گروه: شغل
تاریخ: ۲۰:۱۵ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
۱۶۴ زیر پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی به تصویب رسید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، رقیه یادگاری ظهر امروز در ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد‌ مقاومتی استان مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی به منظور عملیاتی کردن سیاست‌های ۲۴گانه و برنامه‌های ابلاغی دولت از همان ابتدا اقدامات و فعالیت‌هایی را در سطوح مختلف شروع کرد و با نام‌گذاری سال […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، رقیه یادگاری ظهر امروز در ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد‌ مقاومتی استان مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی به منظور عملیاتی کردن سیاست‌های ۲۴گانه و برنامه‌های ابلاغی دولت از همان ابتدا اقدامات و فعالیت‌هایی را در سطوح مختلف شروع کرد و با نام‌گذاری سال ۹۵ با موضوع اقتصاد مقاومتی و عمل توسط مقام‌معظم رهبری موضوعات به شکل منسجم‌تر و جدی‌تر مورد پیگیری قرار گرفت.

وی افزود: ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی سال گذشته در استان مرکزی ۴۳ جلسه اقتصاد مقاومتی تشکیل داد و در بین استان‌های کشور رتبه دوم را کسب کرد و همچنین ۱۳۶ جلسه اقتصاد مقاومتی در سطح شهرستان‌ها تشکیل شد و امسال هم ۱۷ جلسه در این باره تشکیل شده است.

رئیس مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی تصریح کرد: از جمله مهم‌ترین اقداماتی که در ستاد اقتصاد مقاومتی انجام شد رفع مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و بزرگ متوسط استان، بررسی تصویب و پیگیری برنامه‌ها و پروژه‌های دستگاه‌های اجرایی در راستای اقتصاد مقاومتی، اجرای طرح رونق و تولیدو اشتغال و ستاد تسهیل و برطرف کردن موانع تولید در استان و رونق کسب و کارهای خرد و کوچک در راستای توسعه روستایی است.

یادگاری با اشاره به عارضه‌یابی صنایع استان در برطرف کردن مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی بزرگ و متوسط استان گفت: به منظور شناسایی مشکلات صنایع و و برطرف کردن آن‌ها برای ارتقاء توان تولید ملی، با تدوین پرسشنامه و مراجعه حضوری به یک‌هزار و ۶۸۱ کارگاه صنعتی بالای ۱۰ نفر کارکن اقدام به مطالعه عارضه‌یابی صنعت کرده و گزارشی از وضعیت واحدهای تعطیل و نیمه فعال به تفکیک نوع صنعت، محل استقرار و اندازه واحد تهیه که در ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بر مبنای مطالعه مذکور برنامه زمان بندی و فرآیند فعالسازی واحدهای تعطیل و نیمه فعال تدوین شده است.

وی ادامه داد: همچنین سال گذشته مشکلات شرکت‌هایی نظیر نورد لوله و پروفیل ساوه و گروه کارخانجات لوله صفا، آذرآب و ماشین سازی، سیمان عمران انارک دلیجان، واگن پارس، کمباین‌سازی، گاز و پتروشیمی، رنگ‌سازی روناس، ذوب آهن امیرکبیر و  سایر شرکت‌ها در همان محل برگزار شد.

رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی با اشاره به بررسی تصویب و پیگیری برنامه‌ها و پروژه‌های دستگاه‌های اجرایی در زمینه اقتصاد مقاومتی گفت: در برش استانی پروژه‌های ملی، ۳۸ پروژه مصوب ملی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در استان برگزار شد که  به منظور اجرایی کردن پروژه‌های ملی برش استانی را از وزارتخانه‌ها دریافت کردیم که تعداد ۸۴ زیر پروژه برای استان تعریف شده بود.

یادگاری خاطرنشان کرد: ۱۶۴ زیر پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی در راستای افزایش توان زیر ساخت‌های تولید به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: تعداد ۱۶۴ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارشناسی ستاد تسهیل در استان با یک هزار و ۹۴۰ مصوبه تشکیل شد که مهمترین آن مصوبات کارگروه ملی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در زمینه صنایع استان است.

رئیس مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی تصریح کرد: از ابتدای ابلاغ طرح رونق تولیدتاکنون واحدهای تولیدی در استان مرکزی موفق شده که تعداد یک هزار و ۶۶ واحد تولیدی با مبلغ ۷۱۶ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کند که در این زمینه توانسته رتبه سوم را در کشور کسب کند.

یادگاری بیان کرد: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید توانست عملکرد طرح رونق تولید را با ایجاد کمیته نظارت و حضور در ۱۱۲ واحد تولیدی بخش کشاورزی و ۹۸ واحد تولیدی بخش صنعت ارزیابی کند.

وی اضافه کرد: با توجه به لزوم توسعه اشتعال در در مناطق روستایی در هر سال بر اساس دستوالعمل ابلاغی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور استان مرکزی تلاش کرد با عنایت به ظرفیت‌های هر منطقه و برجسته کردن این ظرفیت‌ها و عمل بر اساس آن از یک سو و توجه به صنایع فراموش شده از سوی دیگر در زمینه اشتغال در مناطق روستایی  کمک کند.

رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی عنوان کرد: امسال پیگیری مسائل و مشکلات شرکت‌های هپکو، آذرآب و ماشین سازی انجام شد که در نهایت سبب  برگزاری مصوبات در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در کشور شد.

یادگاری خاطرنشان کرد: امسال با هدف استمرار رونق تولید، حفظ اشتغال فعلی، ایجاد اشتغال جدید وافزایش رشد اقتصادی کشور مقرر شد تامین سرمایه در گردش مورد نیاز تعداد ۱۰ هزار واحد اقتصادی، تامین منابع مالی مورد نیاز ۶ هزار طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد و تامین ملی مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی پنج هزار واحد اقتصادی از منابع داخلی به مبلغ ۳۰۰ هزار میلیارد ریال در اولویت شبکه بانکی قرار گیرد.

وی افزود: امسال ستاد فرماندهی کشور ۹۵ پروژه برای ۱۹ وزارتخانه و موسسه ملی تصویب کرد که بخش اعظم آن‌ها دارای برش استانی است که باید امسال دستگاه‌های اجرایی استانی مرتبط با پروژه‌های ملی برش استانی را اخذ  و در سطح استان اجرایی کنند.

رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی تصریح کرد: با توجه به اینکه سال گذشته اعتبار مشخصی برای پروژه‌های استانی در نظر گرفته نشده بود، ۴۶ میلیارد تومان از محل ارتقا شاخص‌های افتصادی به پروژه‌های مصوب استانی اختصاص یافت که بر اساس آن ۲۳ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های مصوب ستاد و ۲۳ میلیارد تومان تخصیص اعتبار برای کمک‌های فنی و اعتباری به منظور فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی اختصاص یافت.

یادگاری بیان کرد: از ابتدای سال گذشته تاکنون تعداد مصوبات اجرایی ۲۹۰، مصوبات در حال پیگیری ۲۵۶، تعداد مصوبات اجرایی نشده به سبب مشکلات مالی دستگاه‌های دولتی و یا مشکلات بانک‌ها در ارائه پرداخت تسهیلات ۶۴ مورد و تعداد مصوبات انجام نشده به سبب عدم تطبیق مصوبات با قوانین و مقررات جاری ۹ مورد بوده است.