گروه: اخبار
تاریخ: ۱۵:۱۲ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
۲۴ آبان ماه سالروز درگذشت علامه سید محمد حسین طباطبایی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ؛سید محمدحسین طباطبایی در سال۱۲۸۱ شمسی ، در خاندان علم و تقوا در تبریز متولد گردید. علامه طباطبایی صرف و نحو و معانی و اظهار را نزد زنده […]

24 آبان ماه سالروز درگذشت علامه سید محمد حسین طباطباییبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ؛سید محمدحسین طباطبایی در سال۱۲۸۱ شمسی ، در خاندان علم و تقوا در تبریز متولد گردید.

علامه طباطبایی صرف و نحو و معانی و اظهار را نزد زنده یاد شیخ محمد علی سرابی آموخت و سپس سطوح عالی در فقه، اصول، فلسفه و کلام را در زادگاه خود تحصیل کرد.

این دانشمند فرزانه ۱۱ سال در کنار مرقد امیرالمومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) اکتساب علم کرد و در این میان فقه، اصول ، فلسفه ، ریاضیات ، رجال را از محضر استادانی همچون آیت الله نائینی، سید ابوالحسن اصفهانی، سید حسین بادکوبه‌ای، سید ابوالقاسم خوانساری، حجت، حاج میرزا علی ایروانی و میرزا علی اصغر ملکی آموخت .

علامه طباطبایی، در سال ۱۳۳۳ هجری ‌شمسی نگارش تفسیرالمیزان اثر بزرگ خویش را شروع کرد و ۱۷ سال طول کشید تا این اثر منحصر به فرد ، جذاب و دلنشین را که نظیر آن تا به حال نوشته نشده هست همه کند .

به عقیده آیت‌ الله العظمی خویی، علامه طباطبایی برای نوشتن این اثر، خود را تصفیه کرده بود و شهید مطهری هم معتقد بود تفسیرالمیزان با تفکر نوشته شده و بسیاری از این مطالب از الهامات غیبی هست کمتر مسئله های ای در مسائل اسلامی و مذهبی پیش آمده که کلید حل آن در تفسیرالمیزان پیدا نشود.

این علامه کم نظیر شاگردانی همچون آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ، شهید مرتضی مطهری، آیت الله جوادی آملی، آیت الله مصباح یزدی ، شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی ، شهید باهنر و دهها دانشمند و عالم دیگر را به دنیا اسلام تقدیم کرده هست.

پیکر مطهر علامه محمد حسین طباطبایی در شهر قم آرمیده هست.