گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۵:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۶
۲۰۰ فروند هواپیمای به روز وارد کشور شده است/ ۵۰ درصد مسکن مهر در زمان فعالیت آخوندی تکمیل شد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، رحیم زارع در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی در موافقت با عباس آخوندی گفت: سال گذشته مشکلاتی را در حوزه مسکن و راه به وزیر این حوزه انتقال دادم و وزیر مربوطه گام […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، رحیم زارع در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی در موافقت با عباس آخوندی گفت: سال گذشته مشکلاتی را در حوزه مسکن و راه به وزیر این حوزه انتقال دادم و وزیر مربوطه گام هایی را برای حل مشکلات برداشت البته دفاع از وزیر پیشنهادی به این دلیل نیست که اقیانوس راه و شهرسازی مشکلاتی ندارد.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به محدودیت ها و تحریم های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران آنچه سبب دفاع اینجانب از وزیر راه شد، مواردی است که به طور شفاف آن ها را مطرح می کنم البته درخواست می کنم برای مهندسین عضو نظام مهندسی تصویب آئین نامه کنترل ساختمان باید به پس از اصلاح قانون نظام مهندسی موکول شود.  

وی تاکید کرد: نقش وزارت راه و شهرسازی در سیاست گذاری مسکن و تولید آن ۶۰ تا ۷۰ درصد است؛اما در اجرا نقش این وزارتخانه تنها ۵ درصد است،بنابراین مجموعه ای از عوامل باید برای رونق در حوزه مسکن تعامل و همکاری کنند. سازمان مدیریت، وزارت اقتصاد، مجموعه نظام بانکی و تعاونی ها در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در افزایش رونق تولید مسکن نقش موثری دارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد:تا زمانی که نگاه سیستمی در کشور ایجاد نشود،همه مشکلات برگردن وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد،عملکرد وزیر در حوزه مسکن مهر به ویژه شهرستان خرمبید قابل قبول است؛زیرا مسکن مهر از سال ۸۶ شروع و در ۶ سال قبل از فعالیت آقای آخوندی ۴۸ هزار میلیارد تومان منابع بانکی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت،اما در دوران ۴ سال آخوندی این میزان ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود.

زارع اضافه کرد: یکسال قبل از آغاز به کار این دولت ارزش پول به یک سوم کاهش پیدا کرد،بنابراین منابع هزینه شده برای مسکن مهر در ۶ سال قبل از فعالیت آخوندی اگر به دلار محاسبه شود،رقمی معادل ۳۵ میلیارد دلار است اما در دوران وی این رقم به ۲ میلیارد دلار رسید بنابراین از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن مهر، ۵۰ درصد قبل از حضور آخوندی افتتاح شد و ۵۰ درصد باقیمانده در زمان فعالیت آخوندی افتتاح شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در همه کشورهای توسعه یافته دنیا ۸۰ درصد هزینه مسکن از تسهیلات به دست می آید؛ اما در حال حاضر برای مجموعه نظام بانکی رقمی برای ارائه تسهیلات در حوزه مسکن باقی نمانده است بنابراین وزارت راه و شهرسازی در این حوزه تنها یک طرف ماجرا است،ضمن اینکه اگر نقش وزارت راه و شهرسازی تنها به میزان ۲۰ درصد در تولید ساختمان باشد باید برای رفع مشکلات در این حوزه از همکاری و تعامل وزارتخانه های دیگر نیز استفاده کرد.

وی ادامه داد: حمل و نقل یک بعد اقتصاد است و نقش زیربنایی برای رشد اقتصادی و توسعه کشور برعهده حوزه حمل و نقل است، کلید توسعه کشور و اقتصادی و اجتماعی حمل و نقل بوده و این حوزه واسط میان فعالیت های تولیدی، اقتصادی، صنعتی، ارزی در سطح ملی و بین المللی است.طی ۴ سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کارهای زیربنایی،راهسازی،اختصاص داده شده است؛بنابراین باید از مجموعه راهداری وزارت راه برای فعالیت های صورت گرفته تشکر کرد.

زارع گفت: ۱۰ هزارمیلیارد تومان بودجه برای حوزه حمل و نقل هزینه شده است،درحال حاضر وزارت راه و شهرسازی ۱۶۳ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه های کل کشور نیازمند است؛اما درسال ۹۵، ۸ هزار میلیارد تومان به این وزارتخانه تعلق گرفته است ،بنابراین عملکرد در این شرایط باید به طوردقیق بررسی و مورد توجه قرارگیرد؛ضمن اینکه سازمان مدیریت مجلس و دستگاه های دیگر باید از حوزه وزارت راه حمایت کنند.

وی افزود: ۲۰۰ فروند هواپیمای به روز در کلاس جهانی به کشور وارد شده که در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی قرارداد ۱۰۰ فروند هواپیما با شرکت ایرباس، ۸۰ فروند با شرکت بوئینگ، ۲۰ درصد با شرکت ایتالیایی بسته شده است. ناوگان هوایی کشور باید نوسازی شده و در حوزه سرمایه گذاری باید جذب خارجی صورت گیرد،همچنین بسیاری از پروژه های بزرگ مانند چابهار، زاهدان و مشهد از طریق بخش خصوصی صورت گرفته که حدود ۶۵۸۰ کیلومتر انواع راه ها و زیرساخت های جاده ای ساخته شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: حمل بار طی ۴ سال گذشته از ۳۰ میلیون تُن در حوزه ریلی  به ۴۰ میلیون تن افزایش بوده است.