گروه: شغل
تاریخ: ۱۹:۳۶ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
۲۰درصد موقوفه های مرند درآمد ندارد

وی از اعمال طرح پیشرفت امامزاده سید احمد(ع) مرند اطلاع داد و اظهارکرد: طرح پیشرفت امامزاده سید احمد(ع) مرند در دست اجراست تا آرامگاه این امامزاده که بعنوان معتبرترین امامزاده شمالغرب کشور مطرح هست، به یک قطب فرهنگی مبدل گردد. رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند گفت: احداث زائرسرای امامزاده سید حسن بابا […]

وی از اعمال طرح پیشرفت امامزاده سید احمد(ع) مرند اطلاع داد و اظهارکرد: طرح پیشرفت امامزاده سید احمد(ع) مرند در دست اجراست تا آرامگاه این امامزاده که بعنوان معتبرترین امامزاده شمالغرب کشور مطرح هست، به یک قطب فرهنگی مبدل گردد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند گفت: احداث زائرسرای امامزاده سید حسن بابا در کوه کمر مرند نیز از سال سابق در چهار طبقه شروع شده و حالا در حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی در ادامه به تعداد موقوفه های شهرستان مرند اشاره کرد و گفت: موقوفه های انتفاعی که دربردارنده حسینیه ها، مساجد، تکیه ها، حوزه های علمیه و گورستان هاست درآمدی ندارند و جهت استفاده مردم هست، ولی موقوفه های منفعتی موقوفه هایی می باشند که درآمد دارند و درآمدها نیز در زمینه نیت ها واقف هزینه می گردد.
حجت الاسلام اختیاری با اظهار اینکه موقوفه های انتفاعی شهرستان مرند ۶۰۶ مورد و رقبه های آن ۶۶۱ مورد هست، گفت: ۱۵۷ مورد موقوفه منفعتی نیز در شهرستان مرند وجود دارد که ۱۳۸ مورد آن زیر نظر مستقیم اداره اوقاف اداره شده و ۱۹ مورد دارای متولی هست.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند با اظهار اینکه موقوفه ها دربردارنده رقبه می باشند، افزود: به طور مثال شخصی وقفی کرده ولی این وقف دربردارنده پنج قطعه زمین هست، که هر کدام از این زمین ها یک رقبه شمرده می شوند.
وی اظهارکرد: ۵۶۸ مورد از موقوفه های شهرستان مرند، موقوفه منفعتی می باشند که ۱۴۲ مورد از این موقوفه های منفعتی، متولی دارند.
حجت الاسلام اختیاری در جواب به این سوال که چه تعداد از موقوفه های مرند درآمد ندارند، گفت: بعضی از موقوفه های منفعتی این شهرستان بدون درآمد می باشند که میزان آن به حدود ۲۰ درصد می رسد.
رئیس اوقاف مرند علاوه بر این از بدهکاری بعضی دستگاه های اداری شهرستان به اوقاف اطلاع داد و اظهارکرد: ادره تعلیم و پرورش شهرستان با کرایه ۳۲ رقبه بیشترین میزان قرض را به اوقاف دارد.
وی با اشاره به اینکه قرض ها و کرایه های وقفی تعلیم و پرورش از سال ۹۴ پرداخت نشده هست، اضافه کرد: شبکه بهداشت مرند نیز یک رقبه در کرایه دارد و برای ۲۳ مورد رقبه در اختیار نیز تاکنون کرایه ای منعقد نشده است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند از نیازشناشی مباحث وقفی در این شهرستان اطلاع داد و بیان کرد: کارشناسان و مبلغان بعنوان مشاور وقف در خدمت مردم می باشند تا در مورد وقف های مورد احتیاج جامعه آنان را راهنمایی کنند.
..

رئیس اوقاف مرند موقوفه امامزاده سید ابراهیم(ع) را دارای بیشترین درآمد وقفی در این شهرستان گفت و اظهار کرد: بیشترین میزان درآمد از موقوفه امامزاد سید ابراهیم(ع) مرند هست که دارای مغازه و واحد تجاری معالجهی هست.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه مرند به تعداد وقف های سال جاری اشاره و گفت: سال کنونی پنج وقف تازه انجام شده هست که زیادتر انتفاعی هست و درآمدی ندارد، سال سابق نیز ۱۱ مورد وقف در شهرستان مرند ثبت گردید.
حجت الاسلام اختیاری در قسمت انتهاءی این صحبت به تعداد مساجد شهرستان مرند اشاره کرد و گفت: تعداد ۴۵۰ مسجد در شهرستان مرند وجود دارد ولی تعداد مساجد فعال این شهرستان زیاد کم هست و بسیاری از مساجد این شهرستان بدون روحانی و امام جماعت هست.

تنظیم و انتشار یافتن: پرویز انصاری
۳۰۷۱