگام عزیمت بیگانه سراپا شور و […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بازرگانی خبرگزاری دانشجو، یکی از رایج ترین مشکلاتی که زیادی از مسافران به هنگام خرید بلیط هواپیما خارجی و سفر به کشورهای متفاوت تجربه میکنند، عدم آگاهی از قوانین و نکات لازم برای اینچنین سفرهاست. با وجود اینکه اشخاص به هنگام عزیمت بیگانه سراپا شور و هیجان اند، اما با رعایت نکردن بعضی نکات با اهمیت باعث میشوند که با ایجاد اضطراب و نگرانی تجربه بدی از عزیمت برای خود رقم بزنند. 

 

 اما اگر بدانید به شکلی دقیق باید به چه نکته هایی توجه کنید، چه چیزهایی نباید با خود به هواپیما ببرید و یا چه اقداماتی را باید پیش از سفر انجام دهید، استرس و نگرانی تان تا حد قابل ملاحظه ای کاهش میابد و سفری بدون دغدغه و راحت خواهید داشت. پس در این مقاله با ما باشید تا با نکات با ارزش در خرید اینترنتی بلیط هواپیما آشنا گردید.

۱- پس از رزرو بلیط هواپیما خارجی، همه مدارک مورد احتیاج را آماده کنید

یکی از مشکلاتی که در بیشتر وقت ها گریبان خیلی از مسافران را میگیرد، ناقص یا اشتباه بودن مدارک سفر هست. وقتی برای نخستین بار (یا چندمین بار) اقدام به خرید بلیط هواپیما خارجی میکنید، باید با یک سری از قوانین ذی ربط به پاسپورت و ویزا آشنا دارا باشید.

نخستین سفارش ما به شما این هست که ابتدا از وضع گذرنامه و ویزای سفر خود اطمینان کامل پیدا کنید. برای عزیمت به خارج از کشور در طراز اول باید گذرنامه معتبری که دست کم ۶ ماه تا انتهاء ارزش آن باقی مانده را بهمراه دارا باشید.

درباره ویزای خارجی قضیه حتی مهمتر از این میشود. بعضی از کشورها به شما اذن می‌دهند که بدون ویزا تا مدت مشخصی در کشور آنان بمانید و بعضی از کشورها هم برای ورود به آنجا از شما تقاضای ویزا می کنند.

به عنوان مثال، برای کشورهایی مثل ترکیه، مالزی، اکوادور و تونس، سفر شما بدون احتیاج به ویزا انجام میشود. این درحالی هست که عزیمت به کشورهایی مثل ارمنستان، تاجیکستان، گرجستان و عراق، نیازمند تهیه ویزای فرودگاهی هست.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که فرق ویزای فرودگاهی و ویزای کنسولگری چیست. ویزای فرودگاهی همزمان با صادر کردن بلیط برای شما صادر می گردد و برای دریافت آن احتیاج نیست به سفارت کشور مورد نظرتان مراجعه کنید.

۳ نکته‌ای که همه پس از خرید بلیت هواپیما خارجی نادیده میگیرند

عارضه ها خارج شدن از کشور در سال ۹۷

یکی دیگر از نکته هایی که پس از خرید بلیط هواپیما خارجی باید در نظر دارا باشید، بحث عارضه ها خارج شدن از کشور هست. طبق مصوبه سال ۹۶، مبلغ خروجی برای مقاصد بین المللی ۷۵ هزار تومان و برای مقاصد زیارتی ۳۷ هزار ۵۰۰ تومان هست. علاوه بر این خوب هست اشاره کنیم که ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای كارنامه شغلی از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي می باشند نیازی به پرداخت این مبلغ ندارند.

اما در سال ۹۷، مصوبه تازه ای صادر گردید و هزینه های عارضه ها خارج شدن از کشور ۲۰ الی ۳۰ درصد افزایش نرخ را تجربه نمودند. جدول زیر نشان دهنده نرخ عارضه ها لازم برای خارج شدن از کشور طبق تعداد دفعات خارج شدن از کشور هست:

این مطلبو از دست ندید!  لاله‌زار؛ سینما تحت تاثیر بلیت گران و فیلم‌های بد

 

نوع مسافر

 

بار اول

 

بار دوم

 

بار سوم و زیادتر

 

نوع مرز

 

مسافر عادی

 

2.200.000

 

3.300.000

 

4.400.000

 

تمامی مرزها (زمینی، هوایی و دریایی)

 

زائرین حج تمتع و عمره

 

1.100.000

 

1.650.000

 

2.200.000

 

تمامی مرزها (زمینی، هوایی و دریایی)

 

زائرین عتبات عالیات

 

جدول زیر نشان دهنده نرخ عارضه ها لازم برای خارج شدن از کشور طبق تعداد دفعات خارج شدن از کشور هست:۲٫۰۰۰

و

۰۰۰

 

۳ نکته‌ای که همه پس از خرید بلیت هواپیما خارجی نادیده میگیرند

2- حداکثر بار مجاز در پروازهای خارجی چقدر هست؟

این سؤال یکی از رایج ترین و در عین حال بی جواب ترین پرسش ها مسافرانی هست که قصد سفر به خارج از کشور را دارند!

بنابراین هنگام خرید به جزئیات پرواز خود دقت کنید زیرا طبق معمول مسافرین در بازگشت بار زیادی بهمراه دارند و امکان دارد خرید بلیط ارزان هواپیما خارجی

۳- از بردن وسایل غیرمجاز به هواپیما بر حذر باشید

۰۰۰مرز هوایی ۳۷۵٫ ۰۰۰مرز زمینی و دریایی ۱۲۵٫

این قضیه زمانی اهمیت بالایی پیدا میکند که شما وسیله ای را به فرودگاه ببرید که ممنوع بوده و برای گرفتن مجوز حمل آن باید از هفت خوان رستم گذر کنید!

۰۰۰مقدار بار مجاز در هر پرواز، طبق قوانین ایرلاین های متفاوت، متمایز هست. به صورت کل مقدار مجاز بار بین ۲۰ تا ۵۰ کیلوگرم برای هر چمدان متغیر هست که این میزان بستگی به نوع هواپیما، شرکت هواپیمایی، مسیر پروازی و نوع بلیط (اکونومی یا بیزینس) شما دارد.

وسایلی که نمیتوانید به قسمت بار هواپیما ببرید:

انواع اسپری خوشبو كننده، پاك‌كننده و تافت انواع مواد آتش ‌زا، منفجره و سريع‌ الاشتعال انواع مواد اسيدی و خورنده مثل سركه، آبليمو و اسيد

وسایلی که ورود آن به کابین مسافر هواپیما ممنوع هست:

انواع اسلحه اسباب‌ بازي كه شباهت زيادی به اسلحه حقیقی دارند انواع اشيا و وسیله پیروز مثل تيغ موكت ‌بری، بطری، شيشه، چاقو، قيچی، ناخن ‌گير، تيغ جراحی، پنجه بكس، تيغ ‌اصلاح و اشيای همانند انواع وسیله مثل پيچ ‌گوشتی، آچار، چكش، سيم، طناب

 

نتیجه گیری

در پرواز خارجی، میزان بار مجاز ۳۰ کیلوگرم هست ولی مسافرانی که بلیط کلاس بیزینس دارند، میتوانند ۱۰ تا ۲۰ کیلوگرم بیشتر از آن بار حمل کنند. باعث گردد که شما هزینه زیادی برای اضافه بار خود بپردازید.

نکته ای که توسط زیادی از اشخاص نادیده گرفته میشود این هست که هر چمدان باید حداکثر ۳۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. به عنوان مثال هزینه پرواز شما به لندن در قیاس با نرخ بلیط هواپیما تهران شیراز علاوه بر این باید بدانید که این میزان ربطی به تعداد نفرات مسافر ندارد؛ یعنی اگر دو عدد بلیط تهیه کرده اید، باید به جای حمل یک چمدان بزرگ ۵۰ کیلویی، دو چمدان ۲۵ کیلویی بهمراه دارا باشید.