گروه: بلیط
تاریخ: ۱۶:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

خبرگزاری میزان: خانواده‌ای چهار نفره برای اینکه در یک فصل سینمایی تمامی آثار را به نظاره بنشیند باید مبلغی معادل ۱.۹۶۰.۰۰۰ ۰۰۰ تومان بپردازد.   در این میان مباحث و محتوای آثار سینمایی به طور مستمر مورد بحث منتقدین، اهالی رسانه و سینماگران بوده هست. با توجه به استقبال مردمی از سینما‌ها مسئله اینکه چه […]

خبرگزاری میزان: خانواده‌ای چهار نفره برای اینکه در یک فصل سینمایی تمامی آثار را به نظاره بنشیند باید مبلغی معادل ۱.۹۶۰.۰۰۰ ۰۰۰ تومان بپردازد.
 

در این میان مباحث و محتوای آثار سینمایی به طور مستمر مورد بحث منتقدین، اهالی رسانه و سینماگران بوده هست. با توجه به استقبال مردمی از سینما‌ها مسئله اینکه چه آثاری می‌تواند به بالا بردن سطح فرهنگی کشور کمک کرده و چه آثاری سطح سلیقه بیننده را پایین می‌آورند چالشی هست که به طور مستمر سینما با آن مواجه بوده هست.

خانواده‌هایی که سینما را به عنوان یکی از کالا‌های با اهمیت در سبد فرهنگی خود قرار داده اند بی شک از حهت های متفاوت به امر سینما رفتن و فیلم دیدن نگاه می‌کنند که مسئله بهای بلیت سینما می‌تواند یکی از مهم‌ترین این مسائل باشد.

با توجه به تعدد ساخت و افزایش قابل ملاحظه پردیس‌های سینمایی در شهر تهران، این روز‌ها بیشتر نقاط تهران من جمله شمال مرکزیت، جنوب، غرب و شرق در نزدیکی خود حداق یک یا دو پردیس سینمایی می‌بینند که می‌تواند مکانی برای گذران یک آخر هفته سینمایی باشد.

البته افزایش سطح کیفی سینما‌ها و احداث پردیس‌های سینمایی در کنار بالا بردن رضایت مخاطبین متعاقباً افزایش نرخ بلیت سینما‌ها را نیز بهمراه داشته هست. افزایشی که باید دید با توجه به اکران آثار در یک فصل چه تاثیری در سبد فرهنگی خانوار خواهد داشت.

به عنوان مثال در فصل بهار سینمای ایران چهارده اثر سینمایی اکران گردیده که همه آن‌ها به صورت مشترک در بعضی از پردیس‌های سینمایی اکران گردیده اند. با توجه به بلیت ۱۵ هزار تومانی سینما باید دید اگر خانواده‌ای چهار نفره بخواهد تمامی این آثار را به تماشا بنشیند باید چه مبلغی را بپردازد؟.

با احتساب نرخ بلیت در پردیس‌های سینمایی اگر خانواده‌ای چهار نفره بخواهند به عنوان مثال در فصل بهار به تماشای چهارده فیلم اکران گردیده بپردازند باید مبلغی معادل ۸۴۰ هزار تومان را کنار بگذارند. این مبلغ تنها درباره خرید بلیت بوده و هزینه ایاب و ذهاب و خوراک را دربردارنده نمی‌شود.

به فرض اگر این خانواده چهار نفره بخواهند در ایام نیم بهای سینما (سه شنبه‌ها) به تماشای این آثار بنشینند هم باید ۴۲۰ هزار تومان هزینه نمایند.

این مطلبو از دست ندید!  ماجرای دعوای جنجالی رامبد جوان و حسین فرحبخش/جمشید مشایخی در بیمارستان بستری شد

حال اگر بخواهیم هزینه‌های مرسوم ایاب و ذهاب را برای هر خانوار چهار نفره و به ازای تماشای هر فیلم مد نظر داشته باشیم به مبلغی معادل ۴۰ هزار تومان به صورت حداقلی خواهیم رسیم. این مبلغ برای چهارده فیلم به ۵۶۰ هزار تومان خواهد رسید.

حال اگر بخواهیم در نظر داشته باشیم که خانواده چهار نفره برای تماشای یک اثر سینمایی باید هزینه‌ای را برای خوراک هم مد نظر داشته باشد این مبلغ دو مرتبه هم افزایش پیدا می‌کند. اگر هزینه خوراک هر نفر را به صورت حداقلی ۱۰ هزار تومان مد نظر داشته باشیم دو مرتبه هم به مبلغی معادل ۵۶۰ هزار تومان خواهیم رسید.

حال اگر مبالغ ذکر شده را با یکدیگر جمع کنیم خواهیم دانست که خانواده‌ای چهار نفره برای اینکه در یک فصل سینمایی تمامی آثار را به نظاره بنشیند باید مبلغی معادل ۱.۹۶۰.۰۰۰ این مبلغ در تمای بخش‌ها به صورت حداقلی مدنظر داشته شده هست و می‌توان مبلغ تقریبی را تا ۲.

۵ میلیون تومان نیز زیاد کرد.۵ حال باید دید با توجه به این مبالغ این خانواده می‌تواند چند فیلم را بریا یک فصل خود انتخاب کند و اینکه سینما چه مقدار در سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی جای دارد. گفتنی هست که خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، قبل از این هزینه تماشای تنها دو تئاتر در ماه را برای یک خانواده چهار نفره برآورد زده بود.

اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به پرداخت هزینه‌های بلیت یک تئاتر برای خانواده‌ای چهار نفره داشته باشیم. اگر این خانواده بخواهد در ماه دو بار به تماشای تئاتر برود باید دست کم مبلغی نزدیک به ۳۵۰ هزار تومان را تنها به بلیت تخصیص دهد و حال اگر مخارج ایاب و ذهاب و علاوه بر این خوراک را به این مبلغ اضافه کنیم این خانواده چهار نفره باید در پایین ترین حالت ممکن مبلغ ۵۰۰ هزار تومان را تنها برای دیدن دو تئاتر در ماه اختصاص دهد.