تاریخ: ۱:۰۷ :: ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
۳۲ سال تا مبدل اقیانوس ها به استخر پلاستیک

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ زمین، خانه و آشیانه بشر و زیستمندان هست، سیاره ای که آدم و موجودات زنده وابستگی متقابلی به آن دارند. بشر و زیستمندان برای تامین نیازهای خود ناگزیر به استفاده از مراجع طبیعی می باشند که همین عامل […]

گزارش 2 اردیبهشت //////به آلودگی های پلاستیکی انتهاء دهیمبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ زمین، خانه و آشیانه بشر و زیستمندان هست، سیاره ای که آدم و موجودات زنده وابستگی متقابلی به آن دارند.

بشر و زیستمندان برای تامین نیازهای خود ناگزیر به استفاده از مراجع طبیعی می باشند که همین عامل باعث خراب کردن مراجع و محیط زیست شده هست.

بهره‌برداری غلط آدم از مراجع طبیعی باعث خراب کردن محیط زیست و نابود شدن بخش اعظمی از سیاره زمین شده هست.

امروزه بر اثر بی‌توجهی انسان‌ها به حیات طبیعی و زمین شاهد از دست دادن تنوع زیستی، تحولات اقلیم و آب و هوایی، گرمایش زمین، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع و بیابان‌زایی هستیم، بنابراین باید به این مبحث توجه نماییم که مراجع زمین محدود می باشند و برای بهره‌مندی از آن‌ها و پایدار ماندنشان باید میزان مصارف خود را کاهش دهیم و اصلاح کنیم.

در سال ۲۰۰۹ مجمع عمومی سازمان ملل به منظور دستیابی به تعادل میان نیازهای اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی نسل‌های آینده و حال و علاوه بر این ترویج سازگاری آدم با طبیعت و زمین تصمیم گرفت که روز ۲۲ آوریل را به عنوان روز زمین پاک نامگذاری کند و هر سال برای این مناسبت شعاری مدنظر داشته می‌شود که امسال(سال ۲۰۱۸) نیز این روز را با شعار«به آلودگی‌های پلاستیکی انتهاء دهیم» جشن می‌گیرند.

ایران نیز برای این مناسبت هر سال شعاری را انتخاب و با شعار نه به کیسه‌های پلاستیکی برنامه‌های وی‍ژه ای را اجرا می کند.

دلیل نامگذاری

تا سال ۲۰۵۰ میزان پلاستیک موجود در اقیانوس‌ها بیشتر از ماهی‌ها خواهد بود، به گونه‌ای که پلاستیک‌ها به بدن نیمی از لاک پشت‌های دریایی و تقریبا تمام پرندگان دریایی وارد می‌شوند. برای کاهش نفوذ پلاستیک‌ها به بدن موجودات دریایی می‌توان از طریق پاکسازی اقیانوس‌ها، کاهش استفاده پلاستیک و بازیافت اقدام کرد.

۵۰ ۵۰ درصد پلاستیک‌ها تنها یک بار استفاده و دور انداخته می‌شوند و هر ساله بیشتر از ۸ میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌ها انباشته می‌شود.

پلاستیک و مشتقات آن تهدیدی جدی برای زمین و زیستمندان آن به شمار می‌آید.

فرآورده ها پلاستیکی متنوع  از مواد خامی مثل نفت و گاز تولید می گردند و بعضی از این فرآورده ها با اکسیژنوکلر ترکیب می‌شوند. در حال حاضر بیشتر از هزاران نوع پلاستیک در جهان با همین ترکیبات تهیه و تولید می‌شوند. این تولیدات پلاستیکی دربردارنده انواع اسباب بازی‌ها، کیسه‌های پلاستیکی، لوازم خانگی، ابزارآلات، قطعات خودروها و هواپیماسازی می‌شود.

این فرآورده ها بسیار کار ساز می باشند، اما مبحث با اهمیت و قابل تأمل مبدل این فرآورده ها پس از استفاده به آشغال هست. بعضی از زباله‌ها استعداد بازیافت دارند و مفید می باشند. از زباله‌های پلاستیکی بازیافت شده می‌توان در صنعت قیرسازی بهره برد، اما تألیف کیسه‌های پلاستیکی به سبب هزینه بر بودن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، به همین سبب مسئولین نیز علاقه ای به بازیافت این نوع زباله‌ها ندارند.

این مطلبو از دست ندید!  طبیعت زمستانی در روستای مامن + عکس ها

در بعضی از منطقه های جهان و علاوه بر این ایران بازیافت پلاستیک بسیار سخت هست، به همین خاطر این زباله‌ها را می‌سوزانند و این منتج به آلوده شدن محیط و زمین می‌شود. سوزاندن پلاستیک به سبب تولید بخار و الکتریسیته باعث وارد شدن مواد سمی به خاک و آب می‌شود و زباله‌های پلاستیکی علاوه بر انتشار کربن در هوا و تجمع در طبیعت، باعث ایجاد انگل و فوت و میر صدها گونه از جانوران دریایی می‌شود.

علی مریدی مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان مراقبت محیط زیست در صحبت با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ در ارتباط با روز جهانی زمین پاک گفت: روز جهانی زمین پاک برای یادآوری، اهمیت و میزان وابستگی مردم هرساله به طور نمادین برگزار می‌شود و این نکته را به همه انسان‌ها گوشزد می‌کند که هر دخل و تصرفی در زمین به خود انسان‌ها عارضه می‌رساند.

وی اضافه کرد: در زیادی از مورد ها زباله‌های پلاستیکی علاوه بر ایجاد مشکلات جدی برای جانداران دریایی و آبی، باعث خفگی و فوت آن‌ها می‌شوند، به همین سبب برای کاهش خطرهای متاثر از استفاده پلاستیک شعار روز جهانی زمین پاک مدنظر داشته گردید.

مریدی گفت: در ایران نیز به سبب استفاده بی‌رویه از فرآورده ها پلاستیکی به ویژه کیسه‌های پلاستیکی شعار ملی نه به کیسه‌های پلاستیکی مطرح گردید. در حقیقت با این شعار به سمت فرهنگسازی و کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی حرکت می‌کنیم.

وی دنبال کرد: در ایران استفاده کیسه های پلاستیکی نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته هست و ما باید به مبحث بازیافت و نحوه استفاده این کیسه‌ها توجه نماییم.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان مراقبت محیط زیست تصریح نمود: چشم انداز نازیبا، فوت و میر حیات وحش و ورود پلاستیک به چرخه غذایی از تبعات استفاده نامناسب و بی رویه از کیسه های پلاستیکی هست.

وی اضافه کرد: سازمان محیط زیست با مشارکت سمن های مردم نهاد نسبت به تألیف پسماندها در سراسر کشور اقدام کرده هست و در زمینه تحقق شعار روز جهانی زمین پاک تعلیم های لازم را عرضه داده هست.

مریدی گفت: آشغال های پلاستیکی به سبب تجزیه پذیری دیر هنگام، عارضه های جبران ناپذیری را بر طبیعت وارد می‌کنند و با سهل انگاری انسان‌ها باعث نابود شدن زمین می‌شوند.

حال باید توجه دارا باشیم که زمین تنها سیاره قابل سکونت برای انسان‌ها هست و باید در محافظت آن برای نسل های آینده کوشا باشیم.