تاریخ: ۱۷:۵۰ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
۱۷ واقعیت درباره برج آزادی که شاید ندانید

سرویس سبک زندگانی فردا:    برج آزادی که پیش از انقلاب اسلامی ایران به اسم برج شهیاد شناخته می‌شد، اصلی‌ترین و یکی از نماد‌های تهران هست و تقریبا در همه جای دنیا ایران را با این برج زیبا می‌شناسند.به نقل از راهنمای سفر من برج آزادی یکی از بنا‌هایی هست که هر ایرانی آن را […]

سرویس سبک زندگانی فردا:    برج آزادی که پیش از انقلاب اسلامی ایران به اسم برج شهیاد شناخته می‌شد، اصلی‌ترین و یکی از نماد‌های تهران هست و تقریبا در همه جای دنیا ایران را با این برج زیبا می‌شناسند.به نقل از راهنمای سفر من برج آزادی یکی از بنا‌هایی هست که هر ایرانی آن را از نزدیک دیده هست.

 

17 واقعیت درباره برج آزادی که شاید ندانید

 

این برج معروف و زیبا پیش از انقلاب اسلامی ایران بانام برج شهیاد شناخته‌شده بوده هست و بعد از انقلاب اسم آن به برج آزادی دگرگونی کرده هست.

برج آزادی در سال ۱۳۴۹ خورشیدی از طریق حسین امانت، معمار معروف ایرانی به‌عنوان نماد ایران پیشرفته و برای یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران در میانه یکی از میدان‌های غرب تهران به اسم میدان شهیاد و یا آزادی کنونی طراحی و ساخته‌شده هست.

در این مطلب به سراغ حقایق جذاب و خواندنی از این برج زیبا رفته‌ایم، با ما همراه باشید:

۱.

۲.

۳.

۴. عملیات ساخت برج در ۱۱ آبان ماه سال ۱۳۴۸ شروع گردید و بعد از ۲۸ ماه کار در ۲۴ دی‌ماه سال ۱۳۵۰ بانام برج شهیاد به بهره‌برداری رسید. معماری برج تلفیقی از معماری هخامنشی، ساسانی و نماد‌هایی از معماری بعد از اسلام در ایران هست.

۵. به گفته معمار برج، حسین امانت، نقوشی که در میدان وجود دارد و باغچه‌ها و گل‌کاری‌ها را شکل می‌دهد، از طرح داخل گنبد شیخ لطف‌الله اصفهان الهام گرفته‌شده هست.

این مطلبو از دست ندید!  شروع برداشت زالزالک درشهرستان مراغه

۶.

۷.

۸. حد ارتفاع برج آزادی ۴۵ متر هست و، چون نزدیک فرودگاه مهرآباد قرارگرفته و نمی‌شود بلندتر از این ساخته گردد، ولی معمار قصد داشته هنگامی فردی به بنا نزدیک می‌شود ناخودآگاه سرش را به سمت بالا ببرد.

۹.

۱۰. قوس کلیدی میان برج، نمادی از طاق کسری مرتبط به مرحله پیش از اسلام و مرحله ساسانی هست و قوس بالایی آن‌هم یک قوس شکسته هست.

۱۱.

۱۲. نقش‌های داخلی برج، تلفیقی از سنت و مدرنیسم هست و به‌خصوص سقف طبقه دوم. در ورودی برج هر یک از لنگه‌های سنگی درب‌ها وزنی حدود ۳/۵ تن دارد.

۱۳.

۱۴. برج دو آسانسور دارد که از دیواره‌های برج بالا می‌روند، آسانسور اول دوطبقه را طی می‌کند و به سقف سیمانی می‌رسد و پس از ان از آسانسور دوم استفاده می‌شود، هیچ‌یک از سقف‌ها بسته نیستند و همه آن‌ها به فضای بالاتر راه پیدا می‌کنند. یکی از سالن‌های معروف برپایی کنسرت در پایتخت، سالن برج آزادی بوده که در زیر این عمارت قرارگرفته هست.

۱۵.

۱۶. برج آزادی در اسفند سال ۱۳۵۰ به پیشنهاد مدیرکل حفظ آثار باستانی و بنا‌های تاریخی، از طریق وزیر فرهنگ و هنر وقت، به لیست آثار ملی کشور اضافه می‌شود.

۱۷. ۱۱.